"Nejedná se pouze o jakési vylepšení stávajících přístrojů. Jde o změnu pohledu na akutní dialýzu. Hlavní výhodu vidím v extrémně jednoduché obsluze. S OMNI si nyní na akutní kontinuální dialýzu troufnou i pracoviště nižšího typu. Ve své podstatě tak rozšiřujeme spektrum pacientů, kteří tuto léčbu dostanou," komentuje uvedení nového přístroje na trh člen vedení skupiny B. Braun CZ/SK MUDr. Martin Kuncek
Správný krok do budoucnosti akutní dialýzy
Nový přístroj na akutní dialýzu OMNI byl české lékařské veřejnosti představen 28.1.2016 na kongresu Colours of Śepsis v Ostravě. Mezi hlavní přednosti nového systému patří především možnost změny léčby bez jejího přerušení, automatická regulace hladin všech expanzních komůrek, podpora léčby jiných závažných onemocnění, management bilance tekutin a automatické odstraňování vzduchu krevní strany i na straně dialyzačního roztoku. "Je to opravdová revoluce ať už z hlediska použitelnosti, absolutní flexibility a nebo právě z hlediska managementu bilance tekutin. Vývoj zaměstnal 20 odborníků přesně 2 roky, 11 měsíců a 20 dní. Což je vskutku neuvěřitelně krátký čas! Jsme absolutně přesvědčeni, že to je správný krok do budoucnosti akutní dialýzy," říká k systému jeho autor francouzský vývojář a zároveň viceprezident marketingu a prodeje pro akutní terapie společnosti B. Braun Jean - Paul Menneguerr.
První testy více než přesvědčivé
Přístroj byl poprvé testován na pacientech v prvních měsících loňského roku na univerzitní klinice ve švýcarském Lausanne. "Funkce přístroje jsme testovali na pacientech v kritickém stavu v režimu heparinové i citrátové koagulace. Výsledky jsou z mého pohledu velice dobré. Přístroj funguje bezchybně, nemá falešné alarmy, šlape tak, jak má a nabízí spousty velmi užitečný funkcí," řekl k výsledkům testů vedoucí zkušebního provozu OMNI Dr. Antoine Schneider. Souběžně s testováním funkcí se testovala i ovladatelnost přístroje. Deset vybraných zdravotních sester absolvovalo krátkou instruktáž. "Žádná z těchto sester neměla problémy s ovládáním nebo třeba s výměnou vaků. Sestřičky byly s jednoduchostí ovládaní a také s vysokou mobilitou přístroje velmi spokojeny," dodává Dr. Antoine Schneider.
Českým zdravotníkům bude OMNI systém, který odborníci nazývají prvním přístrojem pro akutní dialýzu 4.generace, detailně představen v praxi v nejbližších měsících na dvoudenním intenzivním kurzu v tréninkovém středisku B. Braun Dialog na pražské Bulovce. Jeho cena se bude pohybovat kolem 20.000 EUR. "Vycházíme z cenové hladiny, která bude nastavena pro celou Evropu. Takže české nemocnice budou mít možnost koupit přístroj za stejných podmínek jako v okolních zemích," komentuje cenovou politiku skupiny B. Braun Martin Kuncek.
Pozitivní reakce českých i slovenských lékařů
Čeští zdravotníci měli možnost si osobně "osahat" nový přístroj na stánku společnosti B. Braun na kongresu věnovanému problematice sepse v intenzivní medicíně. První reakce jsou pozitivní. "Myslím si, že je zcela zásadní, aby přístroje na akutní dialýzu byly jednoduše ovladatelné, měly jedno setování s možností přecházení z režimu do režimu bez přesetování nebo přenastavení přístroje," řekl bezprostředně po představení OMNI Systému vedoucí lékař intenzivní péče VFN Praha Doc. MUDr. Martin Balík. Jeho slova v souvislosti s OMNI potvrzují o ostatní kolegové. "Přístroj má moc hezký design, ovládání je skutečně intuitivní. Mě osobně nejvíce oslovila jednoduchost setování," řekl po prvním setkání s přístrojem MUDr. Michal Pisár vedoucí lékař JIP v Krajské nemocnici Tomáš Bati ve Zlíně. Přímo na kongresu si ovládání přístroje vyzkoušeli i sestřičky. "Myslím si, že manipulace s tím bude velmi jednoduchá. Můžu to srovnat s přístrojem, který nyní máme na oddělení a tohle je opravdu mnohem jednodušší," říká slovenská sestřička Ľudmila Pagáčová zatímco si zkouší připravit systém OMNI na zahájení terapie.
