Diveen®, rychlé „řešení“ problémů s inkontinencí
V případě, kdy už žena inkontinencí trpí, lze nabídnout řešení pomocí pomůcky Diveen®. Jedná se o intravaginální pomůcku, která napomáhá mechanické inkontinenci zabránit. Pomůcka Diveen® je konstruována tak, aby podpořila přední stěnu pochvy v oblasti pod hrdlem močového měchýře.
Během zvýšeného úsilí, např. kašlání, dochází k náhlému nárůstu nitrobrišního tlaku, který se přenáší přes měchýř na pružný kroužek pomůcky Diveen®. Ten způsobí, že se pevná část pomůcky posune směrem nahoru a okamžitě podepře močovou trubici. Významně se tak sníží únik moči.
Samotné cvičení pánevního dna je pak nejdůležitější, ale výsledky se nedostaví okamžitě. Vytrénovat hluboké pánevní svaly chvíli trvá a na tuto dobu je pomůcka Diveen® ideálním řešením. „Diveen® jsem vyzkoušela zatím jen sama na sobě a nápad je to skvělý. Vzhledem k tomu, že již inkontinencí netrpím, ale nemohu objektivně potvrdit jeho účinek. V dohledné době mě čeká testování Diveen® s některými vybranými ženami z mých kurzů. Z informací od kolegů ale vím, že na pomůcku Diveen® ženy reagují velmi dobře a že se jedná o průlomovou věc v oblasti řešení stresové – mechanické inkontinence,“ říká lektorka Míša.
Pomůcka pro stresový typ inkontinence
Pomůcka Diveen® je v podstatě jakýsi mezník v období, kdy už inkontinence u ženy nastala, a dobou, kdy má žena svaly pánevního dna natolik posílené, že pomůcka Diveen® již není potřebná. „Diveen® berme jako přechodnou pomůcku do chvíle, než se ženy samy naučí své pánevní dno aktivovat,“ vysvětluje Míša a dodává, že pomůcka Diveen® je určena zejména pro stresový typ inkontinence.
Typy inkontinence
Jak již bylo řečeno, stresová inkontinence je inkontinencí mechanickou a se stresem jako emočním stavem ženy nemá nic společného. U tohoto typu inkontinence jde v praxi o oslabení svalu pánevního dna, který se neaktivuje, nekontraktuje a dochází tak k jeho mechanickému povolení. Orgány uvnitř pánve se tím dostanou do nesprávné polohy, klesnou, močová trubice změní vůči močovému měchýři úhel a dochází k úniku. Dalším typem urgentní inkontinence je inkontinence senzorická, kdy je problém v močovém měchýři například v podobě zánětu, zhoubného nádoru, anebo motorická, kdy je problém v drahách nervového systému. Rovněž obstrukce močové trubice může způsobit urgence.
Nejčastějším typem inkontinence je smíšená, která je kombinací stresové a urgentní inkontinence. „Často radím pacientkám, aby močový měchýř poslouchaly. To znamená, aby chodily močit tehdy, kdy mají nutkání, a ne takzvaně do zásoby. Aby močily volně, při močení nespěchaly a hlavně močení nepřerušovaly. Což často uvádějí některé mýty jako možnost posílení pánevního dna,“ vysvětluje lektorka Míša. Stejně tak se ženy často domnívají, že nebudou-li pít, inkontinence jim nehrozí. Míša Pospíšilová k tomu říká: „Na každém kurzu ženám vysvětluji, aby naslouchaly tomu, co jim jejich pánevní dno říká. Svaly pánevního dna jsou naším nejcitlivějším barometrem, který s námi vše prožívá, ale my ho často vůbec nevnímáme, jsme odpojené, což rozhodně není dobře.“ Přitom cesta k tomu, jak předcházet problémům s inkontinencí, je poměrně snadná. Stačí se věnovat hlubokým svalům pánevního dna, cvičit je a neustále aktivovat jejich funkčnost. A neomezovat pití. Příjem tekutin je důležitý pro správnou činnost mnoha orgánů.
Každá žena může věnovat posilování trochu času a předejít tak budoucím potížím s inkontinencí. Jak říká lektorka Míša: „Ve chvíli, kdy se ženy naučí vědomě ovládat a cvičit pánevní dno a poznají i tuto důležitou část svého těla i anatomicky, preventivní proces předcházení inkontinenci je nastartován. Nedoporučuji však cvičit podle nějakých babských rad a internetových brožur. Náš kurz je postaven na titěrné práci. Ženy k nám často přicházejí ve sportovním oděvu, připravené na pořádný trénink, ale o tom to není. Opakování a procvičování pod dohledem zkušených lektorek je jedinou zárukou, že cvičení pak budete provádět správně a povedou skutečně k posílení svalů pánevního dna.“ Ovšem jak sama potvrzuje, prevence inkontinence je zatím jen zbožným přáním a otázkou budoucnosti, protože ženy problém s únikem moči většinově řeší až tehdy, kdy skutečně nastane.