V roce 2008 byla v časopise Journal of Vascular Access poprvé popsána unikátní metoda záchovné operace aneuryzmatického arteriovenózního zkratu pro hemodialýzu. Tuto metodu vyvinuli cévní chirurgové z Kliniky transplantační a cévní chirurgie v IKEM Praha. Průkopníků nové metody MUDr. Petra Baláže, Ph.D., a MUDr. Slavomíra Rokošného jsem se zeptal, jak to dokázali.
Čím se vaše pracoviště zabývá?
Baláž: Na našem pracovišti se věnujeme hlavně transplantaci nitrobřišních orgánů, komplexně cévní a hepatobiliární chirurgii. Vzhledem k tomu, že se u nás provádí nejvíce transplantací ledvin v České republice jak od mrtvých, tak i od živých dárců, máme i velký počet pacientů s renálním selháním, kteří potřebují hemodialýzu. Řešíme tedy i problematiku cévních přístupů.
Jak jste přišli na toto nové řešení aneuryzmatických arteriovenózních fistulí?
Baláž: Nadále platí, že preferenční metodou u pacientů s potřebou cévního přístupu je vytvoření nativní arteriovenózní píštěle/fistule (AVF). I když tyto výkony jsou zatížené menším rizikem než protetické zkraty, jsou komplikace spojené s tímto typem píštěle relativně vysoké. Kromě běžných komplikací, jakými jsou stenóza, trombóza, steal syndrom a hyperfunkce, až u 10-20 procent nativních zkratů vzniká aneuryzmatická dilatace odvodné žíly. Před několika lety bylo metodou volby zrušení takového aneuryzmatem postiženého zkratu a vytvoření nového přístupu. Naše pracoviště zavedlo pro záchranu aneuryzmaticky změněné AVF novou metodu, nazývanou aneuryzmorafie s podporou zevní protézy (ProVena od B. Braun).
Kolik pacientů jste již touto metodou ošetřili?
Rokošný: V současné době máme odoperováno přes 110 pacientů z celé České republiky.
Jak je metoda úspěšná?
Baláž: Podle doposud zpracovaných výsledků, při retrospektivní analýze je primární průchodnost této operace ve dvanácti měsících 79 procent, s infekčními komplikacemi 4,8 procenta.
Můžete stručně popsat princip této metody?
Rokošný: Jedná se o parciální resekci aneuryzmatu odvodní žíly zkratu, úpravu jejího průměru a u hyperfunkčních zkratů také o redukci anastomózy. Hlavní výhodou tohoto výkonu je zachování nativního zkratu (ProVena je implantována zvenčí) bez přítomnosti aneuryzmatu s normalizací průtoku, který lze po aneuryzmorafii dále využít k hemodialyzační léčbě. Pro vlastní resekci aneuryzmat jsme vyvinuli nový chirurgický nástroj - svorku - která pomůže aneuryzmaticky změněnou žílu upravit na předem požadovaný průměr. Vlastní ProVena adekvátní velikosti je poté implantována na upravený zkrat, a tím ovlivňuje hemodynamiku, preventivně brání vzniku intimální hyperplazie a brání recidivě další aneuryzmatické degenerace žilního ramene píštěle.
Tato metoda je ještě relativně nová. V jakých indikacích ji používáte?
Rokošný: Hlavní indikací k aneuryzmorafii je symptomatický hyperfunkční aneurazmatický zkrat. Dalšími indikacemi jsou opakované ruptury zkratu při hemodialýze, progrese velikosti aneuryzmatu, bolestivost aneuryzmat při útlaku okolních nervových struktur a steal syndrom.
Kdy takto upravený AV zkrat můžeme použít? Jaké jsou zkušenosti s kanylací během dialýzy?
Baláž: Kanylace během dialýzy je většinou nekomplikovaná a kanylovat lze obvykle za 21-30 dnů, kdy je zcela zhojen kožní kryt po operaci.
Rozšiřuje se metoda i v jiných zemích?
Baláž: Ano, tato metoda byla již zavedena na několika pracovištích ve Francii a začíná se používat v Německu. Během příštího roku bychom ji také rádi pomohli uvést do praxe u kolegů na Slovensku.
Na jakém nejprestižnějším fóru jste tuto metodu prezentovali?
Rokošný: Naše práce byly představeny na mnohých domácích a zahraničních fórech, avšak mezi nejprestižnější určitě patří dva mezinárodní kongresy konané v tomto roce - první byl 8. světový kongres o cévních přístupech, pořádaný společností VAS v Praze, kde náš tým vystoupil s úvodní přednáškou v sekci věnované komplikovaným AVF. V září jsme pak na ESVS kongresu (European Society of Vascular Surgery) v Budapešti představili, jako jediné ústní sdělení z České i Slovenské republiky, kompletní soubor našich pacientů. Naše přednáška byla vybrána z více jak 742 zaslaných abstraktů. V Budapešti jich bylo prezentováno pouze 42.
Zaznamenali jste s aneuryzmorafií ještě nějaký další úspěch?
Baláž: Ano, letos jsme byli oceněni cenou Discovery Awards, která je udělována mladým vědcům do čtyřiceti let za inovativní počin v medicíně v zájmu podpory vědy a výzkumu.
Jaké máte plány do budoucna?
Rokošný: Momentálně připravujeme první publikaci tohoto druhu pro prestižní časopis EJVES. V příštím roce plánujeme zahájení prospektivní randomizované studie s mezinárodní účastí, kde budeme testovat efekt aneuryzmorafie na snížení kardiologického rizika u pacientů s hyperfunkčním zkratem. Měli bychom také konečně zahájit spolupráci se slovenskými centry a plánujeme dokončit mezinárodní internetový registr pro evidenci pacientů po aneuryzmorafii v Evropě.
Děkuji vám za rozhovor a přeji další úspěchy v propagaci a rozšiřování této nové metody.
Více o aneuryzmorafii s využitím ProVena naleznete na internetových stránkách: www.aneurysmorrhaphy.eu