Lékařská péče je díky Perfusoru® o kapku, vlastně o spoustu kapek lepší
Od té doby uplynulo již šest desítek let a současné systémy pracují se složitým softwarem, do jehož paměti se ukládají údaje o podávaných léčivech, jejich množství i rychlosti podávání. Přístroje mají vlastní tlaková čidla, bezpečnostní alarmy a dokážou samostatně vypočítávat rychlost dávky. Kromě toho jsou v softwaru naprogramovány limity pro jednotlivá léčiva, což opět snižuje možnost omylu. Aktuálně je pro vývojáře největší výzvou přizpůsobit perfusory tak, aby obstály co nejlépe také mimo nemocniční prostředí a do budoucna bylo možné bezpečně měnit dávkování infuzí na dálku.
Pohled do historie...Perfusor se dokáže poučit z předchozího průběhu léčby
"Současné perfusory většiny výrobců jsou obecně po technické, uživatelské i designové stránce na vysoké úrovni
a přesně a bezpečné dávkují léky. K tomu jsou také určeny. Poslední generace perfusorů typu Space jde ale mnohem dále. Tento perfusor již není pouze mechanickým přístrojem, ale pomocí vlastního rozhodovacího algoritmu v rámci systému SpaceControl se už i přímo podílí na vlastní léčbě. Dokonce se umí poučit z předchozího průběhu léčby a dokáže ji přizpůsobit. A jde mu to dobře, lépe než nám, protože se nedopouští lidských chyb a omylů. Pro nás je potěšující, že se to naučil
i díky výzkumu na naší klinice," říká MUDr. Jan Bláha, PhD. z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
„Současné systémy perfusorů jsou na velmi vysoké úrovni
a další vylepšení jsou z velké části založena na praktických zkušenostech s těmito přístroji. Poslední generací perfusorů typu Space jsou vybaveny desítky pracovišť v celé České republice. Na základě bohatých zkušeností s touto infuzní technikou a po domluvě se samotným výrobcem B. Braun, se tak můžeme spolupodílet na inovacích a vývoji nových typů perfusorů,“ dodává Bláha.
Nové perfusory zdravotním sestrám kryjí záda
Využívání nových a moderních technologií je dnes v medicíně zcela běžné. To má samozřejmě za následek vyšší nároky na zdravotní sestry a zdravotnický personál, který s takovými přístroji musí umět zacházet. Jedním z cílů výrobců těchto přístrojů je usnadnit zdravotníkům práci a zvyšovat jejich bezpečnost i bezpečnost pacientů.
S tím souhlasí i Renata Tesařová, z oddělení ARO v Oblastní nemocnici Kladno. „Za svou kariéru zdravotní sestry jsem měla možnost pracovat s různými typy infuzních pump. S každým novým modelem přišlo zlepšení, ale nejnovější typy nám práci opravdu výrazně ulehčují. Manipulace s přístroji je snadná a i přesto, že na jedné dokovací stanici bývá 10 a více infuzních jednotek, k problémům dochází spíše výjimečně, říká Renata Tesařová, vrchní sestra ARO z Oblastní nemocnice Kladno. „Perfusory totiž mají celou řadu bezpečnostních prvků, včetně akustických alarmů, které zdravotnický personál včas upozorní, že se něco děje. Když si představíte, že zdravotní sestra musí u obyčejného napíchnutí infuze provést až 100 kroků a takových procesů dělá denně desítky, jsme opravdu rády, že nám technika tzv. hlídá záda,“ popisuje každodenní práci zdravotních sester Tesařová.
Pacienti již nemusí ležet v nemocnicích
Je to jako srovnávat dávné telefony, pevné linky a dnešní inteligentní mobily s dotykovými displeji. Asi k takovému vývoji došlo během uplynulého více než půlstoletí v oblasti infuzní techniky. „ Na začátku bylo klíčové zajistit přesné dávkování podávaného léku, aniž by u pacienta musel být neustále přítomen zdravotník. Posléze se do popředí zájmu dostaly nejrůznější bezpečnostní prvky jako např. detektor vzduchu v infuzním setu či alarm upozorňující na vyčerpání léku ,“ popsal jedny z hlavních milníků ve vývoji perfusorů PharmDr. Jiří Lukeš, ředitel společnosti B. Braun.
„Díky nově využívaným technologiím mohli někteří pacienti po dlouhé době opustit nemocniční zařízení. S lehkým přenosným pefusorem na baterii mohou být i doma nebo na cestách a stále mají zajištěn potřebný přísun léčiv,“ pokračuje Lukeš a dodává: „Stejných principů využíváme rovněž při transportu pacientů v sanitních vozech nebo i ve vrtulníku.“
1,3 milionů prodaných pump po celém světě
Existuje již více než jeden milión dobrých důvodů, proč se rozhodnout právě pro infúzní techniku naší společnosti, říká MUDr. František Vojík, manažer marketingu a prodeje společnosti B. Braun. „Právě tolik přístrojů bylo již dodáno na celosvětový trh a troufám si tvrdit, že nejen díky dlouhé tradici výroby a vývoje, ale též díky opravdu inovativním krokům, naše technika odskočila od konkurence o několik generací a jsme oprávněným lídrem celosvětového trhu s těmito přístroji,“ dodává Vojík.
Nejen první lineární dávkovač na světě, ale i celá řada jeho nástupců, perfusorů, které dokládají průřez 60letou historií infuzní techniky, je ode dneška až do poloviny listopadu k vidění na tematické výstavě v Café B. Braun (Sokolská 31, Praha 2). Ti, kdo se rozhodnou výstavu navštívit, tak budou mít jedinečnou možnost porovnat rozdíly mezi revolučním modelem z roku 1951 a nejnovějším typem Space.
www.perfusor-60let.cz