Mimotělní ošetřování krve, tzv. hemoperfuze, je založena na průtoku krve hemoperfuzní kolonou obsahující adsorpční materiál. V minulosti se k této metodě využívalo aktivní uhlí, dnes je nahrazeno novým materiálem z vysoce porézních kuliček z high-tech polymeru. Tento materiál má nejenom lepší biokompatibilitu, ale také na sebe lépe navazuje zánětlivé mediátory, například chemokiny, cytokiny a toxiny.
Vyšší šance na přežití pacientů
V Zemské nemocnici v Badenu využívají hemoperfuzní terapii zhruba od roku 2015. Tamní zdravotníci podle doktora Schwameise zkoušeli různé druhy adsorbentů a hemofiltrů, ale jejich přínos považovali spíše za mizivý. Pak se tým rozhodl přejít na kapsle Jafron: „Připadaly nám velmi zajímavé. Prvním impulzem bylo, že při používání jiných adsorbentů jsme pozorovali pokles krevních destiček, a chtěli jsme vyzkoušet, zda to bude stejné i s Jafronem. Když jsme pak ale porovnali data a výsledky sledování, zjistili jsme, že použití adsorbentů Jafron se pojí s lepšími šancemi na přežití pacientů,“ vysvětluje doktor Schwameis.
Pacienti, kteří se na Kliniku anesteziologie a intenzivní péče dostávají, jsou podle doktora Schwameise vždy ve velmi špatném stavu, často potřebují velice naléhavě ventilaci a orgánovou podporu, jako je ECMO nebo CRRT (kontinuální náhradu funkce ledvin). Při péči tak často rozhodují detaily.