Sedm druhů hemoperfuzních kapslí
Technika hemoperfuze není indikována pro náhradu funkce ledvin, ale pouze pro doplňující léčebnou strategii, dnes se však nejčastěji používá v kombinaci s kontinuální náhradou funkce ledvin (CRRT) nebo s intermitentní dialýzou (IHD), a to jak u akutních, tak i chronicky dialyzovaných pacientů. Na výběr mají zdravotníci z celkem sedmi druhů hemoperfuzních kapslí, z toho dvě speciálně pro onemocnění jater.
Materiál pro hemoperfuzi cílí na toxiny se střední molekulou a toxiny vázané na proteiny. Vyznačuje se dobrou kompatibilitou, vysokou mechanickou sílou adsorbentů, velkou plochou adsorpčního povrchu a pracuje s technologií kontroly poréznosti, pokročilejší technologií potažení a optimalizovanou hemodynamikou.
Použití u intoxikace i pneumonie
Nejčastějšími indikacemi této eliminační metody jsou intoxikace toxiny, cytokiny či chemokiny, sepse, selhání jater různé etiologie, kardiogenní šok, zánětlivé stavy po kardiochirurgických operacích, pankreatitida či polytraumata s vysokou hladinou myoglobinu. V praxi jsou používány při léčbě onkologických pacientů – při odstranění chemoterapie, nebo při léčbě podvýživy či nespavosti, svědění kůže, pro chronicky dialyzované, nebo při akutní léčbě onemocnění covid-19.
Cílení na toxiny se střední molekulou a toxiny vázané na proteiny |
---|
|