Kongresové centrum v Praze se stalo ve dnech 25. 27. června 2014 místem konání 35. kongresu České nefrologické společnosti, která nabídla svým účastníkům jedinečnou příležitost setkat se a sdílet aktuální poznatky z oboru.
Název letošního kongresu byl Czech Renal Week, a představoval tak určitou změnu v historii konání těchto kongresů. Po jeho skončení se totiž ve stejných prostorách konalo mezinárodní sympozium EUTOX o uremické toxicitě. Účastníci kongresu ČNS měli na tuto akci volný vstup a mohli využít příležitosti navštívit obě akce najednou.
Vědecký program kongresu byl rozdělen na sekci lékařskou a sekci sester a technického personálu. Kladl důraz na přehledové přednášky, inovativní sympozia, volná sdělení účastníků, paralelní snídaňová sympozia, satelitní sympozia partnerů ČNS a diskusi na nefrologická témata.
Nemalý prostor byl také věnován jednotlivým posterům. U 52 posterů se sešlo velké množství diskutujících, kteří tak mohli volně probírat problematiku z vystavených posterů.
Kongres začal postgraduálním kurzem věnovaným dialýze
Na jednotlivých sympoziích byla probírána témata významných prací z České republiky publikovaných v zahraničí za poslední dva roky a doporučení na úrovni České republiky, polycystické degenerace ledvin, minireview mladších lékařů z oblasti klinické nefrologie, rezistentní hypertenze a témata současné imunosuprese v nefrologii a po transplantaci.
Paralelní snídaňová sympozia se věnovala dědičným onemocněním, revmatologickým nemocným, diabetické nefropatii a léčbě autoimunitních onemocnění protilátkami.
Hlavním hostem kongresu byl Jakub Tolar, M.D., Ph.D., ředitel Stem Cell Institute v Minneapolis a expert na genovou terapii . V hlavní přednášce kongresu hovořil o této problematice, která se začíná již klinicky využívat, a ukázal tak našim nefrologům jednu z budoucích tváří medicíny.
Poslední den kongresu vystoupili zahraniční hosté a zásluhou jejich přítomnosti na sympoziu EUTOX bylo možné vyslechnout významné představitele evropské nefrologie Andrzeje Wieceka, Raye Vanholdera, Umberta Maggioreho, Jürgena Floegeho a Ziada Massyho.
Součástí akce byl také kongres nefrologických sester a technického personálu
V této sekci byla probírána např. témata srovnání tlakového a objemového řízení substituce u postdiluční on-line HDF, optimalizace velikosti UF při HD, dlouhodobého sledování arteriovenózních fistulí, komplikovaného cévního přístupu u pacienta s trombofilní poruchou, asistované PD, nutriční péče o potencionálního dárce ledviny aj. Také se řešila problematika plazmaferézy - možnosti antikoagulace při plazmaferéze a plazmaferéza u neurologicky nemocných.
Společenská část kongresu se letos netradičně uskutečnila v budově Elektrotechnického muzea v Praze-Bubenči, která patří mezi významné objekty české industriální secese. Areál staré čistírny odpadních vod z počátku 20. století je od roku 2010 národní kulturní památkou.