Koncern B. Braun každoročně investuje do výzkumu a vývoje přes 150 milionů EUR a inovace je také jedním ze základním pilířů firemní strategie. "OMNI Systém je skvělým příkladem toho, že masivní investice do výzkumu a vývoje je pro trvalé zlepšování kvality zdravotní péče naprosto nezbytné," dodává k výzkumu, který vedl k výrobě nového přístroje MUDr. Martin Kuncek.
Princip léčby s OMNI systémem
Základní principy léčby s OMNI systémem korespondují se základními principy každé dialýzy, kterými jsou difúze, filtrace, adsorpce a konvekce. První zásadní změnou proti dosavadním možnostem CRRT terapie je možnost kdykoliv během ošetření bez nutnosti výměny setu a kapiláry měnit základní metody kontinuální dialýzy, tedy filtraci, hemodialýzu a hemodiafiltraci tak, jak to vyžaduje momentální stav pacienta. Další změnou je inteligentní software HomeoSAFE Premium, který umožňuje automatickou redukci a regulaci průtoků krve a roztoků a vysoce přesnou bilanci tekutin s minimální odchylkou.V neposlední řadě je inovací uživatelský komfort při tzv. setování, kdy se používá jen jeden set na všechny základní terapie. Set je vždy předpřipraven v zaváděcím pouzdru, automaticky se nasetuje do všech pump a propláchne s automatickým odstraněním vzduchu a nastavením hladin všech expanzních komůrek.
Reakce evropských zdravotníků při premiéře OMNI systému v Berlíně
"Pro mě je nejzajímavější, že lze použít jeden set pro všechny druhy léčby. To vidím jako zásadní. Můžeme zvolit jiný druh léčby a pak se zase bez potíží vrátit k tomu původnímu. Navíc je to malý přístroj, takže ho budeme moci jednoduše převážet. A samozřejmě velkou výhodou je pro nás opravdu velmi jednoduché ovládání."
Karima Alouazen - zdravotní sestra v Universitní nemocnice v Lausanne, Švýcarsko
"Jako největší bonus beru automatické odstranění vzduchu v setu a dobrá viditelnost informací na monitoru. Je to skvělý krok do budoucnosti i díky tomu, že se výrazně zkrátí čas pro přípravu od zapnutí až po napojení. Ušetřený čas se věnuje pacientovi a tak to má být. Přístroj budeme testovat v naší nemocnici po dobu několika týdnu a těšíme se na to."
Oliver Joannes Boyau - lékař v Bordeaux Hospital University Center, Francie
"Ten směr je správný. OMNI systém má všechny modality, které by měl mít a do budoucna se to bude ještě určitě rozšiřovat. Umí jak citrátovou tak samozřejmě heparinovou antikoagulaci a je snadno ovladatelný. Přišlo mi skvělé, že sám umí předcházet mnohým vlastním alarmům, takže nedělá tolik hluku u postele pacienta."
MUDr. Cyril Kučera - primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení, Městská nemocnice Ostrava, Česko
"OMNI systém je velmi kompaktní a zároveň velmi jednoduchý na používání. Také všechno vybavení a preparáty jsou jednoduše použitelné, takže za mě určitě dobrý krok do budoucnosti. Za extrémně důležité považuji to, že se s přístrojem bude jednoduše pracovat zdravotním sestrám."
Prof. Massimo Antonelli - ředitel Anesteziologicko-resuscitační kliniky Univerzitní nemocnice Agostino Gemelli v Římě, Itálie
"Jsme nadšení nejen ze všech výhod, které přístroj nabízí, ale oceňujeme také design. Moc se nám líbí, že přístroj je funkčně přátelský pro naše pacienty a uživatelsky přátelský pro naše sestry. Je lehký a dobře ovladatelný. Určitě bychom takový přístroj u nás v nemocnici uvítali."
Dr. Irina Zhdanova - lékařka, nemocnice, St. Petersburg, Rusko
Napsali o systému OMNI:
Budoucnost akutního očišťování krve (Medical Tribune)