"Budovu jsme nazvali B. Braun Dialog. Je to místo, kde budou zdravotníci v tréninkových laboratořích trénovat ty nejnáročnější výkony pod vedením špiček české medicíny, ale také místo, kde se budou léčit pacienti. I proto Dialog," říká ke vzniku myšlenky člen vedení Skupiny B. Braun MUDr. Martin Kuncek.
Budova stojící nalevo před hlavním vjezdem do areálu Nemocnice Na Bulovce má tři podlaží - technické zázemí, moderní dialyzační centrum s odbornými ambulancemi a supermoderní tréninkové a vzdělávací centrum Aesculap Akademie pro zdravotníky z Česka i celé Evropy.
Multifunkční tréninkové a vzdělávací centrum je svými možnostmi a vybavením v ČR zcela unikátní. Rozdělené je na dvě části. Ta první je vybavena celotělovým simulátorem poslední generace s přístroji pro jednotku intenzivní péče v celkové hodnotě 3 miliony Kč. „Jde o nejmodernější dvojpohlavní model umělého člověka, který současná věda nabízí. V žilách mu koluje krev, má hmatatelný tep, dýchá, umí se potit, ale také třeba kýchat, kašlat, krvácet, naříkat, cítí bolest a svaly se mu pro účely simulace mohou stahovat v křečích," popisuje funkce modelu PharmDr. Jiří Lukeš, člen vedení Skupiny B. Braun. Navíc je simulátor ovládán jediným kliknutím myši a může hlasem školitele i mluvit. Trénink postupu lékařského týmu například při infarktu myokardu je snímám třemi kamerami a několika směrovými i ruchovými mikrofony. Obraz i zvuk je velkoplošnou obrazovku přenášen do tzv. debrífinkového sálu, kde ostatní frekventanti kurzu hodnotí postup kolegů. "Lektor může zvolit předpřipravené simulační situace, může si sám situaci naprogramovat a také může do rutinních zákroků vkládat složité zdravotní komplikace," dodává k principu výuky Jiří Lukeš.
Druhou částí vzdělávacího pracoviště jsou tréninkové laboratoře pro nácvik laparoskopických operací na 2D simulátorech i reálném 3D robotickém laparoskopu Einstein Vision. Součástí pracoviště jsou také dialyzační přístroje, na kterých sestry trénují postupy u dialyzovaných pacientů, systém pro praktický nácvik ředění léčiv či péče o operační nástroje.
Tvorba krizových scénářů, videokonference a další přenosy z celého světa
Technologicky je Pavilon B. Braun Dialog vybaven tak, aby v nejvyšší kvalitě i 3D zobrazení dokázal přenášet obraz i zvuk z kteréhokoli zdravotnického či jiného pracoviště po celém světě. „Součástí každé školicí místnosti je záznamové zařízení, které umožňuje tvořit krizové scénáře pro školící se zdravotníky a jejich následný rozbor, jak si s danou situací poradili. Systém umí pracovat s chytrými telefony i tablety, je tedy maximálně flexibilní a interaktivní,“ vyjmenovává komunikační vybavení školicího prostoru Aesculap Akademie její manažer RNDr. Martin Kalina, Ph.D., MBA. Kapacity centra jsou do konce roku 2015 prakticky naplněny. „Už nyní jsme spolu s předními českými lékaři připravili bezmála 70 kurzů," doplňuje Martin Kalina.
Předpremiéra proběhla v květnu
V polovině května 2015 proběhl v Pavilonu B. Braun Dialog první reálný kurz Aesculap Akademie. Jeho lektorem byl primář Kliniky anesteziologie a resuscitace FN Královské Vinohrady MUDr. Michael Stern. "Tréninkové a vzdělávací centrum je v takovémto rozsahu a vybavení v ČR opravdovým unikátem. Lékaři si mohou vyzkoušet situace, se kterými se setkávají velmi raritně. Dokážou si pak na tu situaci vzpomenout a lépe zaléčit reálné pacienty. S průběhem kurzu jsem velmi spokojen," řekl po skončení kurzu MUDr. Michal Stern, primář Kliniky anesteziologie a resuscitace FN Královské Vinohrady. Simulace trvala dvacet minut a z běžné přípravy pacienta se stala zásahem lektora život ohrožující situace s infarktem myokardu a následným pneumotoraxem po masáži srdce. "Ten pocit byl velmi reálný. Leží před vámi pacient se všemi životními funkcemi, vidíte monitory, slyšíte alarmy a musíte reagovat. Určitě to pomůže lépe zvládat reálné krizové situace," doplnila sestra Kliniky anesteziologie a resuscitace FN Motol Jitka Neufusová. (celý článek)
Příroda vítána
Kvůli zasazení budovy do strmého svahu bylo velmi komplikované uspokojit veškeré potřeby nově vznikajícího pavilonu. Architektonickou studii zpracoval pražský ateliér architekta Ivana Kroupy. "Ve dne to je abstraktní šrafura slunolamů a v noci zářící krystal,“ říká autor designu budovy Ivan Kroupa. V rámci projektu "Příroda vítána" vznikl ve spolupráci s ekologickou organizací Čmelák v okolí budovy ukázkový miniekosystém. Prostory jsou doplněny vhodnou vegetací a přírodními prvky zajišťujícími prostor pro řadu živočichů. Mezi úkryty a stanovišti pro živočichy je čmelín, hmyzí domek nebo budky pro hnízdní kolonii rorýsů.