Prevence infekce v operační ráně – problém číslo jedna: mikrobiální rezistence vůči antibiotikům
Mikrobiální rezistence vůči antibiotikům se nepřetržitě zvyšuje a je i častou příčinou úmrtí. Mělo by se uvažovat o alternativách vedoucích ke snížení používání antibiotik. Pokračující růst rezistence by do roku 2050 mohl vést k úmrtí 10 milionů lidí každý rok a ke snížení hrubého domácího produktu o 2 % až 3,5 %. To může celosvětově představovat náklady až 100 bilionů USD.
Hledejme jiná řešení: Použijme LavaSurge® již při samotném operativním zákroku jako prevenci infekce
V souvislosti s nejčastější příčinou infekce spojenou se zdravotní péčí – SSI (19,6 %) – předcházíme použitím LavaSurge® pooperačním komplikacím, které mohou prodloužit dobu hospitalizace pacienta průměrně o sedm až jedenáct dní. LavaSurge® je určen k použití jako pomocné preventivní opatření k zabránění infekce v místě chirurgického výkonu (SSI). Jedná se o sterilní kapalný zdravotnický prostředek určený k přímému použití na bázi Ringerova roztoku s 0,04 % polyhexanidu jako antimikrobiální složky k prevenci růstu mikroorganismů. „Je určen k použití jako náhrada běžného výplachového prostředku nebo podpora při použití standardního Ringerova nebo fyziologického roztoku. Můžeme jej aplikovat například u primární úplné náhrady kyčle nebo kolene, revize kyčle nebo kolene, totální náhrady ramena či u rekonstrukce prsou a u amputace,“ popisuje využití LavaSurge® produktová specialistka divize OPM (Out Patient Market) Ing. Eva Spilková.
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové použili přípravek LavaSurge®
„Přípravek byl aplikován dvěma pacientům se syndromem diabetické nohy a ischemické choroby dolních končetin (ICHDK), u kterých bylo pro defekty měkkých tkání nutno přistoupit k amputačnímu zákroku. U obou pacientů se jednalo o amputaci paprsků dolní končetiny. Použili jsme jej na proplach rány a do defektu vložili longety, které byly místo běžně používaných přípravků napuštěné v LavaSurge® . Druhý pooperační den byla rána převázána a extrahována longeta, dále se rány pravidelně převazovaly s užitím Braunolu. U obou pacientů rány jevily známky hojení bez komplikací, s brzkým výskytem granulací do týdne od zákroku, poté byli pacienti propuštěni do ambulantní léčby. Během terapie jsme nezaznamenali výskyt alergií nebo jiných nežádoucích účinků po užití přípravku LavaSurge®. Na základě naší zkušenosti lze přípravek doporučit pro výplachy chirurgických ran,“ popisuje celou situaci MUDr. Jiří Kotek z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.