Světový den ledvin 8. března 2018: Chlapi, chraňte svoje ženy!
Téma 13. ročníku Světového dne ledvin bylo zdraví ledvin všech dívek a žen. V rámci Světového dne ledvin proběhly čtyři tiskové konference ve vybraných Dialyzačních střediscích Skupiny B. Braun, a to v Kežmaroku, Teplicích, Praze a Olomouci.
Tváří Světového dne ledvin 2018 se stal badmintonista Petr Koukal.
Letošní ročník podpořilo nejen mnoho významných tváří z řad odborníků a známých osobností, ale každé tiskové konference se zúčastnil i jeden z pacientů, který se nebál veřejně odhalit svůj příběh. Tváří Světového dne ledvin 2018 se stal Petr Koukal, badmintonista a zakladatel Nadačního fondu Petra Koukala v rámci projektu „STK pro chlapy“. I sám Petr se nechal vyšetřit společně se svou maminkou i manželkou.
Maminka Petra Koukala na preventivním vyšetření
Letos bylo zachyceno o jedenáct procent více lidí s podezřením na onemocnění ledvin
Preventivní vyšetření v síti dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí B. Braun Avitum na Světový den ledvin 8. 3. 2018 zachytila o jedenáct procent více lidí s podezřením na onemocnění ledvin. Zatímco loni bylo z celkového počtu ambulantně vyšetřených posláno osmnáct procent pacientů na další vyšetření, letos to již bylo 29procent. „Zvýšený výskyt nemocných může mít řadu příčin. Onemocnění ledvin patří mezi komplexní, a proto koresponduje například se zvyšujícím se výskytem cukrovky a dalších civilizačních onemocnění, jako je třeba vysoký krevní tlak. Pro nás je to ale potvrzením smysluplnosti celé akce. Včasná spolupráce s lékařem dokáže mnohdy vážné poškození ledvin odvrátit nebo alespoň stabilizovat jejich zbytkovou funkci, a tím oddálit jejich celkové selhání,“ říká vedoucí lékař dialyzačních střediskem B. Braun Avitum MUDr. Vladimír Vojanec.
Testovat se zájemci mohou i on-line
Kdo neměl čas dojít si osobně na vyšetření na některé z dialyzačních středisek a nefrologických ambulancí Skupiny B. Braun, může se otestovat i on-line pomocí ledvinové kalkulačky. „Je to užitečný nástroj, který člověku napoví, zda by sám mohl či nemusel patřit do rizikové skupiny a člověk tak aspoň věnuje prevenci pár minut z pohodlí svého domova,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. Stále platí, že asi 40 % pacientů se o vážném poškození svých ledvin dozvídá až při jejich selhání, protože nemocné ledviny nevarují předem bolestí. Na stránkách ledvinové kalkulačky zodpoví zájemce patnáct základních otázek a v případě, že do rizikové skupiny patří, bude končit vyhodnocení doporučením návštěvy praktického lékaře nebo nefrologa. Za tři roky si stránky zobrazilo 160 tisíc unikátních návštěvníků, z nichž se zhruba 90 procent také otestovalo. „Jen v rozmezí 6.-8. března si na stránkách ledvinové kalkulačky vyplnilo test kolem 20 tisíc lidí. Je to parádní číslo, ze kterého máme velkou radost, protože je vidět, že naše myšlenka přinést lidem testování až do obýváků funguje,“ dodává MUDr. Martin Kuncek.
Chronické ledvinové onemocnějí již jako civilizační choroba
Chronické ledvinové onemocnění patří mezi komplexní a je v přímém vztahu s civilizačními onemocněními, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka II. typu nebo ateroskleróza. Ty se na ledvinové nedostatečnosti významně podílejí nebo jsou její příčinou. Právě tyto nemoci jsou však dobře ovlivnitelné zdravou životosprávou. „Ideálně tedy nekouřit, vyvarovat se nadváhy, mít trochu pohybu, kvalitně jíst a pít a dodržovat pitný režim, kdy nejlepším nápojem je voda,“ připomíná MUDr. Vladimír Vojanec, primář Dialyzačního střediska B. Braun Avitum Bulovka.
„Zvyšování povědomí o skrytých rizicích zákeřných chorob se věnuji systematicky. Sám jsem se musel nečekaně uprostřed sportovní kariéry utkat s rakovinou. Nic netuše jsem jednoho dne odpoledne zašel na preventivní prohlídku, během níž mi diagnostikovali rakovinu varlat. A hned druhý den ráno mě operovali. Byl to pořádný náraz. O poškozených ledvinách lidé také často nic netuší, protože je to nebolí. A najednou je pozdě. Je dobré jim to minimálně jednou ročně připomenout,“ říká ambasador Světového dne ledvin, olympionik a devítinásobný mistr České republiky v badmintonu Petr Koukal.
Rizikové faktory a příznaky ledvinových onemocnění
Pro stanovení rizikové skupiny pacientů hraje roli věk, pohlaví, dědičné faktory, kouření a související onemocnění, jako jsou cukrovka, vysoký krevní tlak nebo obezita. Také otoky nohou nebo i očních víček a obličeje mohou být příznakem nefrologického onemocnění. Zpozornět by měl také každý, kdo prodělal infarkt myokardu nebo anginu pectoris. Dále jsou zatěžujícími procesy prodělané srdeční selhání, ischemická choroba dolních končetin, revmatologické onemocnění, časté užívání léků na bolest a ledvinové kameny či bílkovina a krev v moči při předešlých vyšetřeních. Měli bychom si také všímat stavu moči. Jakmile je tmavá, je na ní pěna nebo má neobvyklý zápach, je to alarmující. Pokud člověk močí často v noci nebo je moči naopak málo, to znamená méně než půl litru denně, měl by se aktivně zajímat o další vyšetření. Mezi příznaky ledvinových onemocnění patří i svalové slabosti, křeče, nechutenství nebo změna barvy kůže. „Vyplatí se tedy zvídavý přístup k životu, zdravý životní styl a zodpovědný přístup k vlastnímu zdraví, který se projeví alespoň absolvováním preventivní prohlídky u praktika nebo vědomým získáváním informací,“ doplňuje MUDr. Vladimír Vojanec.