Moravská metropole Brno se stala dne 11. dubna 2014 místem poslední benefiční konference „Pomocné prostředky usnadňující život spinálních pacientů“ určené lékařům, fyzioterapeutům, ergoterapeutům, zdravotně-sociálním pracovníkům, organizacím i samotným zájemcům z řad lidí s míšním poškozením.
Zájem o konferenci byl velký nejen ze strany pacientů, ale i ze strany zdravotnického personálu - celkově se jí zúčastnilo 120 osob. Program konference byl obohacen o návštěvu spinální jednotky Fakultní nemocnice Brno a ParaCENTRA Fenix.
V rámci odborného programu byly zmíněny změny v neurologickém a funkčním obraze po míšním poranění, soudobé trendy v přístrojové terapii, videokazuistiky týkající se vhodnosti výběru a nastavení vozíku na motoriku pacienta, problematika dekubitů u spinálních pacientů, novinky v intermitentní katetrizaci a také sporty a aktivity, které nejsou pro vozíčkáře překážkou. Závěrečný blok byl věnován představení aktivit pacientských organizací.
Výtěžek z konferencí byl věnován na nákup lehkého variabilního vozíku na tři spinální jednotky v České republice vyjma spinální jednotky Fakultní nemocnice Brno, která má pro své pacienty vozíků dostatek. Přáním zkušených ergoterapeutů a fyzioterapeutů je získat nahřívací lázeň pro termoplasty určenou na individuální výrobu dlah a pomůcek umožňujících včasný nácvik sebeobsluhy tetraplegických a tetraparetických pacientů.
Společnost B. Braun Medical se stala sponzorem akce a představila katetry Actreen®
Společnost B. Braun Medical patřila k jednomu ze sponzorů této konference a pacientům představila na svém stánku močové katetry Actreen ®. Největší zájem o inovativní katetr Actreen® Mini a novinku aktuálně uváděnou na český trh, Actreen® Mini Set, měly ženy.
Jak naše katetry vnímají muži?
„Vyzkoušel jsem mnoho konkurenčních produktů, které jsou dostupné na trhu, a žádný z nich mi nevyhovuje. Pracuji v soukromé firmě a toalety jsou zde poměrně daleko. Též jezdím často autem. Představa ,žonglování‘ s bažantem na moč je pro zdravé lidi komická, ale pro postižené je to bohužel nepříjemná realita. Při použití mnoha výrobků je třeba přidávat tekutiny pro zvlhčení a následně vyčkat. Některé mají ostré aluminiové obaly, ve kterých je vlhčící tekutina, což je pro aktivního vozíčkáře noční můra. Musí se postarat nejen o tekutinu v urologické nádobě, kterou je nutné na klíně odvézt a vylít, ale také o tekutinu v obalu. Všechny tyto skutečnosti u Actreen® Glys Set odpadají, a umožňují tak větší volnost pohybu v autě i na vozíku. Také odpadá nekonečné hledání toalet pro postižené,“ svěřil se nám návštěvník konference Petr Vacula.