Rozumějte svému tělu
Pro stomika je zásadní podmínkou spokojenosti pocit bezpečí, jistoty a soběstačnosti v péči o stomii. A o to stomický pacient společně nejen se stomickou sestrou usiluje. Stomik by se měl naučit porozumět svému tělu a dávat si pozor na různé komplikace. Například časné komplikace jsou zřetelné velmi brzy po operaci a ty pozdní se mohou objevit až tři měsíce od operace.
Obtíže stomického pacienta
V případě vzniku komplikací stomická sestra posuzuje, co ještě může v rámci svých kompetencí vyřešit a co již náleží do rukou lékaře. Kontrola stomie by měla probíhat jednou až dvakrát ročně, a to jak s pomůckou, tak i bez ní.
Maladaptační porucha
Schopnost akceptace života se stomií ovlivňuje změna tělesného vzhledu, životního stylu a životosprávy, ale i závažnost charakteru onemocnění a souvisejících léčebných postupů. Období adaptace je různě dlouhé a ve všech případech úspěšné. Udržení psychické rovnováhy přináší stomikům dostatečný pocit bezpečí a jistoty, kterého lze dosáhnout výběrem spolehlivé pomůcky a zvládnutím praktických postupů při ošetřování stomie.
Nevhodné umístění stomie
Omezuje pacienta při pohybu, chůzi či sezení a znatelně snižuje kvalitu života stomika. Taková stomie se nachází v místě jizev, kožní řasy, na boku nebo na místě, kde pacient normálně nosí pásek, a způsobuje obtížnou fixaci pomůcek či zatékání střevního obsahu na kůži a její dráždění.
„Někdy je nutné jít dlouho po nesprávné cestě, abychom se mohli správně a rychle vrátit.“
Edward Albee
Krvácení
Může se jednat o drobné pooperační krvácení u okraje stomie, které je ovšem normální. Krvácení ze sliznice střeva většinou nebývá silné, stačí na několik vteřin přiložit malý čtvereček gázy a krvácení samo ustane.
Kožní komplikace
Vlivem zatékání derivovaného obsahu pod podložku vzniká alergická reakce, kontaktní dermatitida, iritace a macerace. Hlavně pro ileostomiky mohou být neřešené iritace velmi nepříjemné a bolestivé.
Nekróza okraje stomie
Příčinou bývá nedostatečný přítok krve do tkáně způsobený buď chybou operatéra, nebo špatným ošetřováním, jako je nevhodné vystřižení a nalepení stomické pomůcky, která zaškrcuje krevní zásobení ve stomii. Při některých chronických onemocněních vznikají píštěle, záněty střeva, diabetes mellitus atd. Píštěle v okolí stomie znamenají nepřilnavost pomůcky, podtékání a iritaci okolí.
Retrakce neboli vtažení stomie
Střevo může být vtaženo až několik centimetrů pod úroveň kůže. Často bý vá přítomna až stenóza stomie.
Stenóza
Jedná se o nepoměr mezi otvorem v břišní stěně a průměrem střeva. Otvor je natolik zúžen, že brání odchodu stolice a hrozí vznik ileu (pravidelná dilatace – autodilatace).
Parakolostomická kýla
Tato komplikace je nejčastější. Kolem stomie se vytvoří vyklenutí, které znesnadňuje používání stomických pomůcek.