Ne náhodou se téma „predialýza“ pro svůj nelehký proces péče o pacienty s onemocněním ledvin stalo hlavním programovým cílem současného výboru České nefrologické společnosti (ČNS) pro roky 2012-2014.
Sympozium „12. Jan Brod Memorial Lecture“ proběhlo v plzeňském Parkhotelu ve dnech 24. a 25. dubna 2013. Organizovala ho Česká nefrologická společnost ve spolupráci s Nadací Jana Broda a Českou asociací sester.
V jeho rámci zazněla přednáška věnovaná vzpomínce na zakladatele české a evropské nefrologie a významného evropského nefrologa MUDr. Jana Broda, DrSc., profesora Univerzity Karlovy.
Sympozium, které proběhlo na vysoké odborně profesní a kulturní úrovní, zahrnovalo kvalitní přednášky v lékařské sekci i v sekci sesterské. Obě tyto sekce se v rámci předeslaných přednášek zabývaly všemi léčebnými aspekty predialýzy. Samotný výčet zvolených témat všech přednášejících prokázal, že stanovení „predialýzy“ jako hlavního programového cíle bylo pro svoji obsáhlost a složitost problematiky na místě.
Sympozium potvrdilo, že téma zabývající se zkvalitněním léčby pacienta a jeho vlastního života je živé a závažné a stane se určitě prioritním tématem i dalších odborných setkání.
Volba tohoto tématu nás těší dvojnásob, protože podobný přístup k péči o nefrologické pacienty praktikujeme v naší společnosti B. Braun Avitum již dlouhodobě pod mottem Zlepšujeme nejen zdraví, ale i kvalitu života našich pacientů.
Nejen v souvislosti s kongresem určitě stojí za připomenutí sté první výročí narození Jana Broda, jednoho z nejvýznamnějších představitelů české medicíny 20. století a zakladatele české nefrologie. MUDr. Jan Brod, DrSc., profesor Univerzity Karlovy, se stal v roce 1958 prvním předsedou České nefrologické společnosti. U nás i ve světě se proslavil svou více než tisícistránkovou monografií Ledviny. Fyziologie, klinická fyziologie, klinika (1962), která je dodnes jedním z fundamentálních spisů v oboru a součástí mnoha univerzitních knihoven nejen v Evropě.