Při endoskopických operacích lékaři sledují anatomické struktury a svoje nástroje pouze na obrazovce monitoru své endoskopické sestavy, protože se zákrok odehrává uvnitř likvorového prostoru mozku, břišní dutiny, kloubu nebo např. močovodu, cévy, žaludku apod. Tyto miniinvazivní výkony jsou velmi závislé na použité technice, tedy kvalitě speciálních operačních nebo vyšetřovacích nástrojů, optického systému a následně i snímací kamery a monitoru.
Předpokladem bezproblémového zákroku je co nejlepší obraz, který lékaři umožní dobrou orientaci.
V posledních letech tato oblast medicíny udělala velký pokrok, ale překvapivě nestačila rychlosti vývoje komerčního průmyslu. Digitální kamery se staly běžnou výbavou domácností dříve než součástí operačních sálů, stejně tak DVD nebo HD rekordéry. A zatímco VHS kazety v domácnostech pokrývá prach, najdeme chirurgická pracoviště, kde se staré videokazety ještě stále používají. Nyní se tento poměr pomalu vyrovnává.
Instalované zařízení Aesculap Kamera PV440 Full HD na Neurochirurgické klinice ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně je zatím první svého druhu nejen v České republice, ale také v celé střední a východní Evropě. Nemocnice instaluje zařízení v rámci programu modernizace operačních sálů, kde pořizuje nejmodernější možná zařízení. Kromě operačních zákroků bude Full HD kamera sloužit také k výuce studentů Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Lékařské zařízení pro snímání a zobrazování ve formátu Full HD poskytne lékařům v průběhu neinvazivních vyšetření a operací téměř realistický obraz. Pětkrát lepší rozlišení než u doposud používaného standardu PAL, 1080 řádků místo dřívějších 576, obnovovací frekvence 60 Hz, progresivní skenování a poměr stran obrazu 16:9 zvýší nejen komfort lékařů při zákroku a sníží únavu jejich očí,
ale zároveň znamená pro pacienta výrazné zvýšení bezpečnosti během výkonu.
Převzato ze Zpravodajského serveru
Hospodářských novin ihned.cz, 29. 8. 2008