My používáme rozvěrač na operace kyčelního a kolenního kloubu a od ledna 2016, kdy se nám podařilo jej získat, jsme provedli za jeho „asistence“ asi čtyřicet výkonů.
Šetrnější operace měkkých tkání
Jeho hlavní výhodou je, že dokáže nahradit operačního asistenta. Tuto přednost zvláště oceníte ve chvílích, kdy se nacházíte v personální krizi, jako o dovolených, při onemocnění a podobně. Rozvěrač je kdykoli připraven a neumdlévá, což znamená, že tah elevatoria, které na něj zavěsíte, je stále stejný. Výsledkem je možnost šetrného operování měkkých tkání. Tah, který na rozvěrači nastavíte, se totiž nemění.
Asistenci lékaře dokáže nahradit skoro plnohodnotně, ale pokud dojde ke komplikacím, tak ruce nápomocného kolegy vám samozřejmě scházejí. Při operaci samozřejmě musíte všechno zvládnout sami. Od sušení po pálení cév až po zakládání elevatorií. Zkrátka i přes pomoc instrumentářky se můžete někdy dostat do těžkostí.
Rychlá návratnost a výdělečnost
Další výhoda rozvěrače je ekonomická. Našli jsme v něm řešení, díky němuž nejsme kompromitováni časem ani nedostatkem lékařů pro asistenci. Pomineme-li vysokou pořizovací cenu, tak kromě nákladů na sterilizaci už nic nespotřebovává. Pokud si uvědomíme, že při standardním výkonu nahradí asistenci s jejím mzdovým nákladem, je rozvěrač velmi rychle návratný a dlouhodobě výdělečný.
Osteosyntézy velkých kostí
Jsou sice obecná doporučení, jak rozvěrač složit, ale podrobný návod, co a jak během konkrétní operace použít, neexistuje. Každý operatér si musí rozvěrač přizpůsobit své technice.
V současné době bych chtěl spektrum použití rozvěrače rozšířit i na osteosyntézy velkých kostí, jako jsou například osteosyntézy femuru nebo periprotetické zlomeniny, kde se dá rozvěrač velmi dobře využít.
MUDr. Pavěl Šedivý
primář Ortopedického oddělení Kluadiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi