Faktem také je, že pokud se hovoří o bezpečnosti ve zdravotnictví, představuje bezpečnost pacientů mediálně zajímavější téma než bezpečnost zdravotníků samotných. Změnu v posuzování rizik na pracovištích v blízké budoucnosti by mohlo přinést praktické naplnění Směrnice Rady 32/2010/EU o prevenci bodných poranění.
Zdravotníci poskytující dialyzační péči jsou přitom v porovnání se zdravotníky na jiných nemocničních odděleních vystaveni např. přibližně pětinásobně vyššímu riziku nakažení hepatitidou B. Její výskyt u hemodialyzovaných pacientů dosahuje více než osmi procent. Práce na dialýze znamená pro zdravotníky nejen vyšší riziko bodného nebo řezného poranění, ale bohužel také vyšší pravděpodobnost kontaktu s infikovanou krví (hepatitida C, HIV atd.).
Zůstat neinformován, nezměnit pracovní návyky ve prospěch zavedení prevence úrazů a poranění nebo nezavést užívání materiálů s bezpečnostními prvky se nemusí vyplatit. Rizika pro zaměstnavatele přitom nejsou nikterak zanedbatelná. V případě, že zaměstnavatel odpovídá za škody vzniklé tím, že zaměstnanec utrpěl pracovní úraz nebo trpí nemocí z povolání, je povinen poskytnout zaměstnanci náhradu: 1) za ztrátu na výdělku; 2) za bolest a snížené společenské uplatnění a 3) za účelně vynaložené náklady spojené s léčením a věcnou škodou. V České republice hrozí také zaměstnavateli pokuta až dva miliony korun.
Ve druhé polovině roku 2013 Skupina B. Braun podpoří kampaň s cílem informovat odbornou veřejnost zejména na dialyzačních střediscích o bezpečných produktech a postupech. Prvním v řadě bezpečných výrobků je Diacan® S.