Světový den ledvin v Jihomoravském kraji přijel podpořit český reprezentant v lukostřelbě David Drahonínský, několikanásobný medailista z paralympijských her posledního desetiletí. „Obezitu beru jako nemoc, které se dá dobře předejít. Člověk si na ni zadělává léta. Zdravé ledviny a zdraví obecně je pro mě hodně důležité. Chce to nevzdat se, ať je to, jak je to. Sportovat se dá, jak vidíte, i na vozíku a čerstvý vzduch dělá zázraky. Pak nám občas projde i jídlo s více kilojouly. Sám využiji možnost nechat se v rámci Světového dne ledvin otestovat. Pár minut věnovaných prevenci se člověku vždycky vyplatí,“ říká na téma pohyb a prevence David Drahonínský. Ambulance v budově B. Braun Omnia ve Slavkově u Brna rozšíří své služby ještě o dietologickou poradnu pro pacienty i širokou veřejnost. „Jednak si uvědomujeme, že prevence není nikdy dost, ale když už ten problém existuje, chceme nabídnout řešení. Sestavíme roční plán redukce váhy pro naše dva pacienty, abychom jim pomohli splnit podmínku zápisu do čekací listiny na transplantaci,“ uvádí vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Omnia MUDr. Aleš Hrubý.
Aleš Hrubý primář dialyzačního střediska Slavkov s pacientem Luďkem Zeleným
Obezita vede k poškození ledvin
Nejznámějším měřítkem obezity je tzv. body mass index (BMI). Každý čtvrtý Čech má BMI mezi 25 a 30 a trpí nadváhou. Stejný počet lidí v Česku má BMI vyšší jak 30. Tady už hovoří lékaři o obezitě. U BMI nad 40 jde o těžký stupeň obezity s mimořádně vysokou pravděpodobností život bezprostředně ohrožujících onemocnění. Nejtěžší stupeň obezity má v Česku 2 % lidí. U těchto osob obezita ledviny poškozuje přímo. „Ledviny obézního člověka musí pracovat mnohem více, což má kompenzační význam. Jsou-li ovšem přetěžovány dlouhodobě, mohou se poškodit. Pravděpodobnost, že obéznímu člověku ledviny selžou je oproti člověku s normální váhou dvakrát až sedmkrát vyšší. Kdyby člověk podnikl třikrát týdně půlhodinovou procházku, velké spoustě komplikací by mohl předejít,“ pokračuje vedoucí lékař dialýzy MUDr. Aleš Hrubý z B. Braun Omnia. Tempo růstu obezity se přitom celosvětově zrychluje. V roce 2014 bylo na celém světě více než 600 miliónů obézních dospělých. Podle průzkumů WHO je na světě zhruba 750 milionů podvyživených lidí a zároveň více než dvojnásobek lidí majících nadváhu nebo obezitu. Od roku 1980 se obezita ve světě zdvojnásobila a v roce 2025 bude celkem 18 % obézních mužů a více než 21 % obézních žen. Velkými zdravotními riziky zapříčiněnými těžkou obezitou bude ohroženo 6 % všech mužů a 9 % všech žen. Většinou ale přemíra tuku poškozuje ledviny nepřímo tak, že vyvolává cukrovku a vysoký krevní tlak. Cukrovka a hypertenze poškozuje klubíčka drobných cév v ledvinových tělískách, tzv. glomeruly, které již dále nedokáží plnit svou původní očišťovací funkci a propouštějí do moči i složité látky jakou jsou bílkoviny. „Kdo už má BMI nad 40, dává své ledviny všanc a nefropatii si přivodí s velkou pravděpodobností,“ podotýká vedoucí lékař MUDr. Aleš Hrubý z B. Braun Omnia.
