Není to lehké ani pro firmy, které vyvíjejí a vyrábějí produkty - musí trh pozorně sledovat, reagovat na něj, pružně směrovat vývoj a k tomu také zápolit s administrativou a legislativou. Přitom se však snadno může stát, že to, co se jevilo před rokem jako novinka, je v době uvedení na trh již standardem nebo v horším případě překonané.
Jsme velmi rádi, že společnost B. Braun Medical a její chirurgická divize Aesculap je tím, kdo udává tempo a krok v laparoskopické chirurgii. Poté, co jsme jako první na trhu uvedli Full HD kameru, jsme v roce 2012 opět jako první přinesli na operační sály (vyjma robotické chirurgie) trojrozměrný obraz v podobě první generace systému EinsteinVision. Trojrozměrný obraz ve vysokém rozlišení přinesl na operační sály dosud nevídanou kvalitu a díky své plastičnosti a hloubce umožnil skutečně nové pohledy při laparoskopických operacích. V roce 2013 byly představeny bezpečnostní DS klipy, titanové dvojité klipy se zámkem, které se staly novým měřítkem kvality v této třídě. V létě jsme na prvních pracovištích vyzkoušeli a velmi rychle do ostrého provozu uvedli bipolární přístroj Caiman®, který je ojedinělý díky kloubovému mechanismu nástrojů, minimální tepelné zátěži okolních tkání a jejich bezpečnému sváru. Na laparoskopických kurzech jsme uvedli do ostrého provozu i 3D simulaci a virtuální trenažér, kde je velkým pokrokem i příslibem do budoucna zejména verifikace dosažené manuální zručnosti frekventantů těchto kurzů.
Nová generace kamerové hlavy zahrnuje řadu vylepšení
Dnes, v době, kdy naši konkurenti teprve přicházejí se svými prvními 3D systémy, zhruba rok po „našem Einsteinovi“, si dovolujeme představit již druhou generaci 3D systému, a to hned jako první novinku roku 2014. V lednu dostane stávající 3D systém EinsteinVision označení 2.0. Vylepšení se bude týkat nové kamerové hlavy. Změny jsou patrné na první pohled a nelze se ubránit tvrzení, že se jedná o zcela nový výrobek. Dovolíme si tedy ve zkratce představit hlavní změny a novinky:
1. Výrazné zmenšení hlavy kamery.
2. Revoluční řešení - už žádná sterilizace!
3. Spojení optiky s kamerou a světelným kabelem.
4. Možnost softwarového otáčení obrazu.
5. Endoskop s čipem na konci, 0° a 30°.
6. Kompletní ovládání z kamerové hlavy.
7. Možnost použití s robotickým ramenem i bez něj.
Co to vše přinese?
První generace hlavy kamery byla logicky větší a těžší než dosavadní používané 2D systémy a svým způsobem měnila zavedené laparoskopické postupy tím, že ve většině případů bylo nutné použít robotický stabilizační asistenční systém. Domníváme se, že tato změna rutinních návyků byla chirurgy přijímána s rozpaky zejména z toho důvodu, že vyžadovala přípravu operačního pole a jiný přístup a flexibilitu operujících. Na druhou stranu byla více než vyvažována perfektně stabilním a ostrým obrazem. Tuto zpětnou vazbu jsme přenesli k našim vývojářům a ti ji zapracovali do svých plánů.
Druhá generace EinsteinVision 2.0 je výrazně menší a lehčí než ta první a umožňuje bezproblémové použití i bez nutnosti robotického ramene. Jsme přesvědčeni, že osloví tedy zejména ty, jejichž jediným požadavkem na vylepšení bylo zmenšení velikosti kamerové hlavy. Na tomto místě musíme pochválit naše vývojové oddělení, které dosáhlo významné miniaturizace i přesto, že kamera obsahuje elektroniku pro dvě kamerové jednotky a optiky. Velikost a váha jsou nyní skutečně na úrovni běžného 2D laparoskopu a úroveň ergonomie je také srovnatelná.
