Druhý čtvrtek v březnu již tradičně, letos po jedenácté, patří ledvinám. B. Braun Avitum se již standardně připojuje a 10. 3. otevře všechna nefrologická pracoviště pro veřejnost k preventivnímu vyšetření. Ve Vyškově dnes zároveň odstartovala série tiskových konferencí ve vybraných českých a slovenských dialyzačních střediscích.
"Jsme velmi rádi, že je o prevenci tak velký zájem. Za posledních 5 let jsme v Jihomoravském kraji (Dialyzační střediska Slavkov u Brna, Vyškov a Ivančice) na Světový den ledvin vyšetřili přes 1800 lidí, z nichž bezmála 250 lidí nemělo ledviny zcela v pořádku a museli na další vyšetření," vypočítává člen lékařské rady MUDr. Aleš Hrubý, primář dialyzačního střediska Vyškov. "Obecně platí, že problémy s ledvinami má v Česku zhruba 10 % populace. Začátek onemocnění ovšem může odhalit pouze prevence," dodává Aleš Hrubý. Ledviny totiž nebolí, i když mohou být někdy i závažně poškozeny. Proto čím dříve je nemoc diagnostikována, tím jednodušší a efektivnější je léčba.
Na dnešní tiskovou konferenci přišel pacient Ladislav Štercl, který loni v květnu podstoupil úspěšnou transplantaci. "Po transplantaci jsem se zase vrátil k fotbalu, který hraji od 10 let závodně, a dokonce se mi podařilo získat funkci pomocného trenéra dětí ve věku 7 až 12 let," říká čtyřiadvacetiletý Ladislav Štercl. Na dialýzu do Slavkova Ladislav docházel tři roky. "Hned po vstupu do dialyzačního programu jsme začali řešit možnosti transplantace. Vzhledem k tomu, že nikdo z rodiny nebyl vhodným dárcem, zařadili jsme pacienta na tzv. čekací listinu. Po třech letech podstoupil Ladislav úspěšnou transplantaci a vrátil se tak do aktivního života," říká MUDr. Aleš Hrubý.