Přejít k hlavnímu obsahu
Zpět

Nefrologie:

Světový den ledvin v Moravskoslezském kraji - nezapomínejte na prevenci a přijďte na vyšetření!

redakce Braunovin

12. březen 2013

Světový den ledvin

Také si myslíte, že se vás problémy s ledvinami netýkají a odborná vyšetření jsou pro vás zbytečná? A co když se stejně jako 20 % lidí, kteří se v loňském roce zapojili do preventivního vyšetření, mýlíte?

Onemocnění ledvin nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozvídá až tehdy, když se projeví nezvratné selhávání jejich funkce. Nepodceňujte prevenci a přijďte ve čtvrtek 14. března do Dialyzačního střediska v Třinci, Bruntálu, Bílovci, nebo Ostravě - Vítkovicích, kde se mezi 8.00 a 17.00 hodinou můžete nechat vyšetřit bez objednání a zdarma. Preventivní vyšetření je rychlé a zcela bezbolestné. Provádí se na základě odběru malého množství krve z prstu a malého množství čerstvé moči. Díky moderním technologiím se výsledek dozvíte prakticky okamžitě. Čas strávený v čekárně si navíc můžete krátit četbou, sledováním televize či se připojit k wi-fi a vyřídit si pracovní záležitosti.

Své zkušenosti s vyšetřením shrnuje i účastnice Světového dne ledvin, Petra Kadeřábková: „Preventivního vyšetření jsem se poprvé zúčastnila až v loňském roce a musím přiznat, že jsem z počátku měla trochu obavy, jak bude vše probíhat. Zdravotnický personál byl ale velmi milý, vstřícný a trpělivě mi zodpověděl všechny moje otázky. Vyšetření proběhlo rychle a naprosto bezbolestně, takže jej mohu vřele doporučit i lidem, kteří mají z bolesti strach. Nejlepší na tom však je jistota, že jsem zcela v pořádku a nemusím mít obavu z žádných zdravotních komplikací. A to mi za hodinku čekání rozhodně stálo.“


Loňské výsledky z Moravskoslezského kraje

„Loni se na našich střediscích během Světového dne ledvin v Moravskoslezském kraji nechalo vyšetřit 359 lidí, každý pátý měl nález. Konkrétně do dialyzačního střediska Třinec přišlo 49 lidí a 20 z nich jsme poslali na další nefrologické vyšetření. Bohužel je stále velmi vysoké procento lidí, kteří jsou přesvědčeni, že k lékaři se má přijít až ve chvíli, kdy člověk pociťuje nějaký zdravotní problém. Proto je velmi dobře, že se konají podobné osvětové akce, které lidem důležitost prevence připomenou. Věřím, že počet zájemců o preventivní vyšetření bude stoupat, vždyť zdraví je to nejcennější, co člověk má a je třeba o něj pečovat,“ říká MUDr. Roman Kantor, vedoucí lékař dialyzačního střediska v Třinci.


Kdo by preventivní vyšetření rozhodně neměl odkládat

Prevenci by neměly podceňovat především lidé s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, obezitou, srdečním selháním či závažným onemocněním jater. Více ohroženi jsou ale také kuřáci a lidé s výskytem různých chronických onemocnění v rodině. Kontrole by se ale neměli vyhýbat ani lidé, kteří žádné příznaky nepociťují. Onemocnění ledvin se totiž navenek vůbec nemusí projevit a často udeří zcela nečekaně.

Neléčené selhávání ledvin vede až k městnavému selhávání srdce, otoku plic, poruchám srdečního rytmu, změnám chování, křečím či bezvědomí. Poškozené ledviny totiž nejsou schopny plnit svou funkci
v organizmu a v těle se hromadí odpadní a toxické produkty látkové přeměny.

„Onemocnění ledvin je o to nebezpečnější, že nebolí a mnoho pacientů se svou diagnózu dozvídá až tehdy, když se projeví nezvratné selhávání jejich funkce. Základním kamenem péče o zdraví proto musí být především prevence. Jen díky ní jsou lékaři schopni odhalit poškození ledvin včas a poskytnout pacientovi vhodnou péči. Věříme, že díky bezplatnému vyšetření přispějeme k větší popularitě prevence a pomůžeme snížit počet lidí, kteří k lékaři přijdou až v případě problémů,“ dodává MUDr. Martin Kuncek, člen vedení Skupiny B. Braun.

V České republice bylo v dialyzačních střediscích k 31. 12. 2011 léčeno celkem 6 116 pacientů, 360 pacientů bylo úspěšně transplantováno - 40 z nich přijalo orgán od žijícího dárce a 28 pacientů podstoupilo kombinovanou transplantaci slinivky a ledviny. 1 321 dialyzovaných však v tomto roce zemřelo a do pravidelného programu bylo zahrnuto 1 744 nových pacientů.

Více informací naleznete na www.svetovydenledvin.cz

Odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích

Tyto stránky obsahují odborné informace o léčivech a zdravotnických prostředcích určené zdravotnickým odborníkům v České republice. Nejsou určeny laické veřejnosti.

Odborníkem je dle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění, osoba oprávněná předepisovat nebo vydávat léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky. Pokud osoba, která není odborníkem, vstoupí na tyto webové stránky, vystavuje se riziku nesprávného porozumění informací zde publikovaných a z toho plynoucích důsledků.

Kliknutím na tlačítko „Jsem odborník“ potvrzujete, že:

  • Jste se seznámil/a s výše uvedenou zákonnou definicí pojmu „odborník“;
  • Jste odborníkem ve smyslu zákona o regulaci reklamy;
  • Jste se seznámil/a s riziky, kterým se jiná osoba než odborník vystavuje, jestliže vstoupí na stránky určené převážně pro odborníky.
Jsem odborník
Nejsem odborník