Provozovatelem nového střediska za bezmála 30 miliónů korun je společnost Renart, která je součástí německé Skupiny B. Braun. Roudnické středisko disponuje špičkovým dialyzačním vybavením a poskytuje všechny formy léčby, včetně tzv. vysokoobjemové hemodiafiltrace.
V pořadí již 17. dialyzační středisko B. Braun Avitum v České republice výrazně uleví přeplněné kapacitě litoměřické dialýzy. „Nové dialyzační středisko přinese pacientům i zdravotnickému personálu vyšší komfort, a to z pohledu moderního dialyzačního i prostorového vybavení.
Během dialýzy mohou pacienti zdarma používat Wi-Fi připojení k internetu, poslouchat hudbu či sledovat televizi. Samozřejmostí je přátelský a individuální přístup zdravotnického personálu k pacientům,“ říká k novému středisku MUDr. Vladimír Vojanec, vedoucí člen lékařské rady B. Braun Avitum CZ/SK.
Podřipská nemocnice s poliklinikou Roudnice nad Labem je nestátní zdravotnické zařízení a jako takové se neustále snaží zlepšovat služby svým pacientům. Možnost otevřít dialyzační středisko v roudnické nemocnici bylo příslibem dalšího rozvoje a rozšíření komplementu pro pacienty spádové oblasti. “Otevření dialyzačního střediska je velký posun v intenzivní péči a reflektuje stále větší poptávku po této službě. Se společností B. Braun Avitum jsme se domluvili na společné strategii rozvoje tak, aby se maximalizoval možný potenciál tohoto nově se rozvíjejícího se partnerství. Moc se těšíme na spolupráci v moderní intenzivní medicíně, jejíž nedílnou součástí je právě obor nefrologie a dialýza pacientů,“ dodává Mgr. Tomáš Krajník, ředitel Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem.
Společnost B. Braun Avitum poskytuje v Česku zdravotní péči v oboru nefrologie přes 20 let. Působí po celém světě, jen v Evropě provozuje přes 80 dialyzačních středisek. „Hlavní výhodou naší široké sítě je pravidelné mezinárodní srovnávání parametrů kvality léčby, rychlý přenos informací o nejnovějších poznatcích a jejich okamžité zavádění do praxe,“ uvádí MUDr. Martin Kuncek, ředitel společnosti B. Braun Avitum. Roudnické dialyzační středisko poskytuje všechny způsoby léčby. „Klíčový je individuální přístup k pacientům, při kterém se naši lékaři rozhodnou, zda pacientovi předepíší hemodialýzu, hemodiafiltraci nebo peritoneální (domácí) dialýzu ,“ vyjmenovává Martin Kuncek.
Dialýza a transplantace
Část dialyzovaných pacientů má naději v transplantaci ledviny, což je možné od mrtvého, ale i živého dárce. Tento trend se začíná dařit zvyšovat i v České republice. „Spolupracujeme s nefrologickými a transplantačními klinikami po celé republice, šíříme osvětu o příbuzenském či jinak emotivně spřízněném dárcovství ledviny a staráme se o to, aby naši pacienti měli maximum informací,“ dodává Martin Kuncek.
V České republice bylo v hemodialyzačních střediscích k 31. 12. 2012 léčeno celkem 6261 pacientů, peritoneální dialýzou bylo léčeno 489 pacientů. 432 nemocných podstoupilo transplantaci, z toho 71 ze žijících dárců a 23 podstoupilo kombinovanou transplantaci ledviny a slinivky. V programu náhrady renální funkce bylo v tomto období léčeno 10371 pacientů.