Vlastnosti a výhody
Ze všech uživatelských výhod je třeba vyzvednout zejména to, že jde o fyziologicky balancovaný roztok obsahující všechny elektrolyty plazmy včetně vápníku. Vápník je důležitý pro interakce v koagulační kaskádě a také k aktivaci koagulačních faktorů. Významný je i obsah acetátu, prekurzoru bikarbonátu. Pokud roztok acetát neobsahuje, mohl by způsobovat diluční acidózu, a tím i ovlivňovat míru mortality pacientů. Izotonicita želatiny Gelaspan 4% je jeho další velkou předností, protože jen takový roztok nezpůsobuje při podání ztrátu vody v buňce (hypertonické roztoky) či otok - zduření buněk (hypotonické roztoky). Gelaspan 4% je navíc izoonkotický, takže zajišťuje stejný kapilárně osmotický tlak (COP) jako albumin. Velkou předností oproti běžně užívaným přípravkům HES je podávání bez limitu dávky, což v praxi zjednodušuje jeho použití.
Objemový účinek
Objemový účinek je srovnatelný s nejmodernějšími HES 130, doba objemového efektu je obdobná a stabilní, ale na rozdíl od HES nedochází k jeho akumulaci či interferenci v organismu pacienta (a to ani při opakované dávce), ale k jeho vyloučení močí a v malém množství stolicí. Prakticky ani není organismem metabolizovaný.
Gelaspan 4% očima odborníků
Slavnostním momentem pro přivítání nového produktu Gelaspan 4% bylo satelitní sympozium B. Braun na ostravském kongresu s názvem „14. kurz sepse a MODS“, kde se již tradičně setkávají odborníci zejména z oblasti intenzivní péče. Účastníci sympozia si vyslechli zajímavé přednášky na téma využití želatiny v intenzivní péči. Přednášející doc. MUDr. Karel Urbánek, Ph.D., MUDr. Jan Neisser, prof. MUDr. Román Gál, Ph.D., a prim. Dr. Igor Sas přispěli významnou měrou i k objasnění diskutovaných otázek v objemové resuscitaci, které se týkají volby nejvhodnějšího produktu s nejmenším rizikem pro pacienta. Gelaspan 4% s minimem vedlejších účinků a minimem vedlejších reakcí se tedy jasně umístil na čelním místě při volbě nejvhodnějšího přípravku v tekutinové terapii.
Důstojným zakončením přivítání nového špičkového produktu byl křest českého vydání knihy Prof. Dr. med. Hanse Antona Adamse Náhrada objemu a tekutin - fysiologie, patofysiologie, farmakologie a klinické využití, která se jistě stane vítanou četbou pro všechny lékaře zabývající se v denní praxi objemovou resuscitací v intenzivní péči.
Historie
Vývojem roztoku nahrazujícího chybějící objem krve u pacienta se zabývali odborníci již v době druhé světové války. Válečná zranění totiž mnohdy pro raněné právě kvůli krevním ztrátám znamenala fatální konec a používané náhrady ve formě krevní transfuze byl nedostatek. Tenkrát šlo však spíše o pokusy. Až v 50. letech minulého století byl ve Švýcarsku vyvinut první roztok Gelafusine a v roce 1961 byl registrován pod názvem Physiogel. Jeho jméno se změnilo na Gelafusine v roce 1971, v době, kdy byl již v celé Evropě pro své vlastnosti deset let oblíben a využíván. Společnost B. Braun uvedla na trh svůj vlastní roztok na bázi želatiny v 60. letech minulého století. O obrovském úspěchu svědčí denně celosvětově prodaných 21 000 kusů tohoto přípravku. Na tento trend navazuje i nová generace roztoku balancované želatiny - Gelaspan 4%.
Zajímavosti
Gelaspan 4% předčí svého úspěšného předchůdce Gelofusine svým unikátním složením. Obsahuje totiž navíc fyziologická množství všech elektrolytů obsažených v plazmě včetně kalcia a je izotonický a izoonkotický.