Moderní koncept prevence a kontroly infekcí má za cíl zlepšovat kvalitu zdravotních služeb a zvyšovat bezpečnost pacientů. Efektivní prevence a kontrola infekcí nejsou možné bez kompletního personálního zajištění. Na úseku hlavní sestry ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové v náplni zástupkyně pro ošetřovatelskou péči byla zahrnuta spolupráce s klinikami v oblasti prevence nozokomiálních nákaz a spolupráce s útvarem nemocniční hygieny. V rámci vývoje v dané problematice byla pod úsek náměstkyně pro ošetřovatelskou péči začleněna pozice epidemiologické sestry a byla podmíněna absolvováním certifikovaného kurzu.
Pro práci epidemiologické sestry je důležitá úzká spolupráce s odděleními nemocniční hygieny, mikrobiologie a klinickými pracovišti.
Na samotném začátku mého působení na pozici epidemiologické sestry bylo velmi důležité seznámit se s klinikami a provozy naší fakultní nemocnice. Od února 2013 jsem absolvovala stáže na šestnácti klinikách. Tyto pobyty byly zaměřené na intenzivní a vysoce specializovanou péči.
Přijetí mé pozice na klinikách nebylo vždy pozitivní. Pohledy a postoje pracovníků z řad ošetřovatelského personálu i lékařů byly různé. Někteří změnu vítali, jiní se značně obávali a začátky tak nebyly vůbec jednoduché. Prvních pár dní na klinikách bylo značně vyčerpávajících nejen pro zdravotníky, ale i pro mou práci epidemiologické sestry.
Nejtěžší bylo najít si k pracovníkům cestu, protože nevěděli, co mohou očekávat. Kdysi se k nim v této problematice přistupovalo převážně direktivně, proto navázat spolupráci, obrátit myšlení a vytvořit konzultační prostředí bylo velice obtížné. Bylo důležité pracovníkům vysvětlit a přesvědčit je, že práce epidemiologické sestry je postavená na zhodnocení postupů správné ošetřovatelské péče se zaměřením na pacienty s vysokým rizikem vzniku nemocničních infekcí. Cílem je najít slabá místa, odhalit provozní slepotu, navrhnout zlepšení a nabídnout konzultační a poradenskou pomoc při řešení této problematiky. Nezbytnou součástí mé práce je nepřetržitý kontakt s klinikami a stálá edukace zdravotníků v této problematice.
Přijetí mé pozice na klinikách nebylo vždy pozitivní.
Výstupy ze své činnosti epidemiologické sestry z klinických pracovišť rozděluji na kazuistiky a na systémové zjištění rizik. Kazuistiky řeším na místě s danou klinikou. Systémové zjištění rizik rozděluji na tři okruhy - na nemocniční pracovníky, rizikové oblasti v procesu poskytování ošetřovatelské péče, izolační režimy a OOPP. Postupem času se zdravotníci začali o tuto problematiku aktivně zajímat a sami poznávají úskalí, jež přináší zvýšený výskyt nozokomiálních nákaz. Vidí, že jim při řešení epidemiologické problematiky mohu pomoci a poradit a že v oblasti nemocničních nákaz mají rádce a spolupracovníka. I já mám dobrý pocit, že pro ně mohu být přínosem a v péči o pacienta při řešení prevence nozokomiálních nákaz se stávám platným členem týmu.
Momentálně začínáme tvořit skupinu kontaktních nozokomiálních sester, které budou úzce spolupracovat s epidemiologickou sestrou, s oddělením nemocniční hygieny, s týmem pro kontrolu infekcí a svou domovskou klinikou. Věřím, že tato mezioborová spolupráce v naší Fakultní nemocnici přinese do kontroly a prevence nozokomiálních nákaz čerstvé poznatky.