BLOK - Aktuální kondice zdravotnického systému (se senátorem a předsedou senátního výboru pro zdravotnictví MUDr. Romanem Krausem a členem vedení Skupiny B. Braun MUDr. Martinem Kunckem)
MUDr. Martin Kuncek
- Neodkladnou dialyzační péči zvládáme díky velké flexibilitě a obětavosti našeho zdravotnického personálu.
- Péče o covid pozitivní pacienty je náročná zejména kapacitně – máme zavedené oddělené směny, které často probíhají v noci.
- Ve skupině dialyzovaných je koncentrována většina rizikových faktorů.
- Počet nakažených dialyzovaných pacientů je přes 10 %.
- Distanční péče zlepší geografickou dostupnost zdravotní péče ve všech oborech.
- Důležité je správné nastavení distanční péče se zdravotními pojišťovnami, aby byla zdravotnická zařízení motivována tuto formu péče rozšiřovat.
MUDr. Roman Kraus
- Návrat k elektivním výkonům se bude v každé nemocnici lišit.
- Některé nemocnice jsou velmi silně ovlivněné výpadkem elektivních výkonů, některé na druhou stranu mohly i neakutní operace provádět ve vyšší míře.
- V případě nárůstu počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním covid-19 může opět dojít k omezení elektivních výkonů.
- Máme fantastický zdravotnický personál, který se dokáže změnám velmi rychle přizpůsobit.
- Preventivní screeningy, které byly často odkládány jak ze strany pacientů, tak i lékařů, bude možné dohnat jen velmi těžko.
- Distanční péče je velkým tématem i pro zdravotní pojišťovny. Nebýt e-receptů, nedovedu si v době covidu představit péči o chronické pacienty.
BLOK - Zkrácení doby hospitalizace a zapojení pacienta (se zahraničním hostem prof. Eckartem Mayerem, přednostou německé ortopedické kliniky, a členem vedení Skupiny B. Braun MUDr. Alanem Munteanu).
MUDr. Alan Munteuanu
- Ortopedická cesta pacienta je nyní velmi aktuální. Cílem je lepší edukace pacienta, zavedení ERAS principů – zkrácení hospitalizace, zvýšení efektivity léčby, prevence infekce v ráně, management bolesti, rehabilitace a nově i telemedicína.
- Základem je audit, který ukáže, co je potřeba zefektivnit.
- Benefity implementace jsou obří. Počáteční náklady se rychle vrátí.
- Máme připravenou českou verzi pacientské aplikace, která je nyní v testovací fázi.
Prof. Eckart Mayer
Představení úspěšné implementace "Orthopedic pathway" v německé nemocnici AKH, Celle
- Zkrácení hospitalizace pacientů i větší zapojení pacientů se nám na naší klinice podařilo.
Největší benefity:
- 20 % zvýšení pacientského komfortu.
- Tři čtvrtiny pacientů jsou nesrovnatelně soběstačnější, snížení potřeby intenzivní péče.
- Padesátiprocentní zkrácení času hospitalizace pacineta.
- Výrazné zvýšení počtu operací.
- Maximální využívání nástrojů telemedicíny (on-line konzultace, pacientské aplikace, rehabilitační senzory).
BLOK - Dopady na intenzivní péči (s přednostou Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze doc. MUDr. Janem Bláhou, Ph.D., MHA, a členem vedení Skupiny B. Braun PharmDr. Jiřím Lukešem).
doc. MUDr. Jan Bláha, Ph.D., MHA
- Elektivní operativa ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze nebyla zcela zastavena, fungovali jsme na 50–70 %.
- Návrat k normálnímu stavu nebude až tak dlouhý, jak to nyní vypadá. Zdravotnický systém je natolik robustní, že se to zvládnout dá, a některé operace se z mého pohledu provádět vůbec nemusí.
- Po omezené personální kapacitě je dalším problémem následná péče. Tato část se musí navýšit. Poté budeme schopni i v takovýchto krizových situacích elektivní péči zajistit.
- Více než kdy jindy se potvrdila nezbytnost telemedicíny. V USA je již 13 % jednotek intenzivní péče v režimu „Tele - ICU“ – tj. existuje 13 % lůžek, kde není potřeba intenzivista. V ČR je to 0 %.
- Namístě je generační obměna na postech přednostů klinik. Pro mladší generace je digitální svět zcela přirozený.
- Legislativa je nastavena na dobu minulou – mnoho věcí už umíme, ale dělat je nemůžeme.
PharmDr. Jiří Lukeš
- Přístroje na nejvyšší úrovni umožňující telemedicínu máme, výzvou je však tyto prvky včlenit do rutinní práce zdravotníků.
- Výzva je to zejména pro management nemocnic. Pokud pořizuje nové technologie, je potřeba, aby na to nahlédl z horizontu pěti, maximálně osmi let. To je doba, pro niž je software vyvíjen. Po tomto horizontu jsou technologie již zase úplně jiné.
- Dramaticky vzrostla poptávka po infuzních pumpách a určitých léčivech v době koronaviru. Jsme schopni zásobovat, ale je to již krizový management.