O toto prestižní ocenění udílené společností B. Braun mohou usilovat pouze taková lékařská zařízení, která zavedou na všechna oddělení moderní zdravotnické prostředky, které zvyšují bezpečnost zdravotnického personálu i pacientů. Certifikát dnes převzal Ivo Houška, předseda představenstva nemocnice Tábor.
Mezi nadstandardně bezpečné zdravotnické prostředky patří například bezpečnostní kanyly, které jsou vybaveny speciální konstrukcí znemožňující bodná či řezná poranění sester i pacientů nebo infuzní sety, které neobsahují nebezpečné ftaláty. Udílený certifikát bezpečnosti je důležitým ukazatelem kvality péče v dané nemocnici a zaručuje zdravotnickému personálu i pacientům bezpečnější pracovní prostředí, respektive léčbu. Nemocnice Tábor za rok spotřebuje bezmála 60 tisíc infuzních setů a 31 tisíc intravenózních kanyl. Při manipulaci s nimi tedy dennodenně podstupují zdravotníci riziko bodného poranění. V běžné nemocnici dojde ročně k několika desítkám poranění použitou jehlou. Logicky hrozí nakažení virem HIV, hepatitidou B a C, či dalšími infekčními chorobami.
„Rozhodli jsme se jít raději cestou prevence takovýchto poranění a nevystavovat náš personál a pacienty zvýšenému riziku, kterému beztak čelí každý den. Rozhodnutí nebylo těžké, obzvláště při srovnání s cenou zastaralých nástrojů, která je téměř stejná jako u bezpečnostních kanyl a infuzních setů. Pokud ještě zvážíme odškodnění zaměstnanců anebo pacientů při poškození zdraví, vyplatí se tato investice několikrát. Nejdůležitější ze všeho ale je, že zachráníme zdraví nebo dokonce život našich kolegů a pacientů,“ vysvětluje důvody celoplošného zavedení bezpečných produktů Ivo Houška, předseda představenstva Nemocnice Tábor.
V České republice zatím není uzákoněná povinnost používání zdravotnických prostředků s bezpečnostními prvky, nicméně v zemích Evropské unie se jedná o dávno zavedenou právní úpravu. „Udílením čestného certifikátu Bezpečnosti a kvality se snažíme nemocnice motivovat k tomu, aby se přiblížily evropským standardům z vlastní vůle. Používáním bezpečnostních kanyl a infuzních setů dávají všem jasný signál, že se snaží poskytovat pacientům
i zaměstnancům co nejbezpečnější podmínky pro práci a léčbu, “ uvádí František Vojík ze Skupiny B. Braun.
Od roku 2009 bylo zatím v České republice oceněno společností B. Braun šest nemocnic, z toho tři jsou v Jižních Čechách. V současné době splňuje podmínky pro udělení tohoto čestného certifikátu dalších 5 nemocnic v republice.
„Čestný Certifikát Bezpečná nemocnice si neklade za cíl či podmínku používání našich bezpečnostních produktů, avšak plošné zavedení produktů s bezpečnostními prvky jakékoliv značky do standardů poskytované péče. Ze strany skupiny B. Braun se tak jedná především
o ocenění odpovědnosti těch zdravotnických zařízení, které se aktivně starají o bezpečnost svých zaměstnanců a pacientů,“ dodává František Vojík k podmínkám získání certifikátu.