I letos budou ve čtvrtek 10.3.2016 otevřeny všechny nefrologické ambulance a dialyzační střediska B. Braun Avitum po celém Česku i na Slovensku pro preventivní vyšetření ledvin. Služba je určená pro širokou veřejnost nad 18 let a je zdarma a bez objednání. V případě podezření na onemocnění ledvin u dětí je nutné se obrátit nejprve na pediatra. Své ledviny si kdykoliv může veřejnost otestovat také na www.ledvinovakalkulacka.cz, kterou za rok fungování projektu navštívilo na 90 tisíc lidí. Podrobnosti a seznam otevřených pracovišť je na webových stránkách www.svetovydenledvin.cz.
Selhání ledvin u dětí je velmi vzácné
Významných poruch ledvin projevujících se snížením jejich funkcí je u dětí v Česku naštěstí velmi málo. Každý rok se objeví kolem 30 nových případů. Každoročně se zahájí dialýza nebo je nutná transplantace u 10 až 15 dětí. Příčiny selhání funkce ledvin u dětí jsou zásadně odlišné od příčin u dospělých. V drtivé většině případů selhávají ledviny na základě vrozených malformací ledvin nebo močových cest nebo při dědičných poruchách ledvin. "Pro takové děti je podle posledních poznatků nejvhodnějším cílovým způsobem léčby transplantace. Proto v posledních letech stoupá počet tzv. preemptivních transplantací, kdy se dítě transplantuje bez předchozí dialýzy. Většinou je to v situaci, kdy jde o transplantaci od živého dárce, většinou blízkého člena rodiny," říká k transplantacím ledvin dětská nefroložka z B. Braun Avitum MUDr. Jana Leichmannová.
Mnohem častější jsou ovšem infekce močových cest. V dětském věku jde o druhou nejčastější infekcí po infekci cest dýchacích. V novorozeneckém období postihují infekce více chlapce,
v kojeneckém období se četnost močových infekcí mezi chlapci a dívkami neliší a ve školním věku postihují močové infekce více děvčata. "Průměrně infekci močových cest prodělají do 10. roku života dvě děti ze sta. Jedná se o infekci buď jen močového měchýře (cystitida) nebo infekci ledvin (pyelonefritida), která je násobně závažnější. Až 20 % infekcí přechází do chronického stadia. A to je samozřejmě pro dětský organismus velmi rizikové. Opakované záněty totiž mohou nezvratně poškodit ledviny," vysvětluje nefroložka MUDr. Jana Leichmannová.
Prevence onemocnění ledvin u dětí je velmi podobná prevenci u dospělých. Je nutné podporovat zdraví životní styl už od novorozeneckého věku. "V tomto období je především na maminkách, aby si uvědomily, jak velmi důležité je v tomto ohledu kojení. V předškolním i školním věku už jde zejména o vyváženou stravu, kvalitní pitný režim a o dostatek pohybu. Jinými slovy - méně solit, dostatečně a kvalitně přijímat tekutiny a volný čas dětí s nimi trávit pohybem," popisuje prevenci onemocnění ledvin u dětí MUDr. Jana Leichmannová.
Ledvinová kalkulačka otestovala desítky tisíc lidí
V rámci podpory prevence spustila společnost B. Braun Avitum na konci února 2015 projekt LEDVINOVÁ KALKULAČKA. Internetové stránky www.ledvinovakalkulacka.cz jsou zaměřené na prevenci onemocnění ledvin a otestování je pro každého dostupné zdarma prakticky odkudkoliv. Za rok provozu projektu navštívilo stránky na 90 tisíc lidí. U 70 % testovaných ledvinová kalkulačka vypočítala, že riziko onemocnění ledvin je velmi nízké. Sedmadvaceti procentům bylo odesláno doporučení k návštěvě svého praktického lékaře a třem procentům testovaných lidí ledvinová kalkulačka doporučila návštěvu přímo u nefrologa, protože spočítala velmi vysoké riziko onemocnění ledvin. "Samozřejmě jde pouze o orientační test, který v žádném případě nenahrazuje návštěvu lékaře, ale může to být způsob, jak rizikové skupiny k návštěvě odborníka motivovat," říká autor ledvinové kalkulačky MUDr. Petr Hartl, primář dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Praze na Černém Mostě.
