OMNI a Covid-19
Profesor Ronco vysvětluje mimo jiné i paradox diametrálně rozdílného průběhu Covid-19 od asymptomatického přes závažný, spojený s plicními syndromy, až po kritické orgánové selhání. Podle Ronca
vyžaduje intenzivní péči pět procent infikované populace a míra mortality u kriticky nemocných dosahuje 49 procent. Pokud virus napadne jen epitel dolních dýchacích cest, připomínají symptomy Covid-19 mírnou chřipku, u některých
osob i s asymptomatickým průběhem. Koronaviry se ale mohou vázat na receptory pro angiotenzin konvertující enzym II v epitelu plic, tenkého střeva, tlustého střeva a žlučových cest. To by mohlo vysvětlit dysfunkci jater a příznaky střevní infekce, které se objevily u pacientů s pneumonií Covid-19 v Singapuru.
Ukazuje se, že až u 67 procent těžce nemocných pacientů s Covid-19 dochází k orgánové dysfunkci a sepsi v důsledku syndromu indikovaného vysokými hladinami cirkulujících cytokinů (cytokinové bouře). Syndrom se projevuje systémovým zánětem, hemodynamickou nestabilitou, multiorgánovým selháním a může dojít i k úmrtí pacienta. Vznik syndromu cytokinové bouře závisí na komorbiditách a imunitní kompetenci jedince. Pokud u orgánové dysfunkce není farmakologická léčba dostupná nebo účinná, je jedinou terapeutickou strategií mechanická ventilace a hemodynamická podpora.
SYSTÉM OMNI UMOŽŇUJE:
- metodu extrakorporální eliminace CO2 jako podporu plicních funkcí a zajištění ultraprotektivní ventilační lečby se setem OMNIset ECCO2R
- metodu hemoperfuze s OMNIsetem Plus a kapslí CytoSorb během ošetření CRRT u pacientů ve stavu cytokinové bouře
- bezproblémové zapojení CRRT do ECMO okruhu díky uzavřenému systému OMNI setů a maximálnímu rozsahu tlaků
Metoda eliminace CO2 jako nová možnost podpory plicních funkcí
Ronco podotýká, že je velmi důležité být na cytokinovou bouři připraven, doslova podle latinské fráze „Chceš-li mír, chystej se na válku“. V této souvislosti zmiňuje opodstatnění metody extrakorporální eliminace CO2 jako nové možnosti orgánové podpory plicních funkcí. Někteří pacienti, kteří zatím nejsou plně indikováni k napojení na ECMO, mohou z této nové metody orgánové podpory výrazně profitovat.
Pro tuto eliminaci lze využít systém OMNI a OMNIset ECCO2R, jehož součástí je oxygenátor, jenž se vmezeří před dialyzační filtr. Tím se výrazně sníží riziko srážení krve a zvýší se efektivní průtok krve oxygenátorem. Díky velké ploše oxygenátoru (1,8 m2) vzniká dostatečná kapacita pro odstranění CO2, a není tedy nutný extrémně vysoký průtok krve. Ideální rozsah je 300 až 450 ml/min, což zajistí eliminaci CO2 až ve výši 35 procent, a takto ošetřený pacient může být ventilován tzv. ultraprotektivní ventilační léčbou (Vt 6 ml/kg).
Za zmínku jistě stojí i fakt, že systém OMNI lze bez problémů zapojit do ECMO okruhu, a to díky uzavřenému systému všech OMNI setů (nehrozí riziko vzduchové embolie) a maximálnímu rozsahu arteriálního a venózního tlaku (až do hodnoty 500 mmHg).
Dále profesor Ronco uvádí využití hemoperfuze s kapslí CytoSorb během ošetření CRRT u pacientů ve stavu cytokinové bouře s cílem pomoci znovu obnovit jejich imunitní homeostázu. Pro tuto metodu lze využít systém OMNI, OMNIset Plus a hemoadsorpční kapsli – např. CytoSorb. Do mimotělního okruhu OMNIset Plus lze CytoSorb vložit v zapojení před dialyzační filtr (pre filtr).
Všechny zmiňované lékařské přístroje najdete v sortimentu společnosti B. Braun. V případě jakýchkoliv bližších dotazů se neváhejte kdykoliv obrátit na aplikační specialisty nebo obchodní zástupce tohoto koncernu.
Převzato z: Claudio Ronco, Thiago Reis, Faeq Husain-Syed. Management of acute kidney injury in patients with COVID-19.