ECCO2R jako předstupeň zažité metody ECMO
K terapii kritického selhání oxygenace je ve většině případů indikována extrakorporální membránová oxygenace (ECMO). Existují však specifické případy, kdy tuto metodu využít nelze. A to především z důvodu vyčerpání kapacity přístrojového vybavení nebo nemožnosti transportu nemocného.
ECCO2R – paralela s kontinuální náhradou funkce ledvin
Výhoda metody ECCO2R spočívá v tom, že je možné ji provádět paralelně s kontinuální náhradou funkce ledvin (CRRT) a není pro ni potřeba zajišťovat další invazivní vstup. Dá se tedy říci, že se jedná o metodu minimálně invazivní. V praxi je k provedení ECCO2R potřeba přístroj na kontinuální hemodialýzu včetně setu a kapsle, výměník na eliminaci CO2 a dvoucestná dialyzační kanyla. Především nalezení vhodného oxygenátoru a kompatibilní připojení do dialyzačního okruhu mohou představovat problém.
Řešením je přístroj OMNI společnosti B. Braun, jehož použití lze rozšířit o další funkci. Patentované zapojení oxygenátoru v setu OMNIset ECCO2R, který je zapojený před samotný hemofiltr mimotělního oběhu systému OMNI, zvyšuje efektivní průtok krve oxygenátorem, čímž zvyšuje rychlost odstraňování CO2. Toto patentované zapojení také zajišťuje průtok krve oxygenátorem, která není hemokoncentrovaná při nastavené ultrafiltraci, k níž dochází až v samotném hemofiltru, a snižuje se tak riziko sražení krve.
Indikací pro ECCO2R je syndrom akutní dechové tísně (ARDS – acute respiratory distress syndrome) s těžkým hyperkapnickým respiračním selháním, dále chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), těžké astma, ale také pneumonie vyvolaná virem SARS-CoV-2. Metoda by se neměla používat u pacientů splňujících ECMO kritéria.
Metoda ECCO2R a její klinický přínos na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Brno
I když nová metoda čeká na intenzivnější výzkum, první zkušenosti s jejím použitím již ukazují její klinický přínos. Hlavním cílem je umožnění ultraprotektivní nízkoobjemové plicní ventilace. Přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Fakultní nemocnice Brno prof. MUDr. Roman Gál, Ph.D., prezentoval na 24. kongresu intenzivní medicíny Colours of Sepsis výsledky použití ECCO2R u pacientů na KARIM. Jednalo se o pět pacientů s těžkým průběhem covidové pneumonie, z nichž dva, oba ve věku 55 let, přežili. Ani jeden z obou pacientů nesplňoval indikační kritéria pro léčbu ECMO. Po roce od hospitalizace je jejich plicní nález velmi dobrý, což je možné přičítat také použití metody ECCO2R.
„Celkem jsme metodu na KARIM použili u jedenácti pacientů a efekt na laboratorní parametry je zcela jednoznačný. Svým způsobem tuto metodu považuji za velmi levnou. I když vezmeme v úvahu cenu léků a to, že u jednoho pacienta většinou použijeme dva až tři sety, náklady nejsou nijak závratné,“ uvedl profesor Gál. Dodal ještě, že ECCO2R může být efektivní podpůrnou terapií pro pacienty s ARDS a CHOPN, ale bylo by vhodné účinnost metody potvrdit randomizovanou klinickou nebo kvalitní prospektivní studií.
Dialyzační přístroj OMNI je zdravotnický prostředek, který je určený k provádění kontinuální očisty krve a léčebné výměnné plazmaferézy s odebráním plazmy. V kombinaci s jednorázovými sety OMNIset je určen pro pacienty trpící akutním poškozením ledvin (AKI), převodněním a/nebo intoxikací, kteří potřebují kontinuální očistu krve. Před použitím si prosím pečlivě přečtěte návod k použití, neboť tento obsahuje informace o rizicích spojených s používáním zdravotnických prostředků a další důležité informace. Podrobné informace o zdravotnickém prostředku naleznete rovněž ZDE.