Ekologický a pragmatický přístup k dialyzační léčbě představuje zásadní a nevyhnutelný krok ve vývoji zdravotní péče. Narůstající kvantita dialyzačních ošetření se v množství spotřebované vody, energie, vyprodukovaného odpadu ale i v rámci nutné logistiky a vznikajících emisí odráží negativně na životním prostředí, stejně jako v ekonomickém fungování dialyzačních středisek. Jak v praxi vypadá přístup k šetrnému využívání zdrojů i s ohledem na zefektivnění práce zdravotnického personálu?
B. Braun kontinuálně pracuje na zvyšování kvality péče o dialyzované pacienty. Stejnou pozornost věnuje B. Braun efektivitě poskytované péče. „Provoz dialyzačního střediska je extrémně náročný v mnoha ohledech a vyžaduje chytré a funkční investice. Nemyslíme tím jen samotné technologie nebo investice do budov s jasnou návratností, jde především o princip a o to, jaký postoj zaujmeme k dlouhodobé udržitelnosti, konkurenceschopnosti a financování systému zdravotnictví. Díky jasné vizi a implementaci konceptu zelené dialýzy máme jedinečné know-how, jak může být dialýza zelenější již nyní,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.
Změna začíná ve vizi
Koncept zelené dialýzy zahrnuje soubor procesních opatření a využití technologií, které reálně snižují dopad na životní prostředí – s téměř okamžitou platností. Pomáhají výrazně eliminovat množství odpadu a snižovat emisní stopu, vedle toho se odráží na celkové optimalizaci funkčnosti středisek. Omezujícím faktorem mohou být konstrukční limity stávajících prostor, proto jsou komplexní instalace technologií zpravidla spojeny s rekonstrukcí.
„Při návrhu nového dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Třinci v pasivním standardu jsme vycházeli ze základní koncepce dlouhodobě udržitelné výstavby s maximální mírou aplikace zelených prvků, technologií, a to vše s ohledem minimalizace dopadu na životní prostředí během užívání a životního cyklu budovy,“ vysvětluje pojetí konceptu Miloš Kobza, Facility Specialist v B. Braun.
Minimalizovali jsme vstupní přírodní zdroje pro výstavbu, eliminovali dopravu a hluk během výstavby nového střediska použitím prefabrikace a modulární výstavby. Skoro celá stavba byla vyrobena mimo staveniště, kam byla následně přivezena a sestavena, vlastně takový způsob stavebnice Lego.