Úvodem několik historických mezníků:
- 1929 - Werner Forssmann jako první zavedl centrální žilní katetr sám sobě a poté nemocnému se zánětem pobřišnice
- 1950 - Aubaniac - první kanylace v. subclavia
- 1953 - Seldingerova technika
- začátek 70. let 20. století - vývoj centrálního žilního katetru v souvislosti s rozvojem parenterální výživy
- konec 70. let - přijaty jasné indikace a kontraindikace v použití centrálního žilního katetru
Stručně lze vývoj shrnout do jedné věty: „Od venesekce k Seldingerově technice“. Venesekce neboli fleboklýza je dnes již opuštěnou technikou vzhledem k dostupnosti široké nabídky kvalitních setů k centrální žilní kanylaci.
Další dvě techniky centrální žilní kanylace, kdy katetr byl v bezprostředním kontaktu s ostrou punkční jehlou, through-needle a over-needle, jsou také dnes již minulostí. Zlatým standardem je tak Seldingerova technika.
Koncern B. Braun patří k inovátorům a předním výrobcům katetrů k centrální žilní kanylaci nejen pro dospělé pacienty, ale i v dětské intenzivní péči. Dovolte mi připomenout výrobky, jejichž prostřednictvím firma B. Braun získala věhlas mezi intenzivisty na celém světě: Cavafix®, Certofix®, Certofix® Paed, Certodyn®, kink proof titanové vodiče, Certofix® Protect. Rád bych se krátce zmínil o posledním jmenovaném.
Certofix® Protect katetry představují vysoce účinnou a dlouhodobou ochranu proti katetrové infekci. Hlavním trumfem je osvědčený polyuretan s chemicky navázaným biguanidem pro dlouhodobou polarizaci povrchu katetru, kde katetr je potažen z obou stran po celé své délce. Dalšími přednostmi je fakt, že neuvolňuje žádné aktivní látky (antiseptika, ATB, kovy), odpadá riziko alergické reakce a riziko vzniku rezistence na ATB. Ve spektru antibakteriální účinnosti jsou všechny Gram+ a Gram- bakterie a MRSA (methicilin rezistentní Staphylococcus aureus).
Zajištění žilního vstupu patří k rutinním výkonům, které umožňují pacientovi podat nitrožilně léky, infúze, výživu, krevní deriváty aj. Zatímco kanylaci periferní žíly provádí nejčastěji zdravotní sestra, zajištění centrální žíly patří do rukou lékaře. Jedná se o specializovaný lékařský výkon, který provádí k tomu vyškolený lékař. Výkon probíhá za asistence zdravotních sester, jejichž úloha je významná nejen při zavádění, ale po celou dobu inserce katetru. Proto je nezbytně nutné, aby i sestry byly dostatečně s problematikou centrální žilní kanylace obeznámeny. Z tohoto důvodu firma B. Braun podporuje vzdělávání sester organizací kurzů centrální žilní kanylace v Ústí nad Labem, Brně a Českých Budějovicích.
MUDr. Lubomír Klatovský,
divize Hospital Care