Lékaři loni provedli rekordní počet endoprotéz kolene a kyčle
Ing. Lucie Kocourková
4. září 2023
Čerstvá data ÚZIS z Registru kloubních náhrad ukazují rapidní meziroční nárůst počtu operací totálních endoprotéz kolene a kyčle. Celkem bylo v Česku v roce 2022 v rámci těchto dvou zákroků provedeno 28 459 operací. „Počet operací vzrostl napříč všemi ortopedickými pracovišti v celém Česku. V průměru meziročně vzrostl počet těchto operací o více než 50 %,” říká Tomáš Stibor ze společnosti B. Braun, která kloubní implantáty do českých nemocnic dodává.
Ortopedická operativa se v Česku za období pandemie covid-19 prakticky zastavila. Covidové roky 2020 a 2021 byly poznamenané historicky nejdelšími čekacími lhůtami, které české zdravotnictví za posledních 10 let zažilo. Rok 2022 byl prvním “postcovidovým” rokem, kdy se zdravotnická péče vracela do režimu standardního fungování v plném rozsahu také za přispění vyššího nasazení zdravotnických týmů.
„U implantací náhrad velkých kloubů se nám loni podařilo dohnat velkou část covidových restů. Na naší klinice jsme operovali s maximálním úsilím i o víkendových směnách, a i díky příhodným úhradovým mechanismům zdravotních pojišťoven se nám daří čekací doby vrátit na doporučenou dobu jednoho roku,” komentuje současný stav MUDr. Tomáš Novotný, Ph.D., přednosta Ortopedické kliniky Masarykovy nemocnice Krajské zdravotní, a.s. v Ústí nad Labem.
Od roku 2021 přešlo české zdravotnictví na tzv. systém platby za DRG (jednotné platby za skupinu diagnóz), kdy jsou výměny kyčelních a kolenních kloubů hrazeny bez limitů a regulací. To znamená, že kolik zákroků stejné skupiny nemocnice vykáže, tolik jich dostane zaplaceno.
Rok 2022 ukazuje cestu do budoucnosti
Za loňský rok oproti roku 2021 stoupl počet jednostranných kyčelních endoprotéz o 47 %, provedeno bylo loni 14 010 operací. Oboustranných implantací kyčelních endoprotéz bylo za stejné období provedeno dokonce 320, což je o 72 % více než v roce 2021. Úplně největší skok v meziročním srovnání zaznamenala oboustranná výměna kolenního kloubu, jejichž počet meziročně vzrostl o 83 % na 244 zákroků za rok 2022. Jednostranných výměn kolene bylo v roce 2022 provedeno 13 885, což je o 63 % více než v roce 2021.
„Meziroční růst v roce 2022 je proti covidovému roku 2021 poměrně logický. Ta čísla jsou ale vyšší než v roce 2019, který doposud platit za strop české ortopedie. Ukazuje se, že dobrý úhradový mechanismus v kombinaci s motivovanými operačními týmy funguje a je to za nás rozhodně cesta i do budoucna,” potvrzuje rostoucí trend přednosta I. ortopedické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Doc. MUDr. Tomáš Tomáš, Ph.D.
Pacientská cesta přináší ovoce
Kromě nasazení personálu pomohla i změna přístupu k operativě, kterou v podobě tzv. Pacientské cesty v Česku začala prosazovat Skupina B. Braun. Pacientská cesta je modelem optimalizující hospitalizaci pacienta a přinášející benefity jak jemu, tak nemocnici. Tvoří ji na sebe navazující řetězec edukačních, organizačních i medicínských prvků, které v uceleném systému přinášejí benefit jak pro pacienta, tak pro nemocnici. Jde například o tištěné a digitální edukační materiály připravující pacienta na zákrok, nové analgetické a antiseptické protokoly umožňují časnější mobilizaci pacientů řádově o dny a zejména se jedná o aktivní zapojení pacientů do celého předoperačního, operačního i pooperačního procesu. Tento systém aplikuje bezmála dva roky Nemocnice Šumperk a další české nemocnice jsou v přípravě a nově Pacientskou cestu zavedla slovenská Univerzitní nemocnice L. Pasteura Košice.
„Z dlouhodobých studií provedených v Německu vyplývá, že délku hospitalizace zkracuje systém až o 35 %, pacienti jsou s celkovým procesem výměny kloubu spokojeni o 20 % víc a nemocnice zároveň šetří poměrně významnou část finančních prostředků. A co je v souvislosti s čekacími lhůtami důležité, operační týmy jsou schopni realizovat více výměn velkých kloubů,” uzavírá jeden z propagátorů novátorského přístupu k operativě endoprotéz MUDr. Alan Munteanu, člen vedení Skupiny B. Braun.