Domov s úsměvem: rok 2016 byl ve znamení rekonstrukcí, nabídka se rozšiřuje o nové služby
V loňském roce dokončila společnost B. Braun Omnia unikátní projekt v evropském měřítku vybudováním Domova s úsměvem, který umožňuje dialyzovaným seniorům v areálu zároveň bydlet. Domov pro seniory má kapacitu 32 lůžek a dialyzační pracoviště 15. V současnosti dochází 60 pacientů na hemodialýzu a 15 na peritoneální dialýzu. „Pacienti u nás najdou vše pod jednou střechou. Na proceduru si sjedou dolů výtahem, odpadá jim všechno úmorné cestování, čekání a převlékání. Mohou u nás být zase o trochu víc pány svého času třeba i využít nabídek rehabilitace nebo různých možností sociální terapie. Nabízí se jim různé formy aktivizace, také muzikoterapie, arteterapie a ergoterapie. Nemusí se tu starat o jídlo a čas s příbuznými mohou trávit bezstarostněji. Řada pacientů obecně ale už nikoho nemá nebo se jejich zdravotní stav náhle zhorší natolik, že už to rodina nemůže zvládat. My jsme tu připraveni je okamžitě přijmout a komplexně to řešit, po zdravotní i sociální stránce,“ vypočítává služby pro své pacienty MUDr. Aleš Hrubý. Rekonstrukce objektu, kdy z původního Lázeňského domu ve Slavkově u Brna zůstaly v podstatě jen původní obvodové zdi, vyšla na bezmála 100 miliónů korun. V areálu je vše zbrusu nové a moderní a společnost ve snahách o stále kvalitnější péči neustává. „Jsme nesmírně rádi, že šestnáctiměsíční kompletní přestavba přinesla své ovoce a že je o naše služby takový zájem,“ říká ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum CZ/SK MUDr. Martin Kuncek. Lidsky i odborně jsou tu schopni podpořit dialyzované pacienty s cukrovkou, kteří se musejí často vypořádat s chybějící končetinou, pacienty s vysokým krevním tlakem, s rakovinou a s dalšími nelehkými diagnózami. „Poslední z řady novinek je právě dietologická poradna, kterou plánujeme otevřít v nejbližších týdnech. Při plánovaných operacích se řeší BMI pacienta, protože tuková tkáň špatně srůstá a přijetí ledviny od dárce by mohlo být ohroženo. Poradnu však bude moci v budoucnu využít
i široká veřejnost,“ upřesňuje MUDr. Martin Kuncek.
Zuzana Oujezdská a Luděk Zelený dialyzovaní pacienti.
Ledvinová kalkulačka už i pro odborníky
Společnost B. Braun provozuje již dva roky internetové stránky www.ledvinovakalkulacka.cz, kde se zájemci mohou zdarma a z pohodlí domova za pár minut orientačně otestovat. Doposud si zobrazilo stránky zhruba 250 tisíc návštěvníků. „Novinkou letošního roku je ledvinová kalkulačka pro lékaře. Ta pomocí dotazníku vyžadujícího mimo jiné i hodnoty laboratorních testů pomůže rozhodnout praktickému lékaři, diabetologovi nebo urologovi, zda nastal již ten správný čas poslat pacienta do nefrologické poradny“ konstatuje MUDr. Martin Kuncek, šéf B. Braun Avitum. Jako každý rok se ve čtvrtek 9. března otevřou veřejnosti v době od 8 do 15 hodin všechna dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v České republice. „V tento den zájemcům na všech našich pracovištích bezplatně a bez objednání ledviny vyšetříme a v případě nutnosti doporučíme další postup. Adresy středisek jsou k dispozici na www.svetovydenledvin.cz,“ uzavírá Martin Kuncek. V loňském roce bylo další vyšetření u praktického lékaře nebo přímo v nefrologické ambulanci doporučeno každému čtvrtému návštěvníkovi. Poškození ledvin se dá předejít především zdravým životním stylem, omezením alkoholu, vyvarováním se kouření a kvalitním pitným režimem.
Aleš Hrubý primář dialyzačního střediska Slavkov při vyšetření Davida Drahonínského.
Potíže s ledvinami se nevyhýbají ani sportovcům
Pravidelná zátěž rozvíjí odolnost organismu a má mnoho pozitivních účinků. Role ledvin v pohybové aktivitě je nesmírně důležitá. Přesto se i na vrcholové úrovni pohybují sportovci, kteří jsou po nefrektomii (odstranění) nebo dokonce transplantaci ledviny. Skvělým příkladem toho je kapitán extraligových hokejistů z Třince Zbyněk Irgl, který se k hokeji v plné síle vrátil 5 měsíců po odstranění ledviny a patří k nejlepším hokejistům v zemi dodnes. Také pacienti s chronickou renální insuficiencí (selháním ledvin), kteří mají velké omezení stran diety a jsou až 3x do týdne dialyzováni, mohou poměrně aktivně sportovat. Výběr pohybových aktivit je však třeba konzultovat s nefrologem nebo tělovýchovným lékařem a monitorovat jejich efekt. Extrémně rizikové při postižení ledvin je velké zvýšení krevního tlaku během zátěže nebo dehydratace v průběhu delšího sportovního výkonu či dokonce poškození svalů při extrémních zátěžích, které může vyústit až v renální selhání. Trpíte-li nějakou chronickou nemocí, vždy byste se měli o výběru typu a intenzity pohybové aktivity poradit. „V rámci výkonnostního sportu u zdravých lidí je ve vztahu k ledvinám nutné především u tolik populárního běhání dlouhých tratí dávat pozor na pitný režim i ve zdánlivě chladném počasí. Dehydratace je pro ledviny velmi nebezpečná,“ doplňuje předseda České společnosti tělovýchovného lékařství MUDr. Martin Matoulek.