Domácí dialýzy jsou v kurzu, Moravskoslezský kraj na špici
Ing. Lucie Kocourková
28. únor 2023
Moravskoslezský kraj patří mezi regiony s největším zastoupením domácí dialýzy. Moderního trendu, kdy si přístrojově očišťují pacienti svou krev doma, využívá jen v tomto regionu kolem 25 lidí. „Za zvýšeným zájmem pacientů o domácí hemodialýzu je hlavně možnost provádět si léčbu v domácím prostředí, kdy má pacient možnost sám si zvolit den i čas, kdy se bude dialyzovat “ vysvětluje primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Ostravě MUDr. Iveta Dudková.
Desítky pacientů si čistí svou krev doma
V současné chvíli je v Česku kolem 80 pacientů, kteří si svou krev přístrojově čistí doma, z toho zhruba třetina v Moravskoslezském kraji. „Jen v síti našich dialyzačních středisek B. Braun Avitum máme v Moravskoslezském a Zlínském kraji dohromady 7 pacientů v tomto režimu. Je to skutečně trend, který je v Česku na vzestupu a je třeba ho podporovat,“ říká ředitel sítě B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek. Mezi tyto pacienty patří i 62letý Jaromír Chamrád. V roce 2012 podstoupil bariatrický výkon, provázený pooperačními komplikacemi s těžkým multiorgánovým selháním a následně jen s částečnou obnovou funkce ledvin. Poté byl osm let sledován v nefrologické ambulanci. V únoru 2020 byl pro terminální selhání ledvin zařazen do chronického dialyzačního programu a na dialyzační středisko docházel 3krát týdně na 5 hodin.
Tento poměrně dost časově náročný léčebný režim u aktivně žijícího člověka vedl po roce léčby k rozhodnutí přejít na domácí hemodialýzu. Od té doby se dialyzuje doma. „Technicky nejobtížnější je kanylace shuntu, tedy napíchnutí jehly, které mi provádí manželka. Psychicky nejobtížnější bylo přijmout odpovědnost za správné provedení ošetření. Oboje se daří a já jsem maximálně spokojený především proto, že jsem mnohem svobodnější,“ popisuje zkušenosti Jaromír Chamrád.
Mimo zjevných sociálních výhod má tento způsob ošetření i nesporné medicínské benefity. „Častější dialýza pomáhá lépe udržovat stabilitu vnitřního prostředí, nedochází tak k velkým výkyvům hladin odpadních látek v krvi, je vyrovnanější tekutinová bilance, což má pozitivní efekt na hodnoty krevního tlaku a lépe se daří kontrolovat hladinu draslíku a fosforu,“ vysvětluje primářka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Ostravě MUDr. Iveta Dudková. Pacient Jaromír Chamrád byl v minulosti kontraindikován k transplantaci kvůli obezitě. Nyní se mu ale podařilo zhubnout. „Cíleně redukuje hmotnost a musím ho moc pochválit. Pevně věřím, že po doplnění potřebných vyšetření bude moci být zařazen na čekací listinu k transplantaci, chválí pacienta primářka Iveta Dudková.
Rekordní počet transplantací ledvin
Když ledviny selžou, přichází na řadu dialýza a ruku v ruce s ní v optimálním případě také transplantace. V roce 2022 bylo v ČR transplantováno nejvíc ledvin v historii. Celkem 520 ledvin od zemřelých i žijících dárců. Z toho 45 v Transplantačním centru ve FN Ostrava.
„Jsem nesmírně rád, že jsme se vrátili k předcovidovým číslům, a hlavně k růstovému trendu. Loni se sečetly ty dlouhodobé faktory, jako dobře založené transplantační programy nebo transplantační zákon, s těmi krátkodobými. Mezi ně patří dobře nastavená kooperace s dárcovskými nemocnicemi, výborně připravení pacienti, které na čekací listinu připravují dialyzační střediska, zvýšený počet orgánů od cizinců díky změně legislativy, ale třeba i možnost transplantovat orgány od dárců s tzv. rozšířenými kritérii,“ vysvětluje příčiny vedoucí lékař Transplantačního centra FN Ostrava MUDr. Pavel Havránek, MBA. V Evropě patří ČR mezi 43 sledovanými zeměmi mezi ty nejlepší a i rok 2023 začal z hlediska počtu transplantací velmi dobře. Zatímco v lednu 2022 bylo v Česku transplantováno celkem 22 ledvin, letos bylo v prvním měsíci roku pacientům již transplantováno celkem 33 orgánů.
Počet lidí s onemocněním ledvin kvůli cukrovce rychle roste
V Česku žije podle odhadů 350-400 tisíc lidí s diabetem a s onemocněním ledvin. Velkou část z nich ale statistiky nezachytí, protože o nich lékaři nevědí, nebo jim v časných stádiích nepřikládají velký význam. „Naprosto klíčová je prevence. Kromě diabetu jsou hlavními rizikovými faktory hypertenze, obezita a ateroskleróza. Z toho jasně vyplývá, že klíčový je životní styl. Tedy pohyb, přiměřené množství a dobrá skladba jídla, pitný režim, omezení alkoholu a žádné kouření,“ říká primářka Interního oddělení Nemocnice AGEL v Ostravě – Vítkovicích MUDr. Miroslava Kodajová, MBA.
I kvůli tomu se B. Braun na Světový den ledvin 9. března 2023 vrací k předcovidové praxi otevření dveří všech dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí. Bezplatně a bez objednání může kdokoliv přijít mezi 8 a 15 hodinou. „Naši zdravotníci všem zájemcům během 10-15 minut udělají preventivní vyšetření ledvin. Před covidem jsme takto každý rok vyšetřili tisíce lidí a desítky až nižší stovky jsme doporučili k dalšímu podrobnému vyšetření. Dává to smysl,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.