Každý pátý návštěvník měl podezření na onemocnění ledvin
Spočítala vám on-line Ledvinová kalkulačka rizikové hodnoty? Pak neváhejte a navštivte svého praktického lékaře nebo přijďte na vyšetření ve čtvrtek 10. března během Světového dne ledvin. Otevřená pracoviště najdete na www.svetovydenledvin.cz. V roce 2015 byl o preventivní vyšetření velký zájem. V Česku přišlo druhý čtvrtek v březnu na vyšetření 2338 lidí a 620 z nich bylo odesláno na podrobnější testy, na Slovensku lékaři vyšetřili 586 lidí a 83 lidem doporučili podrobnější prověření rizika onemocnění ledvin.
"Jsme velmi rádi, že je o prevenci tak velký zájem. Za posledních 5 let jsme v Česku na Světový den ledvin vyšetřili zhruba 11 a půl tisíce lidí, z nichž přes dva tisíce nemělo ledviny zcela v pořádku a museli na další vyšetření. Na Slovensku, kde máme o něco méně středisek, pak bylo vyšetřeno 4 292 lidí a přes 800 z nich šlo na další vyšetření," říká MUDr. Martin Kuncek, ředitel B. Braun Avitum CZ/SK. V Česku i na Slovensku je tak záchyt rizikových skupin prakticky stejný - kolem 18% všech preventivně vyšetřených. "Obecně platí, že problémy s ledvinami má v Česku zhruba 10 % populace. Začátek onemocnění ovšem může odhalit pouze prevence," dodává Martin Kuncek. Ledviny totiž nebolí, i když mohou být někdy i závažně poškozeny. Proto čím dříve je nemoc diagnostikována, tím jednodušší a efektivnější je léčba.
Otevřené ambulance po celém Česku pro všechny nad 18 let
Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum budou otevřeny na Světový den ledvin ve čtvrtek 10. března 2016 od 8 do 15 hodin. Akce je určena pouze pro dospělé, v případě podezření na onemocnění ledvin u člověka mladšího 18 let je nutné se obrátit nejprve na pediatra. Preventivní vyšetření je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. Nejdříve se zjistí základní tělesné parametry (věk, výška, hmotnost), změří se krevní tlak a rozeberou základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice nebo třeba cukrovka. "Následně lidem odebíráme kapičku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku nebo je potřeba další podrobné vyšetření, to bohatě stačí. Není se čeho bát," usmívá se při popisování průběhu vyšetření MUDr. Vladimír Vojanec, primář pražského dialyzačního střediska a nefrologické ambulance na Bulovce.
Dialyzační střediska a nefrologické ambulance B. Braun Avitum:
- Dialyzační středisko B. Braun Dialog, Budínova 2464/2b, Praha 8
- Poliklinika Černý Most, Generála Janouška 902/17, Praha 9
- Nefrologická ambulance – Poliklinika Prosek, Lovosická 40/440, Praha 9
- Nemocnice Na Homolce, Roentgenova 2, Praha 5
- Nuselská poliklinika, Táborská 325/57, Praha 4
- Poliklinika Budějovická, Antala Staška 1670/80, Praha 4 - Krč
- Poliklinika Hostinského, Hostinského 1533, Praha 5
- Poliklinika Teplice, U Nemocnice 3064, Teplice
- Fakultní nemocnice Plzeň, E. Beneše 9, Plzeň
- Orlickoústecká nemocnice, Čs. Armády 1076, Ústí nad Orlicí
- Nefrologické centrum, Poliklinika, 2. patro, Purkyňova 36, Vyškov
- Městská nemocnice s poliklinikou, Tř. Partyzánů 2174, Uherský Brod
- Podhorská nemocnice, Nádražní 1983/27B, Bruntál
- Vítkovická nemocnice, Zalužanského 15, Ostrava – Vítkovice
- Bílovecká nemocnice, 17. listopadu 538, Bílovec
- Nemocnice Podlesí, Konská 453, Třinec
- Dialyzační středisko Ivančice, Široká 16. Ivančice
- Dialyzační středisko Český Těšín, Ostravská 1690, Český Těšín
- Dialyzační středisko Bohumín, Slezská 441, Bohumín
Podrobné informace najdete na www.svetovydenledvin.cz