Na konce března se v České republice objevila unikátní 3D laparoskopická technologie od firmy B. Braun, Einstein Vision. Vy jste jako jedno z prvních pracovišť v České republice měli možnost vyzkoušet tuto novinku v praxi. Co na ní říkáte?
Myslím si, že tento rozhovor bude docela krátký, protože zkušenosti s Einstein Vision mohu zhodnotit jedním slovem a sice, vynikající. Bezpochyby se jedná o přístroj, který je obrovským přínosem pro chirurgii a v urologii nám otevírá modernější a bezpečnější možnosti zejména při operacích karcinomu prostaty. Jak v České republice, tak i ve všude ve světě přibývá pacientů s karcinomem prostaty a tím i vzrůstá poptávka po miniinvazivní chirurgii, tedy laparoskopii a robotické chirurgii.
Dokázal byste tyto dvě metody jednoduše porovnat?
Srovnání je to velmi obtížné, ale obě metody mají své pro i proti. Pro operatéra je velmi pohodlné sedět a provádět operační výkon prostřednictvím počítače, kterým ovládáte robota mimo operační stůl třeba i ve vedlejší místnosti. Je to přesné, bezpečné a méně únavné. Výhodou laparoskopie v urologii je zase to, že miniinvazivně můžete provádět širší spektrum výkonů. Díky 3D přístroji Einstein Vision máme možnost vidět dění uvnitř těla v prostoru a ve vyšším rozlišení, což je v porovnání s klasickou laparoskopií velký pokrok.
V čem je podle Vás největší výhoda 3D zobrazení?
Největší výhoda je především v plastičnosti a reálnosti obrazu. Operační výkony jsou tedy přesnější, bezpečnější a zkracuje se i délka výkonu. Dalo by se tedy říci, že je to téměř dokonalý přístroj a revoluční pomocník na poli miniinvazivní chirurgie.
Téměř dokonalý?
Nikdy není nic 100% a ani v tomto případě tomu tak není. Přístroj si bez nejmenších pochyb zaslouží spoustu superlativ a musím říct, že zcela oprávněně. Jako nevýhodu vidím menší komfort pro operatéra. Samotné tělo kamery je totiž relativně těžké a i přes to, že je obsluhováno robotickým ramenem, někdy je potřeba kameru vyjmout a pohybovat s ní manuálně, což je při její hmotnosti obtížnější. Další nevýhodou oproti 2D laparoskopii je trochu pracnější nastavení kamery, adjustace, apod. Jsou to však spíše uživatelské výhrady, na které si zřejmě operatér a asistenční tým časem zvykne.
Kolik operací jste prostřednictvím Einstein Vision provedli?
Přístroj jsme měli zapůjčen na období přibližně dvou týdnů a kolegou, panem doktorem Květoslavem Novákem byly provedeny tři operace. Dvě radikální prostatektomie a jedna nefrektomie.
Nestává se mi příliš často, že bych mohl mluvit s přednostou kliniky a zároveň s operujícím lékařem.
prof. Tomáš Hanuš: Proto zde rád přenechám slovo kolegovi Novákovi, který je u nás specialistou na laparoskopickou operativu a endoskopii.
MUDr. Květoslav Novák: Děkuji za slovo, a abych nějak vtipně kontroval panu profesorovi, ani mě se tak často nestává, aby mi při operacích asistoval přednosta kliniky, jako tomu bylo při operacích s Einstein Vision.
Pane doktore, byl pro vás přechod ze 2D na 3D problematický, nebo jste si zvyknul hned?
Jelikož jde o manuální práci a v ruce jsme měli stejné nástroje jako při konveční 2D laparoskopii, nebylo těžké si na pohled 3D zvyknout. Jeho nesmírnou výhodou je snadnější manipulace například s jehlou umístěnou v jehelci, kde snáze vnímáte hloubku a dokážete ji přesněji umístit či nastavit si její úhel vůči nástroji.
Jak už zmínil profesor Hanuš, jste expertem na laparoskopii a endoskopii. Jaké byly vaše první pocity při manipulaci s tímto přístrojem?
Především je nutné říci, že u této technologie jde o jiný pohled v operačním poli. Po této „vizuální“ stránce je to pohled shodný s tím, co vidíme při robotických operacích a tedy že pohled je to dokonalý. Naše první operace proběhla nadstandardně dobře, u další jsme narazili na určité limity, které již naznačil profesor Hanuš. Kamera uložená v pohyblivém rameni někdy neumožňuje takový rozsah pohledu jaký bychom potřebovali a tak jsme ji ovládali i manuálně, což bylo pro asistenta náročnější. Ale vše se samozřejmě mění se získanými zkušenostmi.
Jako naprostý laik jsem měl možnost vyzkoušet si práci s Einstein Vision na trenažéru ve 2D a 3D prostředí a byl pro mě šok, jak velký rozdíl to je. Dá se tato technologii považovat za revoluční?
Technologie je to již známá, výhodou je ale ta kombinace - 3D zobrazení - vysoké rozlišení, robotické rameno. Já osobně považuji toto vybavení za mezistupeň mezi konveční 2D laparoskopií a roboticky asistovanými operacemi ve 3D zobrazení.
Myslíte si, že je jen otázkou času, kdy současné laparoskopické věže nahradí ty s 3D technologií?
Myslím si, že ano. Vývoj nelze zastavit a za 15 let zkušeností s laparoskopií v urologii jsme toho svědky i na naší klinice.