Normotenzní hydrocefalus (Normal Pressure Hydrocephalus, dále jen NPH) je onemocnění, při kterém dochází k nerovnováze mezi tvorbou a vstřebáváním mozkomíšního moku v mozkových komorách. Příznaky se shodují s příznaky dalších onemocnění, jako např. demence, Parkinsonova či Alzhaimerova choroba. NPH postihuje nejčastěji lidi po šedesátém roku života, a tak jsou často symptomy jako problémy se soustředěním, chůzí či s udržením moči považovány za obyčejný projev stáří.
Odhaduje se, že 80 % pacientů s normotenzním hydrocefalem zůstane nediagnostikovaných. Ačkoliv je diagnostika NPH složitá, samotná léčba komplikovaná není. Včasná diagnostika tak může výrazně zvýšit kvalitu života pacienta. Existují i případy, kdy pacient upoután na lůžko mohl po operaci začít vést normální život. V potvrzení podezření na NPH praktickým lékařům či gerontologům pomůže jednoduchý on-line test. Smyslem NPH kalkulačky je pomoci v diferenciální diagnostice normotenzního hydrocefalu a pomocí jednoduchého testu jej bud' vyloučit nebo podezření potvrdit.
Jestliže test podezření na NPH potvrdí a na CT vyšetření jsou rozšířené mozkové komory, měl by lékař pacienta odeslat na k vyšetření na neurochirurgii. Neurochirurg následně provede MRI k vyloučení obstrukce v cirkulaci mozkomíšního moku, následně likvorodynamické testy, kognitivní vyšetření a vyšetření chůze před a po zavedení zevní lumbální drenáže a na základě výsledků definitivně potvrdí nebo vyloučí diagnózu NPH. Jestliže testy podezření na NPH vyvrátí, ale klinicky toto podezření trvá, je možné vyšetření s odstupem několika měsíců zopakovat znovu.
Ačkoliv se v minulosti hledaly i různé jiné terapeutické možnosti (např. farmakoterapeutické), jediným možným způsobem léčby nadále zůstává implantace tzv. zkratového systému. Při tomto zákroku se implantuje systém, který přes ventil odvádí mozkomíšní mok do jiné části těla, nejčastěji do dutiny břišní, kde se bez problémů vstřebává.