Uzavřené systémy, další cesta ke zvýšení bezpečnosti
Projekt Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) CYTO, který odstartoval zhruba před deseti lety a byl zaměřený na kvantifikaci kontaminace jednotlivých pracovišť nemocnic, zřetelně upozornil na relativně vysoké zatížení chemoterapeutických stacionářů a prostor, kde se aplikují cytostatická léčiva. Následně se do projektu přidala i další zdravotnická zařízení. Vzhledem k výsledkům a nově zavedeným pravidlům vycházejícím z projektu CYTO Masarykův onkologický ústav mimo jiné preferuje a dalším pracovištím doporučuje používat uzavřené systémy, které zvyšují bezpečnost aplikujícího personálu při aplikaci s cytostatiky. Manipulace s uzavřenými systémy vyžaduje jiný režim práce aplikujícího personálu a je potřeba se na něj adaptovat.
Monitoring domácností s onkologickými pacienty
Kromě pravidelně probíhajícího monitoringu kontaminace cytostatickými léčivy ve specializovaných nemocnicích pracovníci z Masarykova onkologického ústavu společně s kolegy z výzkumného centra RECETOX z Masarykovy univerzity prof. RNDr. Luděk Bláha, Ph.D., a Mgr. Lucie Bláhová, Ph.D, získali nový grantový projekt Ministerstva zdravotnictví ČR (NV18-09-00188) s názvem Monitoring expozice cytotoxickým léčivům u pracovníků ve zdravotnictví a rodinných příslušníků onkologických pacientů, analýza rizik, zpracování doporučených postupů. Projekt je zaměřen na výskyt a hladiny cytostatik v prostředích s onkologickými pacienty. Cílem projektu je více se věnovat domácnostem a rodinným příslušníkům pacientů. Plánuje se zmonitorovat kontaminaci cytostatiky v domácnostech onkologických pacientů a vyhodnotit rizika pro jejich rodinné příslušníky.
Pravidelný monitoring pracovního prostředí a uzavřený systém při aplikaci cytostatik vytváří bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí.
Nové aktivity v oblasti výzkumu kontaminací cytostatik
Dalším z cílů je zaměřit se na monitoring kontaminace na aplikačních odděleních v malých nemocnicích a připravit návrhy hygienických limitů pro kontaminaci prostředí, preventivních a nápravných opatření, standardizovaných protokolů a postupů, které omezí vyplývající zdravotní rizika. Další aktivitou bylo cílené rozšíření monitoringu také na Slovensko, kde se podařilo získat finanční podporu na monitoring čtyř slovenských nemocnic. Na Slovensku je celkem sedm pracovišť zajišťujících centralizovanou přípravu cytostatik.
Cytostatika včera a dnes aneb co se stalo a co se chystá
V rámci 43. brněnských onkologických dnů uspořádal Masarykův onkologický ústav workshop „Nebezpečné cytotoxické látky – bezpečné pracovní prostředí, kterého se zúčastnili i kolegové z Německa a Polska a na němž bylo možné porovnat evropskou situaci v oblasti monitoringu s našimi poměry.
Na polovinu září se v Brně plánuje konference speciálně zaměřená pouze na problematiku dezinfekcí a dekontaminací cytostatik. Zazní zde sdělení od odborníků z fakult, praxe i od pracovníků v ochraně a podpoře veřejného zdraví. Očekává se zde i aktivní účast z Oddělení práce a pracovního lékařství Ministerstva zdravotnictví.
Projekt CYTO
Cytotoxická léčiva (CL), která se používají při léčbě nádorových onemocnění, jsou látky s nebezpečnými vlastnostmi. Dlouhodobá expozice těmto látkám je spojena s možným projevem jejich genotoxických, mutagenních, karcinogenních a teratogenních účinků. Manipulace s CL často vede ke kontaminaci pracoviště a v konečném důsledku i k expozici přítomného personálu. Projekt Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) CYTO (cystatika.cz), který běží již deset let, zaměřený na kvantifikaci kontaminace jednotlivých pracovišť nemocnic, poukázal na relativně vysoké zatížení chemoterapeutických stacionářů a prostor, kde se aplikují CL.