Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Článek

Case study: Zelené dialyzační středisko v Třinci

Mgr. Magdaléna Valíková

26. listopad 2024

Společenská odpovědnost Dialyzační střediska

Ekologický a pragmatický přístup k dialyzační léčbě představuje zásadní a nevyhnutelný krok ve vývoji zdravotní péče. Narůstající kvantita dialyzačních ošetření se v množství spotřebované vody, energie, vyprodukovaného odpadu ale i v rámci nutné logistiky a vznikajících emisí odráží negativně na životním prostředí, stejně jako v ekonomickém fungování dialyzačních středisek. Jak v praxi vypadá přístup k šetrnému využívání zdrojů i s ohledem na zefektivnění práce zdravotnického personálu?

B. Braun kontinuálně pracuje na zvyšování kvality péče o dialyzované pacienty. Stejnou pozornost věnuje B. Braun efektivitě poskytované péče. „Provoz dialyzačního střediska je extrémně náročný v mnoha ohledech a vyžaduje chytré a funkční investice. Nemyslíme tím jen samotné technologie nebo investice do budov s jasnou návratností, jde především o princip a o to, jaký postoj zaujmeme k dlouhodobé udržitelnosti, konkurenceschopnosti a financování systému zdravotnictví. Díky jasné vizi a implementaci konceptu zelené dialýzy máme jedinečné know-how, jak může být dialýza zelenější již nyní,“ říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum.

Změna začíná ve vizi

Koncept zelené dialýzy zahrnuje soubor procesních opatření a využití technologií, které reálně snižují dopad na životní prostředí – s téměř okamžitou platností. Pomáhají výrazně eliminovat množství odpadu a snižovat emisní stopu, vedle toho se odráží na celkové optimalizaci funkčnosti středisek. Omezujícím faktorem mohou být konstrukční limity stávajících prostor, proto jsou komplexní instalace technologií zpravidla spojeny s rekonstrukcí.

„Při návrhu nového dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Třinci v pasivním standardu jsme vycházeli ze základní koncepce dlouhodobě udržitelné výstavby s maximální mírou aplikace zelených prvků, technologií, a to vše s ohledem minimalizace dopadu na životní prostředí během užívání a životního cyklu budovy,“ vysvětluje pojetí konceptu Miloš Kobza, Facility Specialist v B. Braun

Minimalizovali jsme vstupní přírodní zdroje pro výstavbu, eliminovali dopravu a hluk během výstavby nového střediska použitím prefabrikace a modulární výstavby. Skoro celá stavba byla vyrobena mimo staveniště, kam byla následně přivezena a sestavena, vlastně takový způsob stavebnice Lego.
 

Vizualizace Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Třinec Probíhající výstavba dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Třinci Probíhající výstavba dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Třinci

Jak chytře uspořit energie

Dále jsme se ve značné míře věnovali efektivnímu návrhu hospodaření s energiemi během provozu objektu. Provozní spotřeby objektu výrazně ovlivňuje tvar budovy, umístění i orientace na pozemku a tepelně technické vlastnosti konstrukcí (stěn, podlah, střech, oken a dveří). Tyto optimalizační principy jsme v maximální rozsahu uvedli do praxe právě v Třinci, kde začátkem roku 2025 otevřeme zcela nové a moderní dialyzační středisko.

Abychom eliminovali venkovní tepelné zisky a snížili tím náklady na chlazení prostor, bude na objektu dialyzačního střediska instalováno venkovní stínění oken a slunolamy. Pobytová terasa pro zaměstnance v blízkosti denní místnosti, která se nachází v administrativní části objektu, je stíněna polopropustnými fotovoltaickými panely, které vedle stínění budou také vyrábět elektrickou energii. Objekt dialyzačního střediska bude vybaven mimo jiné těmito systémy, které šetří energie, tedy provozní náklady i životní prostředí:

  • centrální vzduchotechnickou větrací jednotkou s rekuperátorem, která bude zajišťovat optimální mikroklima pro personál a pacienty
  • tepelnými čerpadly pro chlazení a vytápění
  • fotovoltaickými panely pro výrobu elektrické energie
  • efektivním systémem hospodaření odpadní vodou

Všechny tyto systémy bude možné efektivně monitorovat a vzdáleně řídit přes telefon a počítač odkudkoliv. Tato chytrá řešení zároveň rozvazují ruce i personálu, optimalizují totiž práci zdravotníků, kteří nemusí věnovat čas technickým věcem spjatých s chodem střediska, například nemusí osobně zjišťovat správnou teplotu v lednicích, ve kterých jsou skladovány léčivé přípravky.

Co znamená efektivní systém hospodaření s odpadní vodou?

Odpadní technologickou vodu, která z reverzní osmózy běžně vytéká do splaškové kanalizace, lze v dialyzačních střediscích sekundárně využít jako užitkovou. A jelikož je taková voda studená (o teplotě cca 10 °C), má značný energetický potenciál. Za výtokem z osmózy je v takovém případě instalována akumulační nádrž s tepelným výměníkem. Užitková voda z nádrže slouží pro závlahu zeleně v okolí střediska a také pro splachování toalet. Přes tepelný výměník je uložený chlad ve vodě přenesen přes chladící jednotku do technické místnosti, kde chladí servery a ostatní rozvaděče. Právě tento přístup v hospodaření s vodou promítneme do nového dialyzačního střediska v Třinci.

Princip zeleného hospodaření s energiemi
Princip zeleného hospodaření s energiemi

Eliminace množství odpadu i benefit pro zdravotníky

Z praxe víme, že v obalech hemodialyzačních koncentrátů má tendenci ulpívat zbytkový obsah, který komplikuje likvidaci prázdných obalů po každém ošetření. V Třinci budeme implementovat ECOMix Revolution, automatický systém míchání kyselých koncentrátů, díky kterému se dialyzační koncentrát připravuje přímo na místě. Není tedy potřeba dopravovat velké množství malých kanystrů s A-koncentrátem. Stačí velké cartridge ECOCart se suchým práškem, ten se smíchá s upravenou vodou a na místě vznikne A-koncentrát pro dialýzu. „V Česku je již více než 10 % dialyzačních středisek vybaveno automatizovaným míchacím zařízením kyselých koncentrátů. Každým rokem přibývá dalších 3 až 5 instalací,“ komentuje situaci Ing. Jiří Michalík, produktový manažer pro akutní a chronickou dialýzu.

ECOMix Revolution je inovativním doplňkem dialyzačních přístrojů Dialog a systémů pro úpravu vody AQUAboss, čímž podporují efektivní dialyzační léčbu.


Vedle již zmíněného nesmíme opomenout zdůraznit efektivní dopad rovněž na práci zdravotníků. „Udržitelnost v dialyzační péči úzce souvisí také s tím, že přináší ulehčení zdravotnickému personálu v každodenní práci. Jeden příklad za všechny, díky automatickému systému pro míchání koncentrátů odpadá zdravotníkům nutnost manipulovat s těžkými kanystry,“ vysvětluje Ing. Petr Macoun, Ph.D., jednatel společností B. Braun CZ/SK.

Myslíme i na ekosystém kolem budovy

V rámci modernizace dialyzačního střediska v Třinci jsme nezapomněli jsme ani na život zvířat, hmyzu a okolní zeleň. V okolí objektu střediska budou instalovány ptačí budky, krmítka, vodní plochy a hmyzí hotely, na pozemku budeme vysazovat stromy, keře a květiny. A čím tuto zeleň budeme zalévat? No přece naší odpadní užitkovou vodou.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník