Tradiční spolupráce Aesculap Akademie a Katedry chirurgie IPVZ
Již tradičně jej hostil pražský IKEM - konkrétně Pracoviště experimentální medicíny, jež má bohaté zkušenosti s pokusy na laboratorních zvířatech. Garantem kurzu byl profesor František Antoš, který nejen dohlížel na skladbu programu, ale vedl i velkou část praktického kurzu. Dvanáct chirurgů si v rámci předatestační přípravy vyzkoušelo různé chirurgické přístupy na zvířecích modelech. Opět bylo použito laboratorní prase. To je velmi vhodným modelem pro tento typ výuky, a to nejen díky své velikosti, ale hlavně díky anatomické příbuznosti s lidským tělem.
Praktické části předcházely přednášky. Nejprve se posluchači dozvěděli, jak správně a efektivně prezentovat své výsledky před kolegy v nemocnicích i na kongresech. Druhý den začal kurz zajímavou přednáškou s názvem Úvod do vědecké statistiky. Poté následovaly odborné přednášky jednotlivých lektorů popisující základy sutury GIT, nitrohrudních orgánů, sutury stěny břišní i hrudní, sutury cév i kožních defektů. Praktický nácvik jednotlivých typů sutur probíhal na dvou chirurgických sálech včetně malého sálku, kde účastníci trénovali suturu šlach. Chirurgové měli možnost si vyzkoušet různé přístupy v chirurgické sutuře, např. anastomózy střeva, resekce plicních laloků či anastomózy velkých cév. Také se seznámili s různými typy chirurgických vláken.
Závěrem bychom rádi poděkovali České chirurgické společnosti a IPVZ za poskytnutí záštity nad tímto kurzem, lektorům za výbornou edukaci na chirurgických sálech a zaměstnancům Pracoviště experimentální medicíny na IKEM za pomoc při celkové organizaci. Na další zájemce z řad mladých chirurgů se budeme těšit v příštím roce.