Výpočet dávkování při TCI k dosažení cílové koncentrace v plazmě nebo dalších kompartmentech vychází z farmakokinetických modelů a přináší zejména vyšší prediktibilitu anestezie. Pacienti se budí v předem odhadnutý čas, probouzení je hladší a s rychlejším obnovením kognitivních funkcí. TIVA je metodou volby u pacientů s anamnézou nebo vysokým rizikem maligní hypertermie, lze ji použít při nutnosti anestezie mimo operační sál a teoreticky je šetrnější k životnímu prostředí. Naopak mezi nevýhody patří nutnost zajištěného žilního vstupu (stačí jedna periferní kanyla) a potřeba specifického technického vybavení, které je ovšem výrazně menší a skladnější, než je tomu u anesteziologického přístroje.
„V odborných kruzích jsou čile diskutovány další nevýhody, často se ale jedná spíše o mýty. Respektive je pravda, že při TIVA je kvůli mírně vyššímu riziku bdělé anestezie vhodné monitorovat její anestetickou hloubku, ta by ale měla být monitorována i u doplňované anestezie, jenom se to často zanedbává. Zmiňována je také vyšší cena TIVA, což ale neodpovídá realitě, respektive rozdíly jsou vyloženě zanedbatelné. Hodinu anestezie sevofluranem lze nízkými průtoky plynů stáhnout na asi 50 Kč, indukce k tomu vyjde asi na 15 korun. Hodina působení propofolu se pohybuje shodně kolem 50 korun, samozřejmě v obou případech závisí na hmotnosti pacienta a dalších faktorech,“ doplnil kolegyni MUDr. Michal Lipš, Ph.D., primář ARO z pražské VFN, a pokračoval:
„Někteří kolegové si stěžují, že při TIVA se jim pacient déle budí a zdržuje se operační program. Ve skutečnosti ale TCI nabízí naopak možnost poměrně přesného odhadu, jak dlouho bude probuzení trvat, s možností naplánování času do probuzení pomocí přerušení infuze dle farmakokinetického modelu. Za delším probouzením tak většinou stojí spíše nižší zkušenost s metodou, kdy při výjimečné práci s ní trvá všechno pochopitelně déle a anesteziolog pracuje opatrněji. Při častějším používáním ale vzniká rutina a delší probouzení odpadá.“
V metaanalýze autorů Miller et al. z Cochrane Database of Systematic Reviews byl porovnáván vliv TIVA a inhalační anestezie na kognitivní funkce ve starší populaci nad 60 let. Celkem byla zahrnuta data z 28 randomizovaných studií s 4 507 pacienty, kteří podstoupili nekardiální operaci v celkové anestezii. Míra pooperačního deliria byla sice při obou přístupech srovnatelná, při TIVA ale bylo pozorováno nižší riziko pooperačního kognitivního poškození s odds ratio (OR) 0,52. Naopak jako asi dvojnásobně častá se v literatuře popisuje incidence bdělé anestezie při TIVA, v absolutních číslech je to ovšem v obou případech vzácný jev (výskyt kumulativně u 1 : 19 000 anestezií). „Při bližším prozkoumání zdrojových dat, ze kterých vychází britský anesteziologický audit NAP5, se ukázalo, že anestezií pomocí TIVA bylo řádově mnohem méně, výsledek tak může být zatížen chybou malých čísel. Případů bdělé anestezie po TIVA byly absolutně skutečně jednotky. Zároveň v kategorii TIVA stály za třemi čtvrtinami případů bdělé anestezie preventabilní příčiny a někdy až vyloženě lajdáctví, kdy šla například látka para, nebo byla dokonce uvolněná spojovací hadička a látka nebyla podána vůbec. Při dodržení ochranných procedur jsou tyto případy odstranitelné. Poučením tak je naučit se metodu používat bezpečně a dostatečně často, ne ji zavrhnout,“ upozornila MUDr. Bartošová.
Modely TCI pracují s populační aproximací a připouští přijatelný medián chyby 20–40 procent, v reálné praxi se pohybuje kolem 22 procent. To samozřejmě není zcela přesné, na druhou stranu hloubka inhalační anestezie se většinou řídí pomocí minimální alveolární koncentrace (MAC), která rovněž vyjadřuje jen takovou alveolární koncentraci, při které polovina pacientů nereaguje na incizi kůže. I MAC tak je relativní údaj nepopisující situaci u konkrétního pacienta a je na anesteziologovi, aby léčbu upravoval na míru konkrétního nemocného. A i u inhalační anestezie je výhodné doplnit monitoraci její hloubky nad rámec MAC, například pomocí pEEG. „Ve výsledku má inhalační anestezie i TIVA své výhody a nevýhody a je velmi žádoucí, aby každý anesteziolog uměl používat obojí. Bohužel řada anesteziologů TIVA rutinně nepoužívá a v případě, kdy je vyloženě indikována, potom mají limitovanou zkušenost. Bylo by proto vhodné, aby se dostala do běžné rutinní praxe,“ apeloval MUDr. Lipš.