Světová zdravotnická organizace, vědoma si naléhavosti problému zvaného „nemocniční nákazy“ a jeho souvislosti s dodržováním zásad hygieny rukou v místech péče o pacienty, vyhlásila 5. květen Světovým dnem hygieny rukou. První takový den byl zorganizován v roce 2005 a tento projekt v té době podpořilo prostřednictvím svých ministrů zdravotnictví 121 zemí světa. Od té doby se počty zemí zapojených do osvětové akce rok od roku zvyšují, a tím samozřejmě narůstají i počty participujících zdravotnických zařízení.
Akci aktivně podporuje i společnost B. Braun Medical, která i letošní rok postavila v řadě českých nemocnic informativní stánky, kde si nejen zdravotnický personál, ale také pacienti i návštěvníci mohli doslova na vlastní kůži vyzkoušet, jak si správně dezinfikovat ruce. Pod dohledem zástupců B. Braun a pracovníků oddělení nemocniční hygieny si poté všichni zúčastnění mohli ověřit správnost a důslednost postupu hygieny rukou pod UV lampou v tzv. Blackboxu.
Praha - Fakultní nemocnice v Motole:
Třicet procent všech nozokomiálních infekcí může být příznivě ovlivněno prevencí.
Fakultní nemocnice v Motole se připojila ke Světovému dni hygieny rukou již v roce 2010, a to v rámci programu trvalého zvyšování kvality péče a bezpečí pacientů. MUDr. Vilma Benešová, vedoucí lékařka oddělení Nemocniční hygieny a epidemiologie, k tomu dodává: „Program je zde zaměřen nejen na hygienické zabezpečení rukou v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, ale také na kontrolu výskytu a prevenci infekcí, které mají negativní důsledky ve smyslu zvýšené morbidity, mortality a zvýšení nákladů na zdravotní péči. Infekční komplikace negativně ovlivňují kvalitu života pacientů a finančně oslabují výkonnost celého zdravotního systému. Přitom přibližně třicet procent všech nozokomiálních infekcí může být příznivě ovlivněno prevencí.“ Akce v motolské nemocnici proběhla v prostorách vstupní haly nemocnice pro dospělé a ve vstupu do dětské části.
Příbram
V centrální recepci Oblastní nemocnice v Příbrami si mohli především návštěvníci vyzkoušet, jak si umí vydezinfikovat ruce. Edukační tým pod vedením epidemiologické sestry však oslovoval pacienty i v čekárnách ambulancí a jeho členové jim poskytovali informace o důležitosti hygieny rukou nejen v nemocničním prostředí.
Kolín
V kolínské nemocnici byl edukační stolek umístěn též v prostorách centrální recepce. Zájem o to, jak správně postupovat při hygieně rukou, byl z řad návštěvníků a pacientů veliký, přicházeli však také zdravotníci.
Praha - Ústav krevní hematologie a transfuze
V ÚKHT proběhla akce s mottem „Proč si dezinfikovat ruce...?“ a byla zaměřená především na pacienty uvedeného zařízení. Hematologický pacient je ohrožen zvýšeným nebezpečím vzniku infekce v důsledku léčby, která vede ke snížení imunity. Nejčastějším zdrojem přenosu infekce jsou ruce, a proto platí, že dodržovat účinnou hygienu rukou znamená si ruce dezinfikovat. Všichni obdrželi návod se správným postupem.
Domažlice
V domažlické nemocnici si hlavní sestra Mgr. Jana Barbora Boučková pozvala studentky zdejší Střední zdravotnické školy a ty informovaly o důležitosti hygieny rukou v nemocničních zařízeních nejen zdravotnický personál, ale hlavně návštěvníky a pacienty nemocnice.
Jilemnice - Nejlepší je okamžitá kontrola pod UV lampou
„Ke zjištění, jak jsem byla v dezinfekci důsledná, je nejlepší okamžitá kontrola pod UV lampou,“ říká Ivana Krejčová, asistent pro nemocniční hygienu a epidemiologii Masarykovy městské nemocnice Jilemnice. S tím souhlasí i její kolegové. V prostorách recepce se vystřídali i mnozí pacienti a návštěvníci nemocnice. Mezi nejpočetnější výpravu patřila jedna třída místní základní školy.
I v jilemnické nemocnici si uvědomují, že edukace, prevence a důslednost dodržování správných postupů hygieny
rukou vedou k eliminaci nemocí způsobených pobytem v nemocničních zařízeních. Souvislost mezi hygienou rukou a kvalitou péče potvrdila nejen svou přítomností i manažerka kvality Ing. Petra Zollmannová.