Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie: Článek

Seniory děsí chronické selhání ledvin

redakce Braunovin

10. březen 2014

Chronická dialýza

O tom, že ledviny dokáží pořádně potrápit, ví své tisíce pacientů v České republice. Ročně si selhání ledvin po celém světě vyžádá téměř 3 miliony lidských životů. Až devadesát procent všech dialyzovaných pacientů tvoří lidé s chronickým selháváním ledvin, které velmi často souvisí také s věkem pacientů. Senioři tak patří mezi nejohroženější skupinu, které se onemocnění ledvin týká, prevenci by proto rozhodně neměli podceňovat.

A právě tento fakt byl jedním z důvodů, proč se tisková konference ke Světovému dni ledvin konala na poněkud netradičním místě - v Domově pro seniory v Plzni, kam zavítala také modelka Lucie Křížková, která se s hosty podělila o své zkušenosti s nemocí ledvin nejen u svého syna Davida, ale také prarodičů: „Jsem moc ráda, že jsem zde mohla být. Prevence je velmi důležitá a neměla by se nikdy a v žádném věku podceňovat. Senioři se často potýkají s myšlenkami, že na nich už nezáleží, to ale není pravda. Mají své rodiny, děti, vnoučata, které se o ně bojí a chtějí, aby tu s nimi byli co nejdéle. A to půjde jen tehdy, když budou o své zdraví pečovat. Třeba prostřednictvím Světového dne ledvin.“

Ústředním tématem letošního ročníku je chronické selhávání ledvin u seniorů. Dlouhodobé onemocnění s postupnou ztrátou funkce kromě dalších onemocnění mnohdy souvisí také s věkem pacientů. Společně se stárnutím organizmu totiž klesá i činnost ledvin a snižování jejich funkce je tak přirozený stav. U starších lidí však přibývá i dalších onemocnění, které z dlouhodobého hlediska znamenají pro ledviny další komplikace.

Péče o dialyzované seniory proto vyžaduje individuální přístup a vždy je třeba soustředit svou pozornost na primární spouštěč obtíží. „Je velmi důležité přistupovat ke každému pacientovi individuálně. Není výjimkou, že ošetřujeme i pacienty starší 90 let. Péče o ně musí být kompaktnější, jelikož je kvůli vyššímu věku trápí i celá řada dalších zdravotních obtíží, a zároveň musíme vždy brát v potaz, že léčba musí odpovídat jejich tělesné, zdravotní i psychické kondici. Díky dialýze jsme však schopni jejich život nejen prodloužit, ale pomoci jim být až do poslední chvíle aktivní a život si užívat,“ říká MUDr. Lada Malánová z dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Plzni.

Preventivní vyšetření bez objednání. To je Světový den ledvin.

Chcete se ujistit, že jsou vaše ledviny opravdu v pořádku? Využijte nabídku již devátého Světového dne ledvin a navštivte 13. března jakékoli dialyzační středisko či nefrologickou ambulanci B. Braun Avitum. Preventivní vyšetření je rychlé a bezbolestné. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči a díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě. Na stránkách www.svetovydenledvin.cz se dozvíte více a najdete zde i ukázkové video.

Jen v roce 2011 navštívilo v průběhu Světového dne ledvin dialyzační a nefrologické ambulance B. Braun Avitum v ČR 1 684 lidí, z nichž 339 bylo odesláno na další vyšetření. V loňském roce se zájem zdvojnásobil. Na vyšetření se dostavilo 3 251 lidí a 620 z nich bylo zachyceno pro další vyšetření. Ačkoli se u některých jednalo pouze o banální problémy, které vyžadovaly jen krátké léčení, nemalé procento z nich mělo natolik závažné obtíže, že bylo nutné okamžité a důsledné zahájení léčby.

Voda je základ

Pacienti s chronickým selháváním se potýkají s minimální či dokonce nulovou funkci ledvin a jsou proto závislí na dialýze, která činnost ledvin nahradí. Během dialýzy se tělo pacienta dostává do kontaktu s obrovským množstvím vody. Na jedno ošetření se spotřebuje zhruba 120-150 litrů speciální tzv. ultračisté vody, která je díky osmóze očištěna od všech nečistot, chloru, iontů, minerálů a mikroorganismů, které se běžně v přírodní vodě vyskytují. To znamená, že za jeden rok dialýzy pacient spotřebuje téměř celou kamionovou cisternu vody.

„Říká se, že voda je život. A v případě ultračisté vody a dialýzy to platí dvojnásob. Lidé s chronickým selháváním ledvin jsou na dialýze životně závislí. Kvalita vody je významným faktorem ovlivňujícím kvalitu hemodialýzy, proto jsou pro ni stanoveny zákonné kvalitativní limity a velmi přísná a obšírná doporučení. Díky ultračisté vodě se snižuje systémová zánětlivá odpověď během dialýzy a zlepšuje se i odpověď na léky, které stimulují krvetvorbu,“ vysvětluje MUDr. Lada Malánová.

Mnoho pacientů nemuselo na dialýze nikdy skončit, kdyby se o své ledviny zajímali dříve

Správná funkce ledvin je pro zdraví člověka nepostradatelná. Nejlepší prevencí jsou proto pravidelné preventivní prohlídky, které všechny případné začínající obtíže bezpečně odhalí. A jak ukazují také výsledky výzkumu společnosti B. Braun, který proběhl v průběhu loňského Světového dne ledvin, Češi na prevenci v porovnání se svými východními sousedy dají. V posledních pěti letech totiž preventivní kontrolu podstoupilo 88 % Čechů, zatímco na Slovenku vyšetření to bylo pouze 75 % dotázaných.

Ačkoli zodpovědný přístup ke klasické prevenci v České republice stále stoupá, na ledviny se bohužel často zapomíná. Přitom právě ony patří mezi nejdůležitější orgány v těle, jelikož čistí tělo od odpadních látek, regulují množství vody v organismu a zároveň také produkují důležité hormony, které ovlivňují metabolismus kostí a oběhovou soustavu.

„Problém je v tom, že lidé něčemu, co je nebolí, málokdy věnují pozornost. A tak je tomu právě u ledvin. Často se také stává, že i když se při běžné kontrole zachytí nějaké nesrovnalosti s ledvinami, lidé již na doporučené podrobnější nefrologické vyšetření nepřijdou. Své počínající problémy zkrátka neřeší, protože žádné potíže nepociťují. Zpátky k lékaři se vrací až tehdy, když jejich ledviny již skutečně onemocní a sníží se jejich funkce. Je mnoho pacientů, kteří by na dialýzu nikdy docházet nemuseli, kdyby se o své ledviny zajímali dříve a podstoupili léčbu,“ dodává MUDr. Lada Malánová.

Související a doporučené články

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník