Průhonice, 17. února 2009
Společnost pro porty a permanentní katétry byla založena v loňském roce díky iniciativě hlavních implantačních center v České republice. Jejím cílem je příprava a prosazení nové koncepce dlouhodobých žilních přístupů v České republice. Metodika zahrnuje vznik akreditačních center a celostátního registru pacientů s implantovanými portovými systémy a permanentními katétry. Jedním z dalších cílů je vytvoření doporučených a metodických postupů pro implantace a následné ošetřování portů a katétrů.
Neméně důležitou součástí konference byla výměna zkušeností mezi centry, diskuze nad vypracovanými doporučenými postupy implantací, monitoring komplikací či návrhy na dlouhodobé sledování pacientů s implantovaným portem či permanentním katétrem.
Konference tematicky navázala na úspěšný loňský první ročník, kdy se diskutovalo především o základní metodice implantací portů a katétrů a byly zde prezentovány základní indikace k implantacím. Detailně se probíraly časné a pozdní komplikace při implantaci a následném užívání a ošetřování intravenózních portů. Loňský ročník také obohatila zahraniční prezentace z francouzského centra pro implantace portů.
Letošní konferenci zahájil doc. MUDr. Jiří Charvát, CSc., z FN Motol, který představil hlavní aktivity a cíle společnosti. MUDr. Jitka Fricová z VFN KARIM Praha zhodnotila výsledky implantací a komplikací z hlavních pěti implantačních pracovišť v České republice. Z celorepublikové statistiky vyplynul alarmující údaj, který potvrdil, že je u nás zavedeno zhruba pětkrát méně portů než ve vyspělých západních zemích (např. v Německu a ve Francii), a pro mnoho pacientů v České republice je implantace portu zatím nepřístupná. Příčina je hlavně v indikacích, které nepodléhají doporučeným postupům z hlediska zvážení indikace, načasování výkonu a následného ošetřování portů.
Tento zásadní nedostatek přináší problémy, které začínají pozdní indikací implantace portu u pacienta s insuficientním periferním cévním řečištěm, a pokračují často nesprávným a neodborným ošetřováním portu, které zkracuje jeho životnost, a zvyšuje tak frekvenci komplikací. Poptávka po intravenózních portech v současné době vysoce převyšuje možnosti implantačních pracovišť a nejedná se pouze o kapacitní možnosti těchto pracovišť.
Další blok byl věnován alternativním přístupům kanylací a endovaskulárním řešením případných komplikací. Alternativní postupy jsou určeny pro pacienty, kterým není možné implantovat port nebo permanentní katétr s použitím standardní metodiky implantací.
Tyto postupy představili doc. MUDr. Miloslav Roček, CSc., z FN Motol, doc. MUDr. Martin Stříteský, CSc., z VFN KARIM a MUDr. Jan Raupach, Ph.D., s MUDr. Vendelínem Chovancem, Ph.D., z FN Hradec Králové. Z přednášek vyplynulo, že tyto techniky mohou indikovat a provádět pouze zkušení odborníci se zázemím kardiovaskulární chirurgie.
MUDr. Petr Tax z FN Motol představil implantace a specifiku problematiky portů a katétrů u dětských pacientů. MUDr. Vladimír Polakovič, MBA, z VFN Praha prezentoval indikace implantací a ošetřování permanentních katétrů u dialyzovaných pacientů.
Konference vyvrcholila workshopem implantace intravenózního portu - telepřenosem z kardiochirurgického sálu Všeobecné Fakultní nemocnice v Praze. Tam doc. Stříteský implantoval porty dvěma pacientům, přičemž u každého z nich z edukačních důvodů použil jinou techniku implantace. Během přenosu zároveň probíhala panelová diskuze s auditoriem, moderovaná dr. Fricovou, za účasti odborníků z hlavních implantačních pracovišť.
Na organizaci letošního ročníku se opět úspěšně podílela Aesculap Akademie. Nezbývá než si přát, aby i příští portová konference byla pro lékaře i sestry stejně přínosná jako ta letošní.
MVDr. Martin Štěpánek
divize Aesculap - chirurgie