Důležitý je i příznivý kosmetický efekt, který takový zákrok přináší. Operační výkon plně laparoskopický nebo torakoskopický a robotem asistovaný výkon patří mezi současné možnosti miniinvazivních přístupů i v cévní chirurgii. Jde o miniinvazivní výkony, které jsou svými vysokými nároky na preciznost a detail provedení v chirurgii řazeny mezi výkony nejvyššího stupně obtížnosti vyžadující zkušenost jak ve všeobecné, cévní, tak i miniinvazivní endoskopické chirurgii. Naše pracoviště pod vedením primáře Doc. MUDr. Petra Štádlera, PhD. v současnosti patří v tomto oboru mezi ta nejvýznamnější na světě a jeho zaměstnanci předávají své zkušenosti a inovované postupy kolegům z mnoha jiných zemí.
Pracoviště cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce provedlo od roku 2003 dodnes 565 miniinvazivních endoskopických operací. Co se týče robotických výkonů, s počtem 300 zákroků vykonaných na aortoilickém řečišti se řadí na světovou špičku, a se 100 laparoskopickými výkony patří mezi přední světová pracoviště provádějící tyto zákroky.
Do spektra endoskopických výkonů zde prováděných řadíme:
- torakoskopickou horní hrudní sympatektomii;
- laparoskopickou bederní sympatektomii;
- endoskopický odběr safény;
- endoskopickou operaci perforátorů;
- laparoskopické tepenné rekonstrukce aortoilické;
- robotické tepenné rekonstrukce aortoilické;
- robotické operace aortoilických aneuryzmat;
- robotické operace okluzí a aneuryzmat viscerálních tepen.
Výkony v robotické chirurgii převyšují světová pracoviště
Za celé období bylo provedeno 100 laparoskopických tepenných rekonstrukcí s mortalitou 0 %, pooperační morbiditou 9,4 % a s 1 % časných uzávěrů rekonstrukcí. Souběžně bylo provedeno 300 robotických tepenných rekonstrukcí s mortalitou 0,3 %, pooperační morbiditou 3,4 % a s 0,7 % uzávěrů rekonstrukcí. Výsledky odpovídají celosvětovým souborům v laparoskopii, v robotické chirurgii počty převyšují zbytek světových pracovišť. S dalšími zkušenostmi dochází k modifikaci a zjednodušení operačních postupů, spektrum výkonů a jejich obtížnost zároveň narůstá.
V problematice obliterujícího postižení tepen břišní nebo pánevní oblasti přinášíme operativu zkracující dobu intenzivní péče průměrně na jeden den, hospitalizaci na pět dní a celkový návrat k běžnému životu do tří až čtyř týdnů. Oproti tomu po běžném výkonu z laparotomie je rekonvalescence v průměru dvakrát delší.
Provedli jsme první aortobifemorální bypass s 3D systémem
Na Oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce byl na začátku tohoto roku proveden jako první v České republice aortobifemorální bypass s pomocí 3D technologie Aesculap Einstein Vision od společnosti B. Braun. Před tímto ojedinělým výkonem byly již v minulém roce pomocí tohoto přístroje provedeny v Nemocnici Na Homolce první ilikofemorální a jednostranné aortofemorální bypassy. Ve všech případech šlo o operace na velkých tepnách v hloubi těla.
S pomocí 3D technologie dochází ke zkrácení doby operace i ke snížení perioperačních a pooperačních komplikací. Je výrazně zlepšena orientace a přesnost provedení v tak citlivé oblasti, jako je oblast největší tepny v těle, kde riziko spojené s možností poranění je na těchto kritériích přímo závislé.
Další jasnou výhodou je možnost použití robotického ramene k uchycení kamery, což ulehčuje práci chirurgů, a samozřejmě možnost 3D zobrazení pro celý tým, který se na operaci podílí. Tak je zkrácena reakční doba na jakoukoliv změnu, která by při složitém operačním výkonu mohla nastat a snižuje se tím riziko komplikací.