Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Ambulantní péče:

Problematika preventivní ochrany ve zdravotnictví

redakce Braunovin

29. listopad 2008

Na zdravotnickém veletrhu Medical Fair Brno proběhla 23. října 2008 odborná konference na téma „Práce ve zdravotnictví - prevence rizik“. Jejím nosným tématem byla ochrana zdravotního personálu při výkonu povolání.

Problematika preventivní ochrany ve zdravotnictvíProblematika preventivní ochrany ve zdravotnictvíLékaři a pomocný zdravotnický personál se pohybují v rizikovém prostředí nemocnic a ambulancí. Zmíněné setkání zdravotnických profesionálů s experty v oblasti bezpečnosti a prevence ve zdravotnictví sleduje jeden hlavní cíl: rozšířit povědomí o problematice ochrany zdravotního personálu, a pomoci tak ke zlepšení bezpečnosti při práci.

V posledních letech české zdravotnictví dosáhlo velkého pokroku v ochraně pacienta, ale směrem k ochraně zdravotnického personálu se udělalo jen nezbytné minimum. Běžný pacient přichází do zdravotnického zařízení jen na omezenou dobu nebo jednorázově. Lékaři a ošetřovatelský personál se v tomto prostředí ovšem pohybují neustále a jsou trvale vystaveni vysokým, mnohdy opomíjeným rizikům.

Legislativa ustanovující pravidla preventivní ochrany zdravotního personálu v současnosti prakticky neexistuje. Preventivní ochrana podpořená v zákoně se týká povinného očkování zdravotního personálu proti hepatitidě typu B.

V současnosti je známá celá řada krví přenosných chorob, proti kterým lze očkovat, ale v legislativě se toho od zavedení povinného očkování proti žloutence typu B již více neudělalo i přesto, že studie o bodných poranění ve zdravotnictví z roku 2005 jasně vypovídá, že 74,8 % zdravotníků se již někdy poranilo o injekční jehlu.

Existují ale bohužel i takové krví přenosné choroby, proti kterým očkovat nelze. I proti tomuto onemocnění však lze preventivně bojovat a rizika možného přenosu na zdravotníky snížit na minimum.

redakce Braunovin

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník