Ne vždy se daří na nově vzniklých covidových jednotkách intenzivní péče zajistit tuto náhradu vzhledem k nedostatku kvalifikovaných sester, špatné dostupnosti potřebného vybavení a nemožnosti ve větší míře edukovat personál.
Řada covidových jednotek vzniká provizorně na JIP jiných oddělení nemocnic a není vždy možné zde pacienty dialyzovat. K tomu by bylo potřeba mít nejen technické vybavení, kvalifikované dialyzační sestry a také šířeji edukovaný ošetřující personál. Jak takovou situaci, kdy je nouze o každou zdravotnickou ruku, zvládnout?
Příklad hodný následování
Příkladem může být covidová ortopedická JIP Fakultní nemocnice Brno, která pracuje pod záštitou Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Také ona potřebovala zajistit možnost akutního očišťování krve u svých pacientů co nejjednodušším způsobem, bez větší zátěže personálu a samozřejmě maximálně efektivně. Vzhledem k úzké spolupráci se Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny obrátila na společnost B. Braun a jednomyslně se shodly na využití monitoru pro domácí dialýzu Physidia S3.
Tento přístroj je totiž jednoduché zprovoznit a snadno se obsluhuje. Funkční ovládací prvky jsou vytvořeny na principu ready-to-use, vyžadují minimální přípravu a snižují nároky na manipulaci před dialyzačním ošetření a po něm. Ošetřujícímu personálu pak Physidia S3 poskytuje možnost kvalitní léčby pacientů i komfort v průběhu celé dialýzy. Zařízení, které je primárně konstruováno tak, aby ho mohl doma používat poučený laik, může stejně tak dobře sloužit i zdravotníkům, kteří se na eliminační léčebné metody nespecializují.
Inovace ve službách zdraví pacientů
Významný benefit monitoru Physidia S3 pro ošetřované pacienty představuje terapie SeCoHD (Self-Convective HemoDialysis), hemodialýza s vnitřní kontrolovanou konvekcí. Využívá inovativní způsob regulace zpětné filtrace a ultrafiltračních cyklů na základě rozdílů transmembranózního tlaku (TMP) v dialyzátoru. V průběhu fáze zpětné filtrace přestupuje dialyzační roztok přes membránu dialyzátoru do krevního oběhu pacienta. V další fázi cyklu se uplatní ultrafiltrace, která je ekvivalentem objemu dialyzačního roztoku dodaného v předchozí fázi do krevního oběhu. To způsobí přestup molekul pomocí konvekce spolu s difuzním transportem uremických toxinů, což je hlavní výhodou terapie SeCoHD. Pacienti se většinou dialyzovali tři hodiny s průtokem dialyzátu 200 ml/min a konvektivním objemem šest litrů za ošetření.
Physidia S3 nepotřebuje přívod vody, jako dialyzační roztok je využit roztok pro kontinuální eliminační metody. Odpad se také nemusí řešit, dostatečně dlouhá odpadní linka odvede tekutinu do umyvadla. Pro obsluhující personál je velkým pomocníkem interaktivní obslužný tablet, prodloužená ruka základní obsluhy monitoru. Personál tak nemusí být přítomen po celou dobu ošetření u pacienta v boxu, ale základní parametry léčby včetně řešení alarmů lze ovládat pomocí tabletu na dálku.
Monitor Physidia S3 na covidové JIP v praxi prokázal, že je komplexním, jednoduchým, spolehlivým a vhodným řešením také pro covidové jednotky intenzivní péče. I když osvědčil své kvality a pomohl zdravotníkům i v těchto nestandardních podmínkách, všichni bychom ho jistě nejraději viděli pracovat v době necovidové v domácnostech dialyzovaných pacientů.