Obě společnosti spojují nejen obchodní vazby, ale také spolupráce při poskytování zdravotní péče chronickým i akutně dialyzovaným pacientům, a také při tzv. prázdninových dialýzách pacientů.
Pro širokou i odbornou veřejnost logicky vyvstávají otázky, zdali se dialyzovaným pacientům léčeným v soukromých zařízeních dostává stejné nebo lepší kvality péče než v tzv. státních zařízeních, nebo dokonce na špičkových pracovištích ve fakultních nemocnicích. Aspekty posuzování kvality lékařské péče a výměny praktických zkušeností se zabývali lékaři z obou společností na společném pracovním sympoziu. Stalo se tak v rámci letošního celofiremního sympozia AGEL v Olomouci na „prvním pracovním setkání lékařů dialyzačních středisek AGEL a B. Braun Avitum.“
Lékaři diskutovali parametry dialyzační péče
Záštitu nad akcí za stranu AGEL převzala MUDr. Jana Zahálková, Ph.D., garantka oboru nefrologie a primářka dialyzačního střediska ve Šternberku, která se ve své přednášce zaměřila na měřitelné hodnoty i subjektivní hlediska hodnocení kvality dialyzační péče. Sympoziu spolupředsedal MUDr. Roman Kantor, člen lékařské rady B. Braun Avitum odpovědný za moravská a slezská dialyzační střediska B. Braun Avitum. Ve své prezentaci představil podrobnosti systému hodnocení kvality lékařské péče, systém sběru dat, vyhodnocování jednotlivých parametrů a na konkrétních ukazatelích demonstroval vliv na zlepšení kvality jednotlivých středisek B. Braun Avitum. Předvedl praktické srovnání kvalitativních parametrů nejen na národní, ale i mezinárodní úrovni B. Braun Avitum. Třetím přednášejícím byl MUDr. Petr Hartl, primář dialyzačního střediska Praha – Černý Most, který na konkrétním případu demonstroval zlepšení parametrů počtu výskytu hypotenzních příhod s použitím technologie bioLogic RR Comfort.
Lékaři obou společností se shodli na tom, že bez funkčního systému sběru dat, jejich pravidelného hodnocení a porovnávání nelze kvalitu lékařské péče objektivně hodnotit. Přestože čísla nejsou dogmatem, pro měření kvality zdravotní péče je vhodné vybírat z těch parametrů, které dlouhodobě sledují a vyhodnocují mezinárodní nefrologické instituce (např. v Evropě ERA-EDTA). Data bude potřeba pravidelně sbírat, analyzovat a porovnávat s doporučenými standardy. Mezi nejdůležitější subjektivní kritéria kvality lze zařadit to, jak hodnotí péči zdravotníků sám pacient, protože ten tvoří středobod veškeré jejich péče.