Laparoskopický kurz pro začínající chirurgy - laparoskopisty - dospěl do další fáze svého vývoje.
Chirurgická klinika FN Hradec Králové má detailně zpracovaný plán postgraduálního vzdělávání mladých chirurgů. Jeho součástí je i rozvoj znalostí a dovedností v laparoskopii, vycházející ze vzdělávacího plánu české pobočky Aesculap Akademie (AAK).
Využíváme zkušeností německé Aesculap Akademie
Cílem je maximálně využít zkušeností modelu německé AAK a sestavit několikastupňový edukační plán, který provede mladého lékaře úplnými začátky a seznámením se s laparoskopií, naváže nacvičením základní operační techniky a postupně jej bude směřovat k jednotlivým operačním výkonům. Závěrečné speciální kurzy budou již kombinovány i s operací na živých zvířecích modelech.
Realizaci kurzu předcházela únorová hospitace v centrále
AAK v Tuttlingenu, na workshopu Laparobasis pod vedením privátního docenta chirurgie doktora Dietera Birka, přednosty Chirurgické kliniky Evangelické nemocnice v Zweibrückenu. Pracovní skupina (MUDr. Tomáš Hroch, Mgr. Tomáš Hrouda, Ph.D., a Václav Novotný, DiS.) se tentokrát již zaměřila na podrobné nastudování práce na zvířecích preparátech a technologické zabezpečení endoskopického vybavení.
Německý model laparobasis je čtyřdenní a drtivá většina času je věnována praxi na zvířecích preparátech v tzv. wetlab „mokré laboratoři". Stěžejním preparátem jsou prasečí játra, která jsou umístěna v trenažéru tvaru lidského torza. Trenažér umožňuje i napojení na tlakovou pumpu, která vhání uměle vytvořený roztok krve do arteria hepatica a věrně tak simuluje operační prostředí pro cholecystektomii.
Český model kurzu
Současný český model kurzu je dvoudenní. Rozdíl je zejména v intenzitě tréninku na modelech
a hlavním důvodem jsou omezené finančních možnosti českých mladých lékařů. I přesto je velká část kurzu podporována společností B. Braun.
První den je věnován „suché přípravě“ - motorickým cvičením na trenažérech, seznamování se
s přenosem prostorového vidění (3D orientace) do dvourozměrného obrazu, dále pak práci
s endoskopickými instrumenty, včetně endošití, klipování atd. Metodická řada pokračuje endoskopickým šitím na zvířecích preparátech (nejlépe se osvědčilo klasické kuřecí stehno).
Druhý den se účastníci učí pracovat s kamerou a spolupracovat s operatérem. Vrcholem kurzu je cholecystektomie (odnětí žlučníku) na prasečích játrech. Jedná se o plnohodnotnou simulaci výkonu se standardním endoskopickým vybavením (endoskopická věž, používání vysokofrekvenčního proudu, preparace, klipování). Praktické bloky jsou prokládány teorií operačních postupů, principy vysokofrekvenční chirurgie, bezpečností práce s elektrokoagulací, insuflací atd.
Kurz základních laparoskopických technik, tzv.laparobasis, byl mladými chirurgy velmi pozitivně hodnocen, jak po stránce teoretické, tak praktické. Je zřejmé, že v tomto úspěšném modelu bude seriál kurzů pokračovat. Chystají se další zvířecí preparáty a operační techniky, které by měl začínající endoskopista zvládnout. Na tento stupeň bude navazovat program pokročilých speciálních kurzů.