Revoluční změnou je kompletní proměna přístupu ke sterilizaci. Od vzniku laparoskopické chirurgie se tímto oborem jako červená nit táhne problém sterilizace laparoskopu a jeho součástí. Někteří to řeší vývojem autoklávovatelných kamerových hlav a optik, což vede ke zcela signifikantnímu poklesu životnosti a zvýšení nákladů operačních sálů. Ostatní, včetně Aesculapu, dosud sterilizovali optiky šetrnými způsoby, v případě 3D systému v plazmových sterilizátorech. To však má svoje omezení ve formě nákladů a zejména časové prodlevy. Musí být tedy zakoupeno více optik, a tím se zase zvyšují náklady.
Nesterilizuje se ani kamerová hlava, ani optika
Pro tyto potřeby byla vyvinuta speciální jednorázová pomůcka - kovový trokar zakončený skleněnou čočkou, na kterou distální konec optického tubusu nalehne a bez zkreslení obrazu přenáší dění v operované dutině. Na druhém konci je sterilní převlek na kamerovou hlavu a kabel, který se přes ně přetáhne. Einstein 2.0 je tedy okamžitě, a to bez sterilizace, převážení atd., připraven k použití. Po skončení operace se pouze vyjme z jednorázového obalu a může být okamžitě znovu použit při operaci. Každý si dokáže představit dopad této situace na rychlost provozu sálu - nebude nutný převoz optik někam ke vzdáleným a hlavně drahým plazmovým sterilizátorům… A to vše pro optiky 0° i 30°!
Logicky se potom našim inženýrům nabízelo další vylepšení - zabudování čipu přímo do těla endoskopu, čímž vznikl videolaparoskop . Vždy jsme upozorňovali na nevýhody tohoto řešení spojené s rizikem poškození velmi drahého videolaparoskopu při sterilizaci a transportu. Tato rizika ale při zrušení sterilizace a transportu zcela odpadají a zůstává jen výhoda lepšího obrazu.
Další novinkou, kterou ocení zejména pokročilí operatéři, je možnost softwarového otočení obrazu, a tím i většího přehledu v operačním poli.
Všechny úkony spojené s nastavením a provozem systému EinsteinVision je mimo klasické ovládací prvky na pevné jednotce možné provádět i z hlavy kamery, což operatérovi přináší komfort bez nutnosti vysvětlovat obsluhujícímu personálu, co má s nastavením udělat.
Použití i bez robotického ramene
Systém je možné plnohodnotně použít bez robotického ramene, je však uzpůsoben i pro použití s ním. Je zcela zřejmé, že i přesto, že si na něj chirurgové musí o něco déle zvykat, je robotický asistenční a stabilizační systém jednoznačným přínosem. Mimo stabilizace obrazu umožňuje i zvětšení a velké přiblížení, jakého pouhou rukou nelze dosáhnout kvůli jejímu drobnému třesu. Výhodou je i to, že může nahradit až jednoho asistujícího lékaře, což má nezanedbatelné ekonomické výhody.
Závěrem bychom rádi konstatovali, že jsme naprosto přesvědčeni o tom, že EinsteinVision 2.0 bude mít u laparoskopických nebo thorakoskopických chirurgů, gynekologů a urologů úspěch. Jeho použití na sálech, aniž by ho bylo třeba sterilizovat, z něj dělá nejrychleji použitelný endoskop na trhu. 3D zobrazení je naprosto věrné a velmi usnadňuje jakoukoli laparoskopickou operaci. Lehká kamerová hlava umožní výkony, kde se často mění poloha, a bude přínosem i pro operatéry, kteří jsou zvyklí na její dynamický pohyb. Volitelné robotické rameno umožní velké zvětšení a stabilitu obrazu, což ocení cévní chirurgové, urologové a všichni, kteří potřebují velice precizně preparovat, sešívat cévy či provádět anastomózy při stabilním dlouhém záběru.
EinsteinVision 2.0 bude uveden na trh a do prodeje v lednu 2014, a to v České i Slovenské republice. Díky renomé, které má česká Aesculap Akademie a její kurzy v zahraničí, budeme mít možnost tuto špičkovou kameru testovat na vybraných pracovištích již v listopadu. A protože se cena systému začíná blížit Full HD kamerám, lze tedy očekávat, že odpadnou i veškeré důvody proti nákupu 3D laparoskopických věží. My si pro Českou a Slovenskou republiku rezervujeme několik „Einsteinů“ již nyní!
Přínos 3D technologie u operace plic v Thomayerově nemocnici v reportáži FTV Prima:
https://play.iprima.cz/zpravy-ftv-prima/zpravy-ftv-prima-29112013 (18. minuta)