Tato směrnice byla přijata Evropským parlamentem a následně i shromážděním ministrů Evropské unie v březnu letošního roku. Členské státy mají nyní povinnost ji zapracovat do vlastní legislativy do tří let od publikace v žurnálu Evropské unie.
Zmíněná směrnice vznikla z rámcové dohody o prevenci poranění ostrými předměty mezi Evropským sdružením nemocničních a zdravotnických zaměstnavatelů (HOSPEEM) a Evropskou federací odborových svazů veřejných služeb (EPSU) a sleduje především následující cíle:
- dosáhnout co nejbezpečnějších pracovních podmínek pro zdravotníky i pacienty,
- předcházet bodným poraněním všemi typy ostrých předmětů,
- společně postupovat v prevenci rizik, vzdělávání a praktickém nácviku zacházení s ostrými předměty,
- nastavit jednotný postup stanovující koncepci hodnocení rizik, prevenci rizik, rozšíření povědomí
o takovýchto poraněních a jejich monitoring.
Bodná poranění způsobená jehlou a jinými ostrými předměty patří mezi nejběžnější a nejvážnější rizika pro zdravotnické pracovníky nejen v Evropě a tvoří též vysoké náklady pro zdravotní systémy a společnost obecně. Důležitost těchto opatření jistě dokládá i to, že některé státy Evropské unie již přijaly vlastní závazné směrnice či legislativní opatření, a to ještě před přijetím tohoto celoevropského opatření. Mezi tyto státy patří například Německo (směrnice TRBA 250), Anglie či Španělsko (Madrid law).
Každý z nás se chce cítit bezpečně a vynakládáme pro to nemalé úsilí. Zdravotničtí pracovníci v této normě získávají další možnost, jak ochránit své zdraví v rizikovém prostředí,
a zaměstnavatelé pak povinnost pojistit zdraví svých zaměstnanců celou řadou systémových opatření. Pro nás jako výrobce a partnery zdravotníků tato směrnice znamená novou výzvu k ještě větší snaze vyvinout bezpečnostní zdravotnické prostředky pro ty oblasti, kde ještě zastoupeny nejsou. Dobrou zprávou je jistě i fakt, že mnoho bezpečnostních výrobků patřících do Safety konceptu společnosti B. Braun chrání zdravotnické pracovníky v České i Slovenské republice již několik let.
Jsme velice rádi, že tyto výrobky řadu z nich pasivně ochránily před nepříjemnými následky případného přenosu infekčních onemocnění přenášených např. krví a krevními deriváty či před psychickým stresem způsobeným strachem z možné infekce. Pod záštitou České asociace sester jsme navíc založili pracovní sekci „Bezpečnost personálu“, jejímž úkolem je podporovat vzdělávání, trénink a rozšiřování povědomí o rizicích spojených s bodným poraněním.