Světový den ledvin již tradičně přináší možnost preventivní kontroly v kterémkoliv dialyzačním středisku nebo nefrologické ambulanci B. Braun Avitum.
V roce 2015 byl o preventivní vyšetření velký zájem. V Moravskoslezském kraji přišlo na vyšetření 386 lidí, přičemž 77 lidem byly doporučeny podrobnější testy.
"Jsme velmi rádi, že je o prevenci tak velký zájem. Za posledních 5 let jsme v nefrologických ambulancích a dialyzačních střediscích v Moravskoslezském kraji na Světový den ledvin vyšetřili přes dva tisíce lidí, z nichž bezmála pět stovek lidí nemělo ledviny zcela v pořádku a museli na další vyšetření," vypočítává člen lékařské rady MUDr. Roman Kantor. "Obecně platí, že problémy s ledvinami má v Česku zhruba 10 % populace. Začátek onemocnění ovšem může odhalit pouze prevence," dodává Roman Kantor. Ledviny totiž nebolí, i když mohou být někdy i závažně poškozeny. Proto čím dříve je nemoc diagnostikována, tím jednodušší a efektivnější je léčba.
V Moravskoslezském kraji budou preventivní vyšetření provádět zdravotníci Dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bohumíně, Bruntále, Ostravě, Českým Těšíně, Bílovci a Třinci. Preventivní vyšetření na středisku je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. "Nejdříve zjistíme základní tělesné parametry, změříme krevní tlak a rozeberene základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice či cukrovku. Následně odebereme kapku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku nebo je potřeba další podrobné vyšetření, to bohatě stačí. Není se čeho bát," popisuje vyšetření MUDr. Robert Rakowski, primář dialyzačního střediska v Bohumíně.
Na dnešní tiskovou konferenci přišla pacientka Oldřiška Waňková, která se dialyzuje od prosince loňského roku. "Když mi pan doktor řekl, že musíme začít s dialýzou, strašně jsem se bála a chtěla jsem začít až po Novém roce. Pan doktor však řekl, že už by mohlo být pozdě a začali jsme hned. Teď jsem moc ráda, protože do té doby jsem byla hodně unavená, neměla jsem chuť k jídlu a nic mne nebavilo. Po zahájení dialýzy jsem zhubla 7 kilo a téměř okamžitě se mi ulevilo, protože ta kila byla zadržená voda.Teď se cítím o sto procent lépe, zase žiju," říká s úsměvem sedmapadesátiletá pacientka Oldřiška Waňková.Dalším krokem bude v ideálním případě transplantace. "Paní Waňkové nyní děláme podrobná vyšetření a hned jak bude připravená, zařadíme ji na čekací listinu. Průměrná doba od zařazení do transplantace je jeden rok, tak budeme doufat, aby se to podařilo co nejdříve, říká primář Rakowski.