Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Události

Dialyzační středisko Uherský Brod B. Braun Avitum v novém kabátě

Ing. Lucie Kocourková

6. březen 2019

Světový den ledvin Dialyzační střediska

V areálu Městské nemocnice v Uherském Brodě se v rámci Světového dne ledvin otevřelo nově zrekonstruované dialyzační středisko B. Braun Avitum. Rekonstrukce trvala více než pět měsíců a přišla na částku zhruba jedenáct milionů korun. „Preventivní vyšetření ledvin budeme na Světový den provádět v nových prostorách. Změnu pocítí jak personál, tak pacienti především v teplých jarních a letních měsících, protože nově je celé středisko klimatizované,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. 

Přestavba dialyzačního střediska od A do Z

Rekonstrukce dialyzačního střediska v Uherském Brodě začala v říjnu 2018. Přestavba se se týkala celého zázemí střediska, jak administrativní části, tak i skladů, kde se vyměnily podlahy, instalovalo nové interiérové vybavení a také se vymalovalo. „Z pohledu pacientů je klíčové, že všechny prostory jsou nyní plně klimatizované a že vznikl nový dialyzační sál. Ten má kapacitu 15 lůžek, z nichž dvě jsou v tzv. izolaci. Celkově vzrostla kapacita střediska na 15 lůžek, což opět zvyšuje komfort dialyzovaných pacientů z regionu,“ vysvětluje pozitivní dopady rekonstrukce MUDr. Markéta Kratochvilová, Ph.D., vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Uherském Brodě.

Světový den ledvin tentokrát i v Uherském Brodě

S Mezinárodním sloganem „Zdraví ledvin pro všechny a na celém světě“ začal v dialyzačním středisku B. Braun Avitum ,Světový den ledvin a získal pro české dialyzované pacienty konkrétní rozměr. Dialyzační střediska mají totiž od 1.1.2019 možnost získat při splnění kvalitativních kritérií finanční odměnu. Odborníci odhadují, že pro středisko s průměrným počtem 60 pacientů může znamenat částku přes milion korun ročně. „Je to novinka v dialyzační péči, která našla svou inspiraci na západ od našich hranic a měla by vést k růstu kvality,“ komentoval dopad nové úhradové vyhlášky předseda České nefrologické společnosti (ČNS) prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA.

Další krok k odlišení kvalitní a nekvalitní péče

Nová úhradová vyhláška stanovila hodnotu bodu za hemodialýzu pro rok 2019 na 0,92 Kč. Při splnění stanovených kvalitativních kritérií se může cena bodu zvýšit až o další 0,03 Kč, a to představuje motivaci ve výši maximálně 3,2 %. „Novou úhradovou vyhlášku hodnotíme samozřejmě pozitivně. Je to ale pouze první krok. Následovat musí další podpora odlišení kvalitní a nekvalitní dialyzační péče,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. Zdravotníci kvalitu léčby sami bezprostředně ovlivňují rozhodnutím o postupu léčby, medikací a celkovém dodržování standardizovaných postupů. Rozhodující pro udělení nebo neudělení finanční odměny zdravotní pojišťovnou je stanovisko ČNS. „Je to samozřejmě pozitivní krok. Dlouhodobě stanovená kvalitativní kritéria splňujeme. Pro naši dialýzu v Uherském Brodě to může znamenat desítky tisíc ročně navíc,“ komentovala změnu Markéta Kratochvilová.

Vybrané parametry zaručují pozitivní dopad na pacienta

Finanční odměna za kvalitní péči je složena ze dvou zásadních složek. Jako první je platba ve výši 0,01 Kč na bod za pravidelné reportování rozsahu i kvality dialyzační péče do Registru dialyzovaných pacientů (RDP) spravovaného ČNS (Českou nefrologickou společností). Cílem registru je slouží shromažďování statistických dat, které pomáhají určovat dlouhodobou strategii v dialyzační léčbě a dává střediskům možnost srovnat své výsledky s ostatními v Česku i ve světě. „Naším cílem je postupně docílit toho, aby nám reportovalo 100 % všech dialýz. Nyní jsme na zhruba na 65%,“ komentuje důvod reportingu Tesař. Střediska, která reportovala výsledky už vloni, dostanou částku již letos. Ta, která začnou v roce 2019, ji obdrží v roce 2020. Druhou platbu v hodnotě 0,02 Kč na bod si budou moci dialyzační střediska nárokovat v případě, že splní předem stanovená kritéria. „Vybrané parametry kvality mají přímý dopad na zdraví pacienta. Jsou vybrána velmi dobře, jednoznačně pozitivně ovlivňují celkový stav pacienta a kvalitu jeho života,“ vysvětluje Markéta Kratochvilová. Podle těchto kritérií musí být hladina hemoglobinu u 70 % dialyzovaných pacientů vyšší než 100 gramů na litr krve, hladina fosforu související s kostním metabolismem u 50 % pacientů nižší než 1,8 mmol/l a hodnota Kt/V stanovující míru očištění krve od odpadních látek vyšší než 1,2 u 70 % pacientů. Zároveň musí dialyzační středisko zařadit na čekací listinu na transplantaci více jak 7 % svých hemodialyzovaných pacientů.


 

Reportáž z nově zrekonstruovaného dialyzačního střediska v Uherském Brodě

 

Napište nám

Využijte tento prostor a podělte se s námi o další témata, osobnosti nebo produkty o kterých byste se chtěli dozvědět více.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Vámi zadané údaje jsou u nás v bezpečí.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník