V tomto článku se zamyslíme nad provozem systému úpravy vody a dalších systémů z pohledu udržení dlouhodobé stability provozu dialyzačních center a také nad zajištěním náročných provozních parametrů po celou dobu životnosti užívaných zařízení. Připomeneme i potřebu pravidelné provozní a technické péče o veškeré komponenty úpravny vody, rozvody a systém míchání a distribuce koncentrátů
Tisíce litrů ročně
Na jednoho pacienta připadá ročně přibližně 28 tisíc litrů dialyzačního roztoku, přičemž čtyři tisíce litrů doslova protečou tělem jako substituční roztok podporující konvektivní složku dialyzačního procesu.
Substituční roztok se v současných on-line dialyzačních monitorech připravuje z dialyzačního roztoku doplňkovou filtrací. Jde o přípravu z pitné vody v centrální úpravně vody každého dialyzačního střediska. Je to sice proces několikastupňové filtrace založené na více fyzikálních principech, ale můžeme si být opravdu jistí kvalitou upravené vody, na niž má navíc zásadní vliv vstupní (pitná) voda z vodovodního řadu?
Klesající výkon úpravy vody obvykle značí úsady v membránách
Typickými parametry reprezentujícími stav úpravny vody jsou její výkon a výstupní vodivost. Při systematickém sledování těchto dvou parametrů můžeme usuzovat na stav membrán a včas predikovat potřebu jejich regenerace nebo výměny. Klesající výkon obvykle ukazuje na úsady v membránách (samozřejmě musí být zohledněn případný vliv teploty na výkon – cca 3% při poklesu o 1°C), narůstající vodivost naopak signalizuje vyšší propustnost membrán buď netěsností v pouzdře, anebo poškozením struktury membrány. Zpětnou analýzou těchto dvou veličin v čase a samozřejmě s přihlédnutím k ostatním parametrům, jakými jsou teplota vody, tlaky na membránách nebo tlak v okruhu permeátu, lze dospět k pravděpodobné příčině problému a navrhnout optimální řešení situace.