Mottem letošního Světového dne ledvin je "Zdravé ledviny pro všechny" a jeho pomyslným nástrojem je sklenice vody. Vypijte ve čtvrtek 12.3.2015 sklenici vody na zdraví nejen Vašich ledvin a přijďte na preventivní vyšetření zdarma a bez objednání do některých z otevřených dialyzačních středisek i Vy. Adresy středisek B. Braun Avitum z celé republiky jsou na www.svetovydenledvin.cz.
Během loňského Světového dne ledvin zdravotníci v Dialyzačním středisku B. Braun Avitum v Bílovci vyšetřili více jak osm desítek zájemců. "Loni jsme z celkového počtu 82 vyšetřených lidí indikovali k podrobnému nefrologickému vyšetření 25 z nich a u dalších 18 bylo doporučeno další vyšetření praktickým lékařem," říká vedoucí lékař dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bílovci MUDr. Rostislav Čechovský.
Preventivní vyšetření je zdarma, bez objednání a v ordinaci nezabere více než 10 minut. Nejdříve se zjistí základní tělesné parametry (věk, výška, hmotnost), změří se krevní tlak a rozeberou základní rizikové faktory, jako třeba kouření, genetické dispozice nebo třeba cukrovka. "Následně lidem odebíráme kapičku krve a vzorek moči. Na to, abychom zjistili, jestli jsou ledviny v pořádku nebo je potřeba další podrobné vyšetření to ve většině případů stačí. Velkou část onemocnění, i když bohužel ne všechna, lze tímto způsobem zachytit,“ vysvětluje postup vyšetření MUDr. Rostislav Čechovský.
Dialýza v Bílovci : za 5 let téměř 150 chronicky dialyzovaných pacientů a 3 transplantace
Dialyzační středisko a nefrologická ambulance B. Braun Avitum Bílovec funguje od 1.3.2010. Hlavní náplní oboru nefrologie je prevence, diagnostika a léčba poruch a onemocnění ledvin. Za dobu činnosti středisko poskytlo pravidelnou dialyzační léčbu bezmála 150 chronicky dialyzovaným pacientům a v současné době má v dialyzačním programu přes 30 pacientů ve dvousměnném provozu denně mimo neděli. "Náš tým připravuje pacienty k jednotlivým metodám náhrady funkce ledvin a zajišťuje komplexní integrovaný dialyzačně-transplantační program. V rámci něho zařazujeme pacienty na čekací listinu k transplantaci ledvin od zemřelých dárců a zároveň s nimi aktivně probíráme možnosti příbuzenských transplantací, které jsou pro příjemce ledviny nejvhodnějším řešením," pokračuje v popisu každodenní práce MUDr. Rostislav Čechovský.
Výsledky transplantací od žijících dárců jsou výrazně lepší
Jedná se totiž o předem plánovaný a pečlivě připravený operační výkon. Dárce i příjemce jsou velmi dobře vyšetřeni. Odběr i transplantace ledviny probíhají téměř současně, a tudíž doba, během níž se ledvina nachází mimo tělo, je velice krátká. Ledvina tak začíná bezprostředně po transplantaci ještě na operačním sále fungovat. Za dobu provozu dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Bílovci se podařilo transplantovat ledvinu třem pacientům. Jednou z transplantovaných byla i třiačtyřicetiletá Marcela Matulová. „Na dialýzu v Bílovci jsem přišla v momentě, kdy mi po 12 letech selhala transplantovaná ledvina. S roční dialýzou v Bílovci jsem byla moc spokojená. Lékaři i sestřičky mi velmi pomohli a v neposlední řadě jim musím poděkovat za to, že mě připravili na mou druhou transplantaci," říká pacientka, která nakonec prodělala úspěšnou příbuzenskou transplantaci od svého bratra.
Pro všechny zájemce, kteří si chtějí zjistit alespoň orientačně stav svých ledvin, je k dispozici online "Ledvinová kalkulačka", která dle rizikových faktorů spočítá riziko onemocnění ledvin. Více na www.ledvinova-kalkulacka